Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kraków: Fundacja im. św. Brata Alberta z mniejszą dotacją

25.03.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
ręce, które ugniatają glinę

Organizacje pozarządowe i fundacje prowadzące świetlice terapeutyczne otrzymały z PFRON-u mniej pieniędzy niż wnioskowały. Naszym świetlicom grozi likwidacja – powiedział prezes Fundacji im. św. Brata Alberta ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Rodzice osób z niepełnosprawnością podpisują się pod protestem i domagają się przywrócenia pełnego finansowania. PFRON odpowiada: otrzymaliśmy dużo więcej wniosków niż w 2018 r., podejmowane są starania, aby dofinansowaniem objąć jak największą liczbę placówek.

Z rehabilitacji i terapii zajęciowej w dziewięciu świetlicach Fundacji Brata Alberta w całym kraju korzysta codziennie 185 podopiecznych z niepełnosprawnością intelektualną w wieku od 8 do 24 lat. Dofinansowanie na dalszą działalność świetlic fundacji zostało zmniejszone o 20 proc., czyli o 700 tys. zł w skali roku. Konkursy są ogłaszane co trzy lata, a to oznacza, że fundacji brakuje ponad 2 mln zł.

- To nierealne, żeby nasza fundacja, która co roku dokłada do funkcjonowania świetlic, zdobyła taką kwotę. Nie prowadzimy działalności gospodarczej, zbieramy pieniądze podczas kwest i kiermaszów oraz od prywatnych darczyńców – powiedział ks. Isakowicz-Zaleski.

Dodał, że fundacja ma w sumie 35 placówek w kraju m.in. domy stałego pobytu, a nie tylko świetlice terapeutyczne.

Przypomniał, że trzy lata temu, w 2016 r., fundacja otrzymała 100 proc. dotacji.

- Byliśmy spokojni. Spodziewaliśmy się, że w tym roku otrzymamy tyle samo lub kwotę zwiększoną o inflację. Stało się inaczej, dotację obcięto. Nikt nas nie uprzedził, że w tym roku może dojść do takiej sytuacji – mówił ks. Isakowicz-Zaleski.

Eksperyment na żywym organizmie

- Najgorsze jest to, że jest to eksperyment na żywym organizmie, na placówkach działających od 18 lat. Będziemy musieli przygotować program naprawczy i wybrać świetlice, które idą do likwidacji. Żal podopiecznych i ich rodziców, którzy ułożyli już sobie życie, a jest zagrożenie, że od 1 kwietnia ich niepełnosprawne dziecko zostanie w domu – dodał.

Ks. Isakowicz-Zaleski przypomniał, że 10 lat temu w podobnej sytuacji, gdy obcięto dotację, w obronie osób z niepełnosprawnością stanęli posłowie PiS, w tym nieżyjący poseł Przemysław Gosiewski, i finansowanie przywrócono.

Rodzice osób z niepełnosprawnością zamieścili w internecie protest, który do tej pory podpisało 277 osób z placówek Fundacji im. św. Brata Alberta w Chrzanowie, Radwanowicach, Lubinie, Chełmku, Libiążu, Krakowie, Trzebini, Otłoczynie, Jawiszowicach. Domagają się przekazania pełnej kwoty na prowadzenie świetlic.

„Jeżeli (...) zabraknie świetlic terapeutycznych, to w naszych niewielkich miejscowościach nie ma żadnej innej alternatywy. Chcemy wiedzieć, dlaczego rząd i ministerstwo nie realizuje składanych obietnic pomocy osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Chcemy wiedzieć, dlaczego osobom niepełnosprawnym tak trudno żyje się w naszym kraju, zwłaszcza w środowisku wiejskim i małomiasteczkowym. Chcemy wiedzieć, dlaczego prawa osób niepełnosprawnych nie są respektowane" – napisali rodzice.

Rzecznik PFRON-u Judyta Syrek w komunikacie poinformowała, że PFRON co roku ogłasza konkursy na zlecenie realizacji zadań publicznych w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej, adresowane do organizacji pozarządowych. W 2018 r. ogłoszony został konkurs "Szansa – Rozwój – Niezależność", na którego realizację w 2019 r. zaplanowano 100 mln zł.

Porównywalne kwoty

"Była to kwota porównywalna do konkursu w roku poprzednim, w ramach, którego Fundusz dofinansował 348 projektów. W pierwszym kwartale 2019 roku w konkursie „Szansa – Rozwój – Niezależność” dofinansowaniem zostało już objętych 377 wniosków na łączną kwotę 142 mln 171 tys. zł, co oznacza, że PFRON zwiększył finansowanie projektów zgłoszonych w konkursie o ponad 42 mln zł" – napisała rzecznik.

Jak podkreśliła, PFRON zwiększył środki finansowe w ramach tego konkursu, „by objąć finansowaniem możliwie jak największą liczbę wniosków i pomóc jak największej liczbie osób niepełnosprawnych, które korzystają ze wsparcia oferowanego przez organizacje pozarządowe”.

- Należy zaznaczyć, że proces podejmowania decyzji finansowych w ramach konkursu „Szansa – Rozwój – Niezależność” nie został jeszcze zakończony. Planowane są dalsze decyzje o dofinansowaniu kolejnych wniosków z listy rezerwowej – wskazała.

Jak podano w komunikacie, obecnie dofinansowaniem objętych zostało 160 wniosków dotyczących prowadzenia rehabilitacji ciągłej w placówkach, na łączną kwotę 58,6 mln zł, co pozwoliło objąć wsparciem ponad 15,5 tys. osób z niepełnosprawnością. Jednocześnie na liście rezerwowej są jeszcze 64 placówki, które łącznie wnioskują o 25,8 mln zł. Placówki te zapewniają rehabilitację 1338 osobom.

Dofinansować jak najwięcej placówek

„Podejmowane są starania, by dofinansowaniem objąć jak największą liczbę placówek. W związku z powyższym podjęta została decyzja o finansowaniu na poziomie 80 proc. wnioskowanych kwot, dzięki czemu wsparcie uzyskało 25 proc. więcej placówek” – brzmi komunikat.

Odnosząc się do sytuacji Fundacji im. św. Brata Alberta, poinformowano, że wnioski fundacji znalazły się wśród pozytywnie zakwalifikowanych w ramach konkursu "Szansa – rozwój – niezależność", a fundacja „otrzymała zapewnienie finansowania na poziomie 2 mln 590 tys. zł dla wszystkich 185 podopiecznych, co zapewnia wsparcie dla tych osób”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Kiedy przede wszystkim potrzebujesz pomocy drugiej osoby w codziennym życiu – dla siebie lub członka rodziny?

Biuletyn

Wspierają nas