Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Masz zawieszoną rentę? Nie dostaniesz tzw. trzynastki

05.04.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. M. Kuśmierz
Rozsypane banknoty i monety przekreślone czerwoną linią

Pobierający rentę są uprawnieni do otrzymania w tym roku jednorazowego świadczenia pieniężnego, tzw. trzynastki. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli rencista ma na dzień 30 kwietnia 2019 r. zawieszone prawo do pobierania renty, jednorazowego świadczenia nie otrzyma.

„Uprzejmie informujemy, że jednorazowe świadczenie pieniężne będzie przysługiwało osobom, które będą miały prawo do świadczeń określonych w art. 2 ust. 2 ww. ustawy, niezawieszonych w dniu 30 kwietnia 2019 r. – czytamy w informacji przesłanej redakcji przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. – Dotyczy to zarówno renty socjalnej, EWK, renty z tytułu całkowitej i częściowej niezdolności do pracy”.

Ponowne ustalenie prawa

Ustawa o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. mówi jednak o możliwości ponownego ustalenia prawa do tego świadczenia: „Prawo do jednorazowego świadczenia pieniężnego podlega ponownemu ustaleniu, jeżeli okaże się, że na dzień 30 kwietnia 2019 r. prawo do świadczenia, o którym mowa w art. 2 ust. 2, nie istniało, podlegało zawieszeniu lub przysługiwała wypłata tego świadczenia” (art. 2 ust. 4).

Jednorazowe świadczenie wyniesie tyle, ile najniższa emerytura, od 1 marca br. przyznawana w kwocie 1100 zł brutto (kwota netto: 888,25 zł). Będzie ono pomniejszone o podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Renta
    cobra
    15.04.2019, 14:40
    I znowu pracujący na rentach socjalnych są pokrzywdzeni, a przecież niepełnosprawność jest taka sama tylko inne świadczenie, z uwagi na okoliczność powstania niepełnosprawności. Według mnie to dyskryminacja
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas