Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zachodniopomorskie: krócej poczekamy na operację stawu biodrowego

25.03.2019
Autor: PAP, fot. Sarah Cervantes / unsplash.com
kobieta trzyma za kolano drugą osobę, nie widać ich twarzy

Ponad 10,3 mln zł otrzyma 10 zachodniopomorskich szpitali na dodatkowe operacje endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego – poinformował zachodniopomorski oddział NFZ. Skróci to czas czekania na te operacje.

- Dzięki temu 700 pacjentów zarówno oczekujących w pilnych kolejkach, jak i tych w stanach stabilnych, ale oczekujących już dość długo – może być wcześniej operowanych – powiedziała rzecznik zachodniopomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Koszur.

Do tej pory pacjenci czekali na operacje od kilku miesięcy do kilkunastu lat. Według informatora o terminach leczenia NFZ najwcześniejszy termin dla pacjentów w stanie stabilnym oferuje szpital w Wałczu – to styczeń 2020 r. Najdłużej – do 2033 r. trzeba czekać w szpitalu wojewódzkim w szczecińskim Zdunowie.

- Najdłuższy czas oczekiwania wynika z wyboru pacjentów – tłumaczyła Koszur.

- Chcą być operowani w danym szpitalu w Zdunowie – w innych szpitalach okresy oczekiwania są zdecydowanie krótsze – powiedziała.

Krótszy czas oczekiwania

Dodała, że jest szansa, że też w szpitalu w Zdunowie terminy się skrócą.

Rzecznik zachodniopomorskiego NFZ poinformowała, że na wcześniejszy termin operacji czekają setki pacjentów zapisanych do oddziałów ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Szczecinie, Kołobrzegu, Koszalinie, Pyrzycach, Wałczu, Gryfiach i w Drawsku Pomorskim. Dodatkowe pieniądze zostały przekazane także w ubiegłym roku, co – jak poinformowała Koszur – pozwoliło skrócić czas oczekiwania na operacje: w stanach pilnych o prawie 5 miesięcy, a w stanach stabilnych, np. w szpitalu wojewódzkim w Zdunowie – o ponad rok, w Kołobrzegu zaś – o 80 dni.

- W 2018 r. zachodniopomorski oddział sfinansował wszystkie wykonane operacje endoprotezoplastyki. Żaden ze szpitali nie pozostał bez wynagrodzenia za dodatkową pracę – zaznaczyła rzecznik NFZ.

Zwiększone środki pochodzą z ostatniej zmiany planu finansowego, dokonanej przez prezesa NFZ, za zgodą ministra zdrowia i ministra finansów. Na oczekiwane przez pacjentów skrócenie kolejek do wszystkich oddziałów NFZ ma trafić 680 mln zł z przeznaczeniem na kontynuację w 2019 r. procesu zmniejszania liczby oczekujących i czasu oczekiwania na operacje endoprotezoplastyki stawu kolanowego lub biodrowego – w kwocie 240 mln zł oraz na sfinansowanie świadczeń gwarantowanych udzielonych ponad kwoty zobowiązań wynikających z zawartych umów – w kwocie 440 mln zł w skali kraju.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Kiedy przede wszystkim potrzebujesz pomocy drugiej osoby w codziennym życiu – dla siebie lub członka rodziny?

Biuletyn

Wspierają nas