Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Strony urzędów, instytucji i organizacji będą dostępne? Projekt ustawy wrócił do sejmu

02.04.2019
Autor: Mateusz Różański
przedstawiciele ministerstwa cyfryzacji

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii w dn. 2 kwietnia 2019 roku rozpatrzono uchwałę Senatu w sprawie ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Teraz przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji projekt znów trafi pod obrady Sejmu.

W marcu Senacka Komisja Infrastruktury poparła rządowy projekt ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Dzięki determinacji środowiska, zajmującego się dostępnością, udało się zachować projekt w kształcie odpowiadającym Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.

Organizacje pozarządowe nie muszą mieć dostępnych stron?

Podczas obrad Senatu zgłoszone zostały poprawki, które m.in. z grona adresatów tej ustawy pomijają organizacje pozarządowe. Oznaczałoby to, że nawet te organizacje, które działają na rzecz osób z niepełnosprawnością – nie musiałyby mieć dostępnych stron.

Ustawa wróciła do Komisji Infrastruktury, gdzie jednak senatorowie odrzucili poprawki. W takim kształcie ustawa trafiła do Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, która również przyjęła projekt w zaproponowanym przez ministerstwo kształcie. Obecnie ustawą zajmują się posłowie podczas poiedzenia Sejmu.

Projekt ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych zakłada nałożenie obowiązku zapewnienia dostępności stron internetowych i aplikacji instytucji publicznych: administracji rządowej, urzędów centralnych, uczelni państwowych, a także organizacji pozarządowych – ale tylko tych, które działają na rzecz osób z niepełnosprawnością, osób w wieku emerytalnym, a także ochrony i promocji zdrowia.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas