Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Apteki na szóstkę

15.12.2004

29 listopada 2003 r. w Hotelu Jan III Sobieski podczas uroczystej Gali już po raz drugi wręczono wyróżnienia najlepiej dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych aptekom wyłonionym w II edycji konkursu "Apteka Bez Barier".
 
Wśród znakomitych gości znaleźli się m. in. reprezentanci Głównego i Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego, reprezentant Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przedstawiciele mediów branżowych oraz licznie przybyli farmaceuci i aptekarze z Warszawy i jej okolic, Ciechanowa oraz Łodzi.

Galę, którą poprowadził znany piosenkarz i aktor - Piotr Gąsowski, rozpoczęły przemówienia gospodarzy wieczoru: Piotra Pawłowskiego, prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Krzysztofa Baczały, wiceprezesa zarządu Torfarmu SA.
Następnie mgr farm. Zbigniew Niewójt, p.o. Dyrektor Departamentu Nadzoru w Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym, odczytał list gratulacyjny przygotowany specjalnie na tę okazję przez mgr farm. Dorotę Duliban, Głównego Inspektora Farmaceutycznego, a następnie wręczył wyróżnienia wszystkim laureatom.

Wyróżnienie specjalne otrzymała Apteka "Viola" z Piaseczna, za szczególną inicjatywę na rzecz osób potrzebujących, jaką było stworzenie domu opieki dla niepełnosprawnych, starszych i chorych.

Ponadto równorzędnymi wyróżnieniami uhonorowano pięć następujących aptek:

 • Apteka Amika z Wrześni,
 • Apteka Horn z Białegostoku,
 • Apteka "Nowa" ze Stargardu Szczecińskiego,
 • Apteka Strywald z Gorzowa Wielkopolskiego
 • Apteka Św. Mikołaja z Raciborza.

Podczas tegorocznej edycji apteki zgłoszone do konkursu oceniało Jury w składzie: 

 • Piotr Pawłowski - Prezes Zarządu Fundacji "Polska bez barier", Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji (przewodniczący), 
 • Jakub Sienkiewicz - lekarz neurolog i lider zespołu Elektryczne Gitary (wiceprzewodniczący),
 • Krzysztof Baczała - Wiceprezes Zarządu Torfarm SA,
 • mgr farm. Małgorzata Grotowska - Sekretarz Naczelnej Izby Aptekarskiej,
 • Marian Leszczyński - Wiceprezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
 • Wiktor Szukiel - Redaktor Naczelny "Czasopisma Aptekarskiego",
 • Ewa Dux - Prabucka - Redaktor Naczelna "Gazety Farmaceutycznej",
 • dr Wojciech Łuszczyna - Redaktor Naczelny "Leku w Polsce",
 • Irena Rej - Prezes Izby Gospodarczej "Farmacja Polska",
 • Joanna Porębska - Prezes Fundacji DOM DOSTĘPNY,
 • Agnieszka Gutkowska - Kierownik dodatku Gazeta Dom Gazety Wyborczej,
 • Bożena Techmańska - poprzednio Key Account Manager, Pliva Kraków SA

Punktem zamykającym część oficjalną wieczoru było przekazanie Piotrowi Pawłowskiemu cegiełki o wartości 6.125 zł na rzecz Funduszu Pierwszy Krok. W imieniu zebranych aptekarzy i farmaceutów cegiełkę wręczył Kazimierz Herba, prezes zarządu Torfarmu SA.

Fundusz Pierwszy Krok został utworzony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Fundację Sue Ryder, jego celem udzielanie pomocy finansowej osobom niepełnosprawnym, które doznały urazu rdzenia kręgowego na skutek skoku do wody lub wypadku drogowego. Pomoc finansowa w ramach Funduszu ma za zadanie ułatwić takim osobom funkcjonowanie po wypadku.

Następnie goście zostali zaproszeni na uroczystą kolację, a po niej, do wysłuchania koncertu Zbigniewa Wodeckiego, który zachwycił wszystkich niesamowitą formą, doborem repertuaru, a także dużym poczuciem humoru. Atrakcji nie zabrakło do samej północy, kiedy to pośród fajerwerków na sali pojawił się tort z logo kampanii "Apteka Bez Barier", specjalnie przygotowany i osobiście pokrojony przez Roberta Sowę, mistrza kuchni hotelu Jan III Sobieski.

Autor: Olga Sołoducha, Koordynator Działań Public Relations Ogólnopolski Dystrybutor Farmaceutyczny Torfarm SALicząc razem z zeszłorocznymi laureatami konkursu, możemy już Państwu polecić 12 superdostępnych aptek dla osób niepełnosprawnych. Mamy jednak nadzieję, że w kraju jest ich dużo więcej! W tym roku przyznano 5 równorzędnych honorowych tytułów "Apteka bez barier" oraz specjalne wyróżnienie. Otrzymała je apteka "Viola" Wiola Piaseczna w woj. mazowieckim za szczególne działania na rzecz osób potrzebujących. Właściciele tej apteki stworzyli dom opieki dla osób niepełnosprawnych, starszych i chorych.

Oto zwycięzcy konkursu, którym zadaliśmy pytania:

Apteka Horn z Białegostoku
Ul. Spółdzielcza 8
Tel.: 0 85 741 66 17

Co lubi pani najbardziej w swojej pracy?

To, że ciągle się rozwijam! Zawód aptekarza wymaga stałego uczenia się, a tym samym ćwiczenia pamięci, co jest oznaką młodości.
(Marzanna Stankiewicz-właścicielka)

Apteka Nowa ze Stargardu Szczecińskiego
Ul. Mikołaja Reja 5a
Tel.: 0 91 577 59 90

Co Pani zdaniem przyniósł Europejski Rok Osób Niepełnosprawnych?

Mam dystans do przedsięwzięć akcyjnych. Efekty przynosi codzienna, mrówcza praca, osobiste kontakty, ciągłe relacje partnerskie. Dużo trzeba pracować nad świadomością społeczną.
Według mnie, znacznie więcej od spektakularnych akcji robi telenowela, która pokazuje ludzi niepełnosprawnych, chorych ich codzienne problemy jak u "normalnych" ludzi.

(Danuta i Jerzy Waliszewscy-właściciele)

Apteka Strywald z Gorzowa Wielkopolskiego
Ul. Łużycka 7
Tel.: 0 95 729 52 76

Co Pana zdaniem przyniósł Europejski Rok Osób Niepełnosprawnych?

Ukazał, jak wiele jest jeszcze do zrobienia w tej materii. Mnie osobiście udowodnił, że niepełnosprawni w wielu dziedzinach mogą wielokrotnie przewyższać umiejętnościami pełnosprawnych np. w malowaniu, a to wręcz zachwyca.
(Waldemar Strychnin-właściciel)

Apteka Viola z Piaseczna
Ul. Kauna 31
Tel.: 0 22 757 28 67

Co mogłaby Pani magister zasugerować organizatorom konkursu, na jakie problemy należałoby zwrócić szczególną uwagę, jakie zagadnienia powinny być poruszane?

Konkurs powinien być początkiem działań na rzecz niepełnosprawnych - tworzenia nie tylko "aptek bez barier", ale również innych obiektów np. domów opieki, zakładów rehabilitacyjnych, tworzenia miejsc pracy itp.
(Jolanta Radecka-właścicielka)

Apteka św. Mikołaja w Raciborzu
Ul. Ks. Londzina 34
Tel.: 0 32 415 89 38

Co mogliby Państwo doradzić aptekom, które nie są dostosowane?

Przede wszystkim proponuję zapoznać się z materiałami wydanymi przez organizatorów konkursu oraz książką " Znane i nieznane aspekty opieki farmaceutycznej" i stopniowo konsultować sprawę z fachowcami, stwarzać warunki obniżające i likwidujące bariery na drodze do apteki, jak i w samych aptekach.
(Hanna i Piotr Klima-właściciele)

Apteka Amika z Wrześni
Ul. Piastów 16
Tel.: 0 61 437 74 00

Jaką aptekę nazwałaby Pani "apteką dostępną", "apteką bez barier"?

Apteka dostępna to nie ta, przed którą buduje się podjazdy, która ma piękne meble, kolorowe reklamy , nastrojowe oświetlenie, ale taka, którą tworzą ludzie świadczący fachowe porady. To taka apteka, do której pacjent chętnie wraca, bo ma zaufanie do swojego farmaceuty.
(Iwona Idzińska-właścicielka)

  Źródło: informacja własna
Opracowanie: redakcja portalu

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas