Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Koniec z osobistym potwierdzaniem w NFZ zleceń na wyroby medyczne

02.04.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Rafał Michalczyk
Na blacie leżą stetoskop i okulary

Od 1 lipca 2019 r. będą już obowiązywać e-zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz naprawy wyrobu medycznego. Zaplanowano także okres przejściowy – zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne i zlecenia naprawy, które zostały wystawione do 30 czerwca 2019 r., będą potwierdzane i realizowane najpóźniej do 30 czerwca 2020 r.

28 marca 2019 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz zlecenia naprawy wyrobu medycznego.

Potwierdzenia będą elektroniczne

Do 30 czerwca 2019 r. zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne i zlecenia naprawy są wystawiane, potwierdzane i realizowane na dotychczasowych zasadach. Od 1 stycznia 2019 r. do 30 czerwca 2019 r. świadczeniodawcy mogą wystawiać i realizować zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne już na nowych zasadach. Te wystawione zgodnie ze starymi zasadami, do 30 czerwca przyszłego roku będą realizowane.

Tak na etapie prac nad nowymi przepisami mówił na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia w lipcu ub. r. wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński:

- Poprawki likwidują biurokratyczny obowiązek udawania się przez osoby niepełnosprawne do wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia w celu potwierdzenia uprawnień do wyrobów medycznych. To się będzie robiło elektronicznie.

Dwie części, trzy etapy

Jak informuje NFZ na swoich stronach internetowych, wzór zlecenia został rozbudowany o niezbędne dane i podzielony na dwie główne części:

  • 1. część – wypełnia osoba uprawniona do wystawienia zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne,
  • 2. część – wypełnia świadczeniodawca realizujący zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne.

W projektowanym rozwiązaniu weryfikacja i potwierdzenie zlecenia odbywać się będzie w trzech etapach (wystawienie zlecenia, przyjęcie do realizacji i realizacja zlecenia).

Ze względu na to, że każdy z etapów może być realizowany w innym terminie, dane na zleceniu (dane świadczeniobiorcy, dane dotyczące wysokości refundacji itd.) mogą się zmieniać, system będzie umożliwiał aktualizacje takich danych w każdej z części.

Papier wciąż dostępny

W sytuacji, gdy nie będzie dostępny system informatyczny, wystawiający zlecenie będzie mógł to zrobić ręcznie, w formie papierowej, tak jak jest to teraz. Wtedy będziemy musieli zarejestrować to zlecenie w oddziale NFZ – tak, jak robimy to obecnie. Potem po jego weryfikacji, będziemy je mogli zrealizować.

Realizacja zlecenia w przypadku braku dostępu do systemu informatycznego, jak informuje NFZ, będzie następująca:

„W przypadku braku dostępu do systemu informatycznego (świadczeniodawcy realizującego zlecenie lub systemu NFZ) świadczeniodawca powinien wydać wyrób medyczny na postawie oświadczenia pacjenta. Limity powinny zostać zweryfikowane „ręcznie” przez realizatora na postawie załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie oraz uprawnień dodatkowych świadczeniobiorcy. Następnie po uzyskaniu dostępu do systemu informatycznego zlecenie takie powinno zostać niezwłocznie zarejestrowane w systemie informatycznym NFZ”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas