Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Utworzenie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej poprzez zakup samochodu

02.10.2019
Autor: G.

W jaki sposób pozyskać środki na zakup samochodu przez spółdzielnię socjalną w ramach utworzenia stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej. Samochód wykorzystywany byłby do dostarczania posiłków gorących dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Szanowna Pani,

o możliwościach ubiegania się o środki finansowe z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych mówi art. 12a Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( Dz.U. z 2018 r. poz.511 z późn.zm.):

,,Art.12a.1. Osoba niepełnosprawna, o której mowa w art. 11 ust. 1, może otrzymać ze środków Funduszu jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na podjęcie działalności w formie spółdzielni socjalnej na jednego członka założyciela spółdzielni oraz na jednego członka przystępującego do spółdzielni socjalnej po jej założeniu, w wysokości określonej w umowie zawartej ze starostą:

  1. nie wyższej niż sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia, w przypadku zobowiązania do prowadzenia działalności gospodarczej, rolniczej lub członkostwa w spółdzielni socjalnej nieprzerwanie przez okres co najmniej 12 miesięcy,
  2.  wynoszącej od sześciokrotności do piętnastokrotności przeciętnego wynagrodzenia, w przypadku zobowiązania do prowadzenia działalności gospodarczej, rolniczej lub członkostwa w spółdzielni socjalnej nieprzerwanie przez okres co najmniej 24 miesięcy.

Zarejestrowania działalności gospodarczej należy dokonać dopiero po przyznaniu dotacji na jej rozpoczęcie. Jeśli ta kolejność nie zostanie zachowana, wniosek o przyznanie środków finansowych PFRON nie zostanie rozpatrzony. Więcej na temat gdzie, jak i kiedy wnioskować o dofinansowanie z PFRON w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 grudnia 2018 roku w sprawie przyznania osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo działalności w formie spółdzielni socjalnej (Dz.U. z 2018 r. poz. 2342).

Spółdzielnia socjalna może ubiegać się o środki także z Funduszu Pracy na dofinansowanie wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, na utworzenie stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego lub skierowanego poszukującego pracy (w tym także osoby niepełnosprawne). Mówią o tym przepisy ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1265 z późn.zm.).

Podsumowując - pozyskanie środków z PFRON lub FP następuje za pośrednictwem starosty, który decyduje o ich przyznaniu bądź nie. Warto zapoznać się z kryteriami ich uzyskania. Obowiązują bowiem wyłączenia możliwości refundacji w niektórych przypadkach np. na zakup samochodu osobowego itp. Zalecam wizytę w starostwie. Warto pamiętać, że starosta przy rozpatrywaniu wniosku bierze pod uwagę:

  • przewidywane efekty ekonomiczne przedsięwzięcia, na które mają być przeznaczone środki,
  • kalkulację wydatków na uruchomienie działalności w ramach wnioskowanych środków,
  • uprawnienia i kwalifikacje wnioskodawcy,
  • wysokość środków własnych wnioskodawcy. Gdy wniosek zostanie oceniony pozytywnie, mogą odbyć się negocjacje warunków umowy i jej podpisanie. W umowie znajdą się zasady wydatkowania i rozliczania pieniędzy z dotacji.

Poza tą standardową ścieżką jest możliwość skorzystania ze środków pochodzących z UE w ramach realizowanych projektów - o nie należy pytać w terenowych ośrodkach informacji funduszy unijnych.

 

Z poważaniem

Anita Siemaszko, prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas