Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nowa ustawa o PIT sprawdzi wydatki osób niewidomych

23.11.2010
Autor: oprac. Natalia Łyczko
Źródło: Rzeczpospolita

Osoba niewidoma, która korzysta z pomocy przewodnika, będzie musiała podać jego dane, aby uzyskać prawo do ulgi rehabilitacyjnej - wynika z nowelizacji ustawy o PIT, która wróciła do Sejmu po poprawkach Senatu.

Do tej pory takie osoby miały możliwość limitowanego odliczenia, dokumentacja wydatków nie była jednak niezbędna.

Nowy przepis spotkał się z krytyką w środowisku osób niewidomych. – Nikt nie zatrudnia etatowych przewodników, są to osoby, które na co dzień, często spontanicznie, pomagają niepełnosprawnym. Nie dostają normalnej zapłaty, niewidomy często odwdzięcza się jakimś prezentem albo opłaca opiekunowi koszty przejazdu, bilet na koncert itp. Podanie jego danych fiskusowi oznacza, że przewodnik będzie prawdopodobnie skontrolowany, czy zapłacił podatek - mówi w rozmowie z Rzeczpospolitą Małgorzata Pacholec, dyrektor Polskiego Związku Niewidomych.

Opłaty za przewodnika mogą odliczyć osoby niewidome o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Limit ulgi to 2280 zł rocznie.

Dochód może zostać pomniejszony o wydatki (do wysokości limitu) na utrzymanie psa przewodnika. Obecnie nie trzeba ich dokumentować. Gdy nowelizacja ustawy wejdzie w życie, urząd skarbowy będzie mógł sprawdzić, czy pies, który pomaga osobom z niepełnosprawnością wzrokową, posiada certyfikat przewodnika - donosi Rzeczpospolita.

Nowelizacja zmienia także zasady odliczeń kosztów używania pojazdu, którym osoby z niepełnosprawnością dojeżdżają na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Po zatwierdzeniu zmian konieczne będzie okazanie dokumentu potwierdzającego, że zostały na nie skierowane i zabiegi się odbyły. Podobnie jak poprzednie ulgi, odliczenie to jest limitowane (do 2280 zł rocznie).

Osoby z niepełnosprawnością mogą też odliczyć inne wydatki na rehabilitację lub ułatwienia codziennej egzystencji, np. inwestycje w adaptację mieszkania, sprzęt (np. wózek inwalidzki) czy lekarstwa. Wydatki muszą być związane z rodzajem schorzenia, służyć rehabilitacji lub ułatwiać aktywność życiową.

Ulga przewidziana jest dla osób z niepełnosprawnością, a także opiekunów, którzy utrzymują osoby niepełnosprawne (współmałżonka, dzieci własnych i przysposobionych, dzieci obcych przyjętych na wychowanie, pasierbów, rodziców, rodzeństwa, rodziców współmałżonka, ojczyma, macochy, zięciów i synowych). Przepisy precyzują jednak, że dochody osób znajdujących się pod ich opieką nie mogą przekroczyć w ciągu roku kwoty 9120 zł.

Komentarz

  • POLITYCY PO- PSL ZACZNĄ SWADCZYĆ NIEPEŁNOSPRAWYM POMOC ŻYCIT CODZIENYM?
    inwalida
    03.12.2010, 16:17
    OD LUDZI POKRZYWDZONY PRZEZ LOSPOBIERA RENTY 18 % PODATKU JAKM PO RZŁO POWŁADZE OBIECYWALI ZŁOTE CZASY ŻE INWALIDA NIGDY NIEZAZNA GŁODU WTRTNE KŁAMSTWO PREMIERA I KOLESÓW. PODATEK DO NAJBIEDNIESZYCH MIAŁ CAŁKOWIC$E SKASOWANY GEBIE PRZEDSTAWICELI RZĄDU. RECISTA I EMERYCI KLEPIA BIEDE I NEDZE I NIERAZ GŁODNO IODĄ SPAĆ BEZ LEKÓW KTÓRE MIAŁY KOSZTOWAĆ1.00zł TAK OŚWIADCZAŁY POSŁANKI KLEPACZ, SAWICKA, RADZISZEWSKA TV TVN TERAZ MY ZAMIOAS RYCZŁTU RYCZAŁ POSIADA RÓZNE CENY ZATERDZONE PRZE KO:PACZ , PREMIER OBIECYWAŁ ZMANY KO RZECZYWISTOŚCI TO PO{IERAŁ OKRADANIE NIEPEŁNOSPRAWYCH, RECISTÓWi DZIECI CIEŻKO CHORE. POSŁOWE I MARSZAŁEK POIERA DYSKMINACJE I OPOPWANIE I DAWANIE OCHŁAPU SOBIE 25 RAZY WIECEJ JAK EMERYTURA I 40 RAZY JAK RENTA . RZĄDZIE POLITYKÓW NIEMA LUDZI NIEPEŁNOSDPRAWYCH ZYJĄ ZAKMIETYM SWIECIE. :PREMIER I KOLESIESIE PO- PSL TRAKTUJĄ NIEPEŁNOSPRAWYCH JAK GESTAPO I HITLER CO KAZAŁ ZGŁADZĄĆ INWALIDŁÓW TU NECA GŁODEM ?

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Gdzie przede wszystkim powinny być miejsca umożliwiające zmianę pieluchomajtek i wykonanie innych czynności higienicznych dorosłym, niesamodzielnym osobom z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas