Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl

22.03.2019
Autor: Redakcja, fot. pixabay.com (1), zdjęcie Czytelniczki (2), Freeimages.com (3, 4), Magdalena Dąbek (5), Bartłomiej Zborowski/PKPar (6)
sześć zdjęć: osoba pisząca w zeszycie, bankomat na chodniku, niebieska koperta, Igor Sikorski, Iwona Pavlović, serce na niebie

Żyję, by walczyć. Walczę, by żyć; Wiosna, czyli pragnienie miłości; Korpus Weteranów zaparkuje na „kopertach”. Dyskusja w Senacie; Wyrok: można pobierać jednocześnie emeryturę i świadczenie pielęgnacyjne; Sikorski triumfuje we Francji. Te oraz wiele innych tematów z przedostatniego tygodnia marca znajdziesz w podsumowaniu tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl.

Szczególnie polecamy

Żyję, by walczyć. Walczę, by żyć

Płakałam przez dwa tygodnie, gdy dowiedziałam się, że mam stwardnienie zanikowe boczne (SLA) i że statystycznie czeka mnie jeszcze tylko pięć lat życia. Kto chciałby umierać, mając 25 lat? Cztery miesiące później usiadłam na wózku inwalidzkim, a teraz nie ruszam już rękoma. Ale się zawzięłam i obiecałam sobie i bliskim, że będę żyła na przekór medycznym szacunkom.

Wiosna, czyli pragnienie miłości

I znów przyszła wiosna. Zrobiło się ciepło. Wszystko budzi się do życia. Ptaki swoimi zalotnymi trelami zachęcają do spacerów. W parkach coraz więcej randkowiczów, przytulających się do siebie na ławeczkach. W powietrzu czuje się powiew miłości, która dzięki swojemu niezawodnemu asystentowi, Amorowi, wypuszcza strzały w oczekujące na nią serca. Tylko czy wszyscy będą szczęśliwi, jeśli już zostaną nimi ugodzeni? I czy do wszystkich one dotrą? 

Twórca i jego dzieło

Witamy serdecznie u progu wiosny, tuż przed budzącą się do życia naturą, a nade wszystko z okazji Światowego Dnia Poezji ustanowionego 20 lat temu przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) na 21 marca. Inicjatorzy pragnęli w tej sposób „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie” – co oznacza także promowanie czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji. Jej twórców zapraszamy na nasze łamy!

Najważniejsze wydarzenia

Korpus Weteranów zaparkuje na „kopertach”. Dyskusja w Senacie

Czy członkowie Korpusu Weteranów będą mieli te same uprawnienia, co posiadacze kart parkingowych? Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej głosowała nad projektem, który zakłada wprowadzenie nowego, równoważnego dokumentu – karty kombatanta. 

Po dyskusji w Senacie bliżej do pełnej dostępności stron urzędów, ale też organizacji pozarządowych

Senacka Komisja Infrastruktury poparła rządowy projekt ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Dzięki determinacji środowiska zajmującego się dostępnością, udało się zachować projekt w kształcie odpowiadającym Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. 

Wyrok: można pobierać jednocześnie emeryturę i świadczenie pielęgnacyjne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim jako pierwszy w Polsce wydał 20 lutego 2019 r. orzeczenie, zgodnie z którym osoba otrzymująca najniższą emeryturę, a opiekująca się swoją od urodzenia niepełnosprawną córką, otrzyma świadczenie pielęgnacyjne w kwocie różnicy pomiędzy faktycznie otrzymywaną „na rękę” emeryturą i wysokością świadczenia.

Praca

Niecałe 4 proc. ofert w urzędach pracy skierowano do osób z niepełnosprawnością

Odsetek bezrobotnych osób z niepełnosprawnością zwiększył się w skali roku o 0,1 punktu procentowego (p. proc.) i wynosi 6,2 proc. – informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS) w raporcie „Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju w styczniu 2019 r.”.

Nasze działania

#dostepnoscminus: gdy barierą jest bankomat na chodniku...

Bankomaty, zwłaszcza dostosowane, są niezwykle przydatnymi urządzeniami. Jak się jednak okazuje... czasami mogą stać się barierą utrudniającą dostanie się do budynku osobie na wózku lub rodzicowi z dzieckiem. O takiej sytuacji poinformował nas w ramach akcji #dostepnoscminus Czytelnik portalu Niepelnosprawni.pl, pan Wojciech z Krzeszowic. 

Kultura

Wystawa prac artystów z niepełnosprawnością w siedzibie Zarządu PFRON

Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa, 21 marca 2019 r. w siedzibie Zarządu PFRON w Warszawie odbyło się otwarcie wystawy prac stworzonych przez osoby z niepełnosprawnością. Prócz samych artystów, w uroczystości wzięli udział Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, oraz Marlena Maląg, prezes Zarządu PFRON.

Iwona Pavlović: Joasia tańczyła najpiękniej

Rozmawiamy z Iwoną Pavlović, wielokrotną mistrzynią Polski w tańcu towarzyskim, sędzią w wielu międzynarodowych konkursach tanecznych oraz jurorką w programie „Taniec z gwiazdami”. - Joasia zatańczyła dzisiaj najlepiej ze wszystkich Pań – podsumowuje taniec niedowidzącej mistrzyni świata w biegu na 1500 m Joanny Mazur, która występuje w show w parze z trenerem Janem Klimentem.

Sport

Sikorski triumfuje we Francji

We francuskim ośrodku Morzine odbywa się finał Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Piękne zwycięstwo w kategorii siedząc odniósł 20 marca Igor Sikorski.  

Otwarty worek z medalami na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi

Polscy sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną szturmem zdobywają areny sportowe w Abu Dhabi i Dubaju. Poniedziałek 18 marca na Igrzyskach Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych rozpoczęła z dorobkiem łącznie 36 medali, w tym: 13 złotych, 15 srebrnych i 8 brązowych.

Relacje

„Poznaję siebie trochę z innej strony” – Joanna Mazur w „Tańcu z Gwiazdami” [WIDEO]

Od marca na antenie Polsatu w 9. edycji programu „Taniec z Gwiazdami” możemy oglądać multimedalistkę w lekkoatletyce Joannę Mazur. Rozmawialiśmy z niewidomą biegaczką tuż po jej udanym występie z Janem Klimentem. Zobaczcie krótki filmik!

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas