Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zasiłek pielęgnacyjny nie będzie pomniejszał zasiłku stałego?

29.03.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. A. Witecka
Banknoty przewiązane wstążką

Wyłączenie z dochodu dodatku i zasiłku pielęgnacyjnego oraz uzależnienie wysokości zasiłku okresowego od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie – to niektóre zmiany planowane w nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, którą rząd zaplanował przyjąć w trzecim kwartale tego roku.

Obecnie jest tak, że zasiłek pielęgnacyjny wlicza się do dochodu, warunkującego otrzymanie prawa do zasiłku stałego. To oznacza, że osoba z niepełnosprawnością, która ma prawo do zasiłku stałego – otrzymuje go w kwocie pomniejszonej o wartość zasiłku pielęgnacyjnego.

Rodzic z dzieckiem w tym samym DPS

Nowela ustawy o pomocy społecznej planuje także znieść obowiązek odpłatności za usługi, które nie są całodobowe w ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

Bardziej elastyczne także mają być zasady przyznawania świadczeń niepieniężnych, np. przyznanie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych w trybie pilnym oraz możliwość wspólnego skierowania małżonków lub rodziców z dorosłymi dziećmi do tego samego domu pomocy społecznej.

Mają być także szersze możliwości łączenia jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, zapewniających całodobowe usługi, w jednym budynku m.in. z zakładem aktywności zawodowej.

Zmieni się także termin wejścia w życie nowych kryteriów dochodowych, będzie to miało miejsce nie 1 października jak obecnie, ale 1 stycznia danego roku.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • konsultacje ustawy
  Hania
  05.04.2019, 13:32
  Znowelizowana ustawa powinna też przewidzieć wsparcie dla cudzoziemców, by nie dochodziło do sytuacji, że pracownik socjalny nie może pójść do obcokrajowca z zaburzeniami psychicznymi, ponieważ nie ma karty stałego pobytu w Polsce. Proszę, zamieśćcie na portalu informację, gdy rozpoczną się konsultacje tej ustawy.
  odpowiedz na komentarz
 • ale dodatek pielegnacyjny nadal bedzie pomniejszal rente socjalna.
  gosc
  29.03.2019, 16:45
  ale dodatek pielegnacyjny nadal bedzie pomniejszal rente socjalna.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas