Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenia rodzinne

Jesteś w zasobie archiwalnym naszego portalu. Informacje z tego artykułu mogą być nieaktualne. Polecamy nowsze artykuły na ten temat na naszym portalu. Zachęcamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki.

1 maja 2004 roku wchodzi w życie ustawa o Świadczeniach Rodzinnych.  Rozwiązania zastosowane w ustawie mają, w zamyśle rządu, za zadanie stworzenie spójnego, klarownego systemu wsparcia rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

Regulacje zawarte w Ustawie o świadczeniach rodzinnych pozwalają połączyć w jeden system dotychczasowe zasiłki: rodzinny, pielęgnacyjny i wychowawczy oraz świadczenia realizowane z funduszu alimentacyjnego.

Dla rodziców dzieci niepełnosprawnych jedną z najbardziej istotnych zmian będzie zastąpienie zasiłku stałego wypłacanego z pomocy społecznej świadczeniem pielęgnacyjnym. Nowością jest także możliwość ubiegania się przy zasiłku rodzinnym o dodatek na kształcenie i rehabilitację dziecka niepełnosprawnego.

Według nowej ustawy świadczeniami rodzinnymi są:

1. zasiłek rodzinny  oraz dodatki do zasiłku rodzinnego

2. świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne

Docelowo świadczenia rodzinne mają być wypłacane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie rodzinne lub otrzymującej świadczenie rodzinne. Jednak czas od 1 maja 2004 do 1 sierpnia 2006 roku przewidziano jako okres przejściowy - w którym świadczenia będą realizowane także przez innych wypłacających.

Świadczenia rodzinne będą przysługiwały rodzinie spełniającej kryterium dochodowe.
Od 1 maja 2004 roku do 31 sierpnia 2005 roku kryterium dochodowe spełnia rodzina, której dochód na osobę w roku 2002 nie przekroczył 504 zł netto (583 zł w rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym)

Przeczytaj szczegółowe informacje na temat świadczeń rodzinnych:

1. informacje ogólne
2. zasiłek rodzinny
3. dodatki do zasiłku rodzinnego
4. świadczenia opiekuńcze
5. wypłata świadczeń
6. jak ustawa o świadczeniach rodzinnych definiuje niektóre pojęcia
7. problemy które mogą pojawić się na starcie nowego systemu

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas