Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niecałe 4 proc. ofert w urzędach pracy skierowano do osób z niepełnosprawnością

21.03.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. sxc.hu
biuro, w którym znajduje się biurko i krzesło oraz dwa krzesła naprzeciwko biurka

Odsetek bezrobotnych osób z niepełnosprawnością zwiększył się w skali roku o 0,1 punktu procentowego (p. proc.) i wynosi 6,2 proc. – informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS) w raporcie „Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju w styczniu 2019 r.”.

W grupie osób znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy są osoby korzystające z pomocy społecznej. Wśród nich w skali roku zmniejszyła się stopa bezrobocia o 0,1 p. proc. i wynosi 1,9 proc.

Osoby, które mają dziecko z niepełnosprawnością w wieku do 18 roku życia, podobnie jak rok temu, stanowiły 0,2 proc. bezrobotnych ogółem.

Wyższe renty i emerytury

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,1 proc. i była o 0,3 p. proc. wyższa niż w grudniu ub. roku, ale o 0,7 p. proc. niższa niż rok wcześniej.

Spośród wszystkich ofert, które wpłynęły do urzędów pracy w styczniu tego roku (131,5 tys.), 3,8 proc. skierowanych było do osób z niepełnosprawnością.

Jak wynika z raportu GUS, zwiększyła się także liczba osób biernych zawodowo w wieku produkcyjnym z powodu chorób i niepełnosprawności (o 0,4 p. proc. do 24,9 proc.).

Przeciętna miesięczna renta i emerytura brutto z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych w styczniu br. wyniosła 2245,69 zł i była o 3,9 proc. wyższa niż przed rokiem, a w rolniczym systemie ubezpieczeń 1246,38 zł, tj. o 2,1 proc. wyższym niż w styczniu rok temu.

Komentarz

  • oferty dla wszystkich
    Paweł (układ krążenia)
    26.03.2019, 09:13
    Szanowni Państwo, a gdzie jest powiedziane, że niepełnosprawni mają aplikować tylko na oferty dedykowane niepełnosprawnym? Niepełnosprawni, jeśli spełniają wymogi postawione przez pracodawcę, mogą i powinni aplikować na wszystkie stanowiska pracy ogłoszone przez pracodawców. A nie ograniczać się tylko do tych dla niepełnosprawnych (swoją drogą, ograniczenie oferty tylko dla osób z orzeczeniem też jest dyskryminacją. Dyskryminacją osób bez orzeczenia).

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas