Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Karta parkingowa zsunęła się zza szyby, samochód odholowano z „koperty”. Co robić w takiej sytuacji?

17.04.2019
Autor: Beata Dązbłaż
Przekreślona karta parkingowa

Pani Anna nie zastała rano swojego samochodu na „kopercie” przed blokiem. Nie jest to przyjemna sytuacja, jednak po kilku godzinach okazało się, że jej karta parkingowa zsunęła się zza szyby w okolice bocznej kieszeni drzwi auta, była niewidoczna, więc warszawska Straż Miejska odholowała samochód. Co robić w takiej sytuacji?

- Pierwszą myślą rano, gdy wyszłam z domu do pracy, była ta, że skradziono mi samochód, bo kartę mam zawsze i od lat parkuję na tym miejscu – opowiada pani Anna. – Nie mogłam dodzwonić się na policję, więc poszłam na komendę na ul. Malczewskiego i dowiedziałam się, że samochód został odholowany przez straż miejską, gdyż nie było w nim karty parkingowej. Udałam się więc do straży w Wilanowie, czekałam kilka godzin w kolejce. Powiedziano mi, że mandat 500 zł może zostać umorzony, ale muszę okazać kartę parkingową. Musiałam więc jechać na ul. Wawelską na parking, wziąć kartę i wrócić do straży. Okazało się wtedy, że faktycznie karta obsunęła się z szyby na drzwi. Drugi raz musiałam wrócić na Wawelską po samochód.

W efekcie mandat został umorzony, ale pozostała do zapłaty kwota 535 zł, czyli 494 zł za usunięcie pojazdu oraz 41 zł za dobę przechowania pojazdu na parkingu.

Ponieważ opis tej sytuacji wzbudził gwałtowną reakcję użytkowników  jednego z portali społecznościowych, do sprawy odniosła się w rozmowie z nami warszawska Straż Miejska.

- Funkcjonariusze straży miejskiej stwierdzili na miejscu interwencji, że samochód nie posiada karty parkingowej i stoi na kopercie, zdjęcia z interwencji potwierdzają ten fakt. Zgodnie z procedurami strażnicy upewnili się, że nie ma dokumentu i zgodnie z art. 8 Prawa o ruchu drogowym samochód musiał zostać odholowany. Tutaj nie mamy żadnej możliwości ruchu, w takich przypadkach to priorytetowe działanie Straży Miejskiej, na tej samej zasadzie, jakby ktoś blokował komuś wjazd do garażu – mówi inspektor Jerzy Jabraszko z referatu prasowego warszawskiej Straży Miejskiej. – Zgodnie z przepisami karta parkingowa musi być widoczna za przednią szybą, jeśli jej nie ma, oznacza to, że samochód jest zaparkowany niezgodnie z przepisami. W tym przypadku posiadaczka auta nie otrzymała mandatu, ale pouczenie – dodaje.

Karta musi być widoczna

Wspomniany art. 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym w ust. 3 jasno stanowi, że kartę parkingową umieszcza się za przednią szybą samochodu:

 •         w sposób eksponujący widoczne zabezpieczenia karty (czyli hologram)
 •         oraz umożliwiający odczytanie jej numeru
 •         i daty ważności.

Widoczność hologramu jest ważna, by przeciwdziałać umieszczaniu za szybą kserokopii karty parkingowej – a niestety to wciąż się zdarza. Hologram jest w zasadzie jedynym zabezpieczeniem przed tego rodzaju praktyką.

Numer karty i jej data ważności muszą być natomiast widoczne, by mieć pewność, że osoba korzystająca z „koperty” ma do tego prawo. Obecnie karty parkingowe są wydawane maksymalnie na 5 lat, zdarza się więc korzystanie z nich po przekroczeniu terminu jej ważności. Zdarza się nawet niby „nonszalanckie” wrzucanie kart za szybę – tak, by zasłonić róg, w którym znajduje się data ważności.

„Koperty” są przeznaczone dla najbardziej potrzebujących, a karta parkingowa to jedyny dokument, który potwierdza prawo do korzystania z tych miejsc. Przepisy dotyczące jej umieszczania za szybą nie zostawiają wątpliwości, kiedy karta „działa”.

Odholowany pojazd. Co robić?

Inspektor Jabraszko podkreśla, że jeśli w Warszawie pojazd zostanie odholowany, należy zadzwonić na numer stołecznej Straży Miejskiej (986) i podać numer rejestracyjny samochodu. Uzyskamy wtedy informację o miejscu jego odholowania. Następnie należy zgłosić się do danego oddziału Straży Miejskiej, jeśli popełniło się wykroczenie zapłacić mandat i z potwierdzającymi to dokumentami odebrać samochód z parkingu.

- Muszę przyznać, że zarówno policja, jak i straż miejska była dla mnie bardzo uprzejma – podkreśla pani Anna. – Rzeczywiście, był to w sumie zbieg niefortunnych wydarzeń, bo dodatkowo miałam problem z opłatą w siedzibie straży miejskiej, gdyż okazało się, że można płacić tylko gotówką, której w takiej kwocie nie miałam przy sobie. Dopiero w pobliskim sklepie udało się dokonać tej opłaty. Inaczej musiałabym jeszcze zapłacić za dodatkową dobę przetrzymania auta na parkingu. Dopóki nie będzie systemu, który to ułatwi, cała ta procedura dla osób z niepełnosprawnością jest bardzo trudna. Rozumiem, że trzeba pilnować miejsc parkingowych, ale system nie jest przyjazny dla osób z niepełnosprawnością. Można by ukarać mandatem, mógłby być nawet wyższy niż 500 zł, ale nie od razu odholowywać samochód – dodaje.

Podkreśla też, że karta parkingowa jest wykonana z takiego materiału, że bardzo trudno jest ją przytwierdzić do szyby, aby się nie przesuwała.

- Folia jest tak gładka, że trudno ten dokument na trwałe przymocować – mówi pani Anna.

Warto się odwołać

Na pewno w takiej sytuacji warto zwrócić się do Zarządu Dróg Miejskich o zwrot kosztów odholowania samochodu, jednak tutaj odpowiedzialność może być niejasna, bo to straż miejska zleca odholowanie danego auta. Prawnicy podkreślają jednak, że zdecydowanie warto skorzystać w takiej sytuacji z procedury odwoławczej.

Warszawski ZDM na swojej stronie podaje też informacje dotyczące usuwania pojazdów oraz co należy zrobić w takiej sytuacji.

- Zawsze trzeba zwrócić uwagę i bardzo tego pilnować, żeby karta parkingowa była widoczna za szybą pojazdu, takie obowiązki nakłada na nas ustawa Prawo o ruchu drogowym – podkreśla Jerzy Jabraszko. – Bardzo współczuję pani Annie tego wydarzenia. Jednak musimy sprawdzać auta, czy mają odpowiednie dokumenty. Jak by się czuła, z drugiej strony, gdyby ktoś nieuprawniony zaparkował na „kopercie”?

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • bezmyślność Straży Miejskiej
  Barbara
  06.06.2019, 23:05
  a może przed odholowaniem Straż mogłaby sprawdzic czy dany samochód, który zaparkował na kopercie posiada ważna kartę. Czy to zbyt trudne dla Straży Miejskiej ??? Najpierw ganiali babcie za pietruszkę a teraz wykazują się bez namysłu, bez sprawdzenia usuwaniem samochodów z koperty. Jakby taki słabo myślący przejechał trase jaką musi przebyć niepełnosprawny aby odebrać swój pojazd to może następnym razem by pomyślał - to nie boli
  odpowiedz na komentarz
 • Karta parkingowa a Internet
  witold
  23.04.2019, 17:52
  Witam. Zatrzymuje mnie patrol Policji. Policjant bierze ode mnie prawo jazdy, wchodzi na moje dane w archiwum centralnego komputera i wie o mnie wszystko, "o, to pan ma tyle jednostek broni, a tu to, a tamto. Nie można do tego archiwum wrzucić informacji o posiadaniu karty parkingowej osoby niepełnosprawnej? Trzeba człowiekowi narobić kłopotów i narazić na koszty, zamiast sprawdzić w bazie danych czy jest posiadaczem karty parkingowej? Od dziecka powtarzam, poślednie społeczeństwo, poślednie prawo i jego wykonawcy. Czy czytający też będą pośledni? Jeśli nie to uczynią wszystko, żeby było pięknie, normalnie? Takie pytanie do prawników sformułowałem. To jest odpowiedź jak powinno się załatwiać takie sprawy, czyli nie byłoby tej dyskusji, gdyby decydenci czy urzędnicy byli ludźmi myślącymi. Pozdrawiam.
  odpowiedz na komentarz
 • STRAŻ Z WARSZAWA WOLA
  BODO
  19.04.2019, 19:34
  NA WARSZAWSKIEJ WOLI JEST STRAŻNIK ,, FREDEK ,, KTÓRY NIE UMIE CZYTAĆ ALE STRAŻNIKIEM JEST !!!!!!!!!!1
  odpowiedz na komentarz
 • Bogusław gizewski
  BODO
  19.04.2019, 19:29
  STRAZ MIEJSKA W WIEKSZOŚCI SA TO LUDZIE NIE DOUCZENI CHODZA PO DWÓCH BO ZAZWYCZAJ JEDEN PISZE A DRUGI ROBI ZDJĘCIA PONADTO SĄ NIE DOUCZENI SAME PROSTACTWO NORMALNY CZŁOWIEK NIE BĘDZIE PRACOWAŁ JAKO BYLE CO !!!!!!!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Wznowienie karty parkingowej.
  Borzoi
  18.04.2019, 23:45
  A czy wspaniała Integracja mogłaby nas powiadomić jak i kiedy wznawiać kartę parkingową. Panie na ul. Andersa albo nie odbierają telefonów a jak już odbiorą to są mało przyjemne i tak tłumacza, że ciężko zrozumieć. Wznowić można na dwa tygodnie przed końcem ważności posiadanej karty a wyrobienie karty trwa miesiąc. No i nic nie zrozumiałem. To co robić przez te dwa tygodnie bez karty. A dodatkowo. Na Andersa są miejsca do parkowania dla niepełnosprawnych. Jednak jak się idzie po nową kartę trzeba zabrać ze sobą starą i oddać (kolejka długa, czekania sporo) a w tym czasie samochód kochana Straż Miejska odholuje. Jak to rozwiązać. Same łamigłówki. Bardzo prosimy bo z pewnością Państwu dokładniej drogie Panie z Andersa odpowiedzą.
  odpowiedz na komentarz
 • trudna sprawa
  kazek
  17.04.2019, 14:47
  bardzo trudno tu krytykować straż miejską w zasadzie zrobili co do nich należało , ale , nie znam warszawy nie wiem jaki dystans odholowywano auto , tylko czy koszty tego holowania nie są kilku krotnie zawyżane , rozumiem ze jest to jedna z metod celowego zawyżenia kary ale w takich wypadkach koszt holowania powinien być liczony po cenach najniższych w danym mieście holownik poniusł jakieś koszta i trudno musi mu się zwrócić ale pozostałe koszty powinny zostać anulowane z automatu choćby tak z ludzkiej życzliwości jeśli nie inaczej
  odpowiedz na komentarz
 • Marta Wieszczycka
  Marta
  17.04.2019, 14:37
  A teraz wyobraźmy sobie, że problem dotknie osobę na wózku akurat w takim stanie, że ten, dostosowany, samochód, będzie dla niej jedyną możliwością swobodnego poruszania się po mieście. I taka osoba nie będzie w stanie jeździć od Sasa do Lasa, kiedy SM radośnie przetrzymuje sobie jej samochód z kartą w środku. Skoro już doszło do pomyłki i odholowania samochodu osobie niepełnosprawnej, to powinni umieć to odkręcić w sposób nie przysparzający jej dodatkowych problemów.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas