Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Władze Krakowa i ośmiu uczelni podpisały porozumienie na rzecz osób z niepełnosprawnością

09.04.2019
Autor: PAP, fot. sxc.hu
Zamek Królewski w Krakowie

Prezydent Krakowa i rektorzy ośmiu krakowskich uczelni podpisali we wtorek, 9 kwietnia, porozumienie o wspólnych działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnością. Było to jednocześnie otwarcie XII Krakowskich Dni Integracji.

Tegoroczna edycja Krakowskich Dni Integracji potrwa do 12 kwietnia. W programie zaplanowano warsztaty dla osób z różnymi niepełnosprawnościami: osób niewidomych, niesłyszących, poruszających się na wózkach, a także wydarzenia kulturalne i sportowe. Dni mają także przybliżyć osobom pełnosprawnym świat osób z niepełnosprawnością.

Możliwość działania

Zgodnie z zawartym porozumieniem gmina ma się włączyć w organizowanie wydarzeń o tematyce niepełnosprawności, promowanie tych, które odbywają się na uczelniach, oraz we wspólne badania i przygotowywanie raportów o sytuacji osób z niepełnosprawnością.

Miasto z kolei ma pomóc w nawiązaniu współpracy uczelni ze szkołami średnimi tak, aby uczniowie z niepełnosprawnością wiedzieli, jakie wsparcie oferują im poszczególne szkoły wyższe. W porozumieniu zapisano także chęć aktywizacji osób z niepełnosprawnościami i podejmowania działań zmierzających do poprawy jakości ich życia.

- Staramy się, aby nasze działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami miały charakter polegający nie tylko na realizacji różnych programów, ale chcemy tym ludziom stwarzać możliwość działania – mówił podczas uroczystości prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Stworzenie wspólnoty

Prezydent Majchrowski za przykład przywołał wybudowanie w Krakowie pierwszej w Polsce hali, w której osoby z niepełnosprawnością mogą aktywnie uprawiać sport. Dodał, że w 2020 r. pod Wawelem odbędą się mistrzostwa Europy w amp futbolu.

- Coraz więcej osób z różnymi niepełnosprawnościami podejmuje studia. Naszym zadanie jest nie tylko pokazanie, że oni mogą to robić bez barier, ale też stworzenie wspólnoty. Sądzę, że ta umowa będzie zasadniczym krokiem do tego, aby to wszystko funkcjonowało jeszcze lepiej – powiedział Majchrowski.

Porozumienie z miastem podpisali we wtorek rektorzy: AGH, Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Pedagogicznego i Uniwersytetu Rolniczego.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co zapamiętałaś/-eś z ostatniej komisji orzekającej o niepełnosprawności – Twojej lub Twojego dziecka?

Biuletyn

Wspierają nas