Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Konkurs literacki: "Bajka w naszych rękach"

30.11.2010
Autor: Magdalena Gajda
Źródło: IntegracjaInfo

Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Wadami Rąk „W naszych Rękach” ogłosiło konkurs na bajkę dla dzieci poruszającą temat wrodzonych wad rąk. Prace można przesyłać do 31 grudnia. Autor najlepszej z nich otrzyma nagrodę w wysokości 2 tys. zł.

Stowarzyszenie „W Naszych Rękach” powstało w 2009 r. z inicjatywy rodziców i opiekunów dzieci z wrodzonymi wadami rąk, skupionych wokół portalu Wady-dloni.org.pl. Jednym z głównych celów działalności tej organizacji jest propagowanie wiedzy na temat wrodzonych wad rąk nie tylko wśród osób dorosłych, ale i dzieci, które stykają się w przedszkolach i szkołach z rówieśnikami z „innymi rękoma”. O ile jednak dorośli nastawieni są na odbiór konkretnych informacji merytorycznych na temat określonej choroby i problemów, z jakimi stykają się na co dzień osoby na nią cierpiące, o tyle dzieciom należy przekazywać takie wiadomości w sposób bardziej subtelny. Stąd też pomysł na zorganizowanie konkursu literackiego na bajkę, opowiadanie poruszające temat wad rąk. 

Adresatami konkursowej bajki są przedszkolaki i dzieci z najmłodszych klas szkół podstawowych. Celem bajki ma być edukacja, ułatwianie pierwszych kontaktów i budowanie głębszych relacji między dziećmi sprawnymi, a dziećmi z „innymi rękoma”. Dlatego też konkursowa bajka powinna pokazywać zabawę, nawiązywanie przyjaźni, współpracę, integrację pomiędzy dziećmi. Powinna też uświadamiać dzieciom, że bez względu na to, czy posiadają zwykłe czy „inne" ręce – mają równe prawo do miłości, szczęścia i rozwoju, a działając wspólnie uda im się osiągnąć znacznie więcej niż w pojedynkę.

Najlepsze bajki nadesłane na konkurs zostaną wydane w formie książki. Zdaniem organizatorów konkursu, publikacja ta będzie doskonałym narzędziem pracy dydaktycznej dla nauczycieli i opiekunów przedszkolnych i szkolnych. Pomoże też samym dzieciom z wadami rąk w uzyskaniu akceptacji rówieśników i odnalezieniu się w grupie.

Konkurs ma charakter otwarty. Jego uczestnikiem może być każdy – bez względu na wiek i wykształcenie, pod warunkiem, że ma pomysł na bajkę w tej, bardzo konkretnej tematyce i potrafi go spisać – wierszem lub prozą. Jeden uczestnik może napisać i przesłać kilka bajek. Ale też jeden utwór może być efektem pracy kilku autorów – np. dziecka i jego rodziców. Ważne, aby jedna bajka zajmowała maksymalnie 6 stron maszynopisu - po 1000 znaków ze spacjami na jednej stronie. Maksymalna liczba znaków w całej bajce nie może przekraczać 6 tys. znaków ze spacjami.

Prace należy przesyłać do 31 grudnia; jednocześnie drogą pocztową, na adres: Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Wadami Rąk „W Naszych Rękach”, skrytka pocztowa 442, 00-950 Warszawa 1, oraz mailową, na adres: stowarzyszenie@wnaszychrekach.pl. Do pracy trzeba koniecznie dołączyć wypełnione i podpisane oświadczenie, którego wzór dostępny jest na stronie www.wnaszychrekach.pl.

Bajki oceni jury wyłonione wśród użytkowników forum na portalu www.wady-dloni.org.pl. W konkursie zostanie wyróżnionych osiem bajek. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymają nagrody pieniężne: 2 tys. zł - za I miejsce, 800 zł - za II miejsce i 400 zł - za III. Lista laureatów zostanie ogłoszona po 1 marca 2011.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • ja tez pisze ładne bajki pastelowe opowieci
    rafcio
    14.06.2011, 17:39
    bardzo dawano temu zyła dziewdzynka ktura barodzo lubiała pastelami malowac bardzo ładnie malowała krajobrazy ruzne itegrowała sie dziecmi i tez e wszyskimi kturegos dnia przejachali młodziedz tez sie bardzo itegrowali jak wyjedzali dziewdzynka rzekła do nich panietacie omnie za kla dni tyle aktert pieknych dostała i listuw ze wzruszysła sie bardzo nawet dzwonili do niej czały czas zostali nalepszymi przyjaciumi napiekniejsze było ze mieli ulubione miejsc przy fofnanie sie sie spotykali ruznych kolorach fioletu i ruzu niebieskiego tez chodzli na dyskoteki itegrowali sie bardzo sie cieszyli razem sie bawili malowali ruzne obrazki ruznymi sposobami
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Kościół Katolicki jest otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas