Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Konkurs literacki: "Bajka w naszych rękach"

30.11.2010
Autor: Magdalena Gajda
Źródło: IntegracjaInfo

Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Wadami Rąk „W naszych Rękach” ogłosiło konkurs na bajkę dla dzieci poruszającą temat wrodzonych wad rąk. Prace można przesyłać do 31 grudnia. Autor najlepszej z nich otrzyma nagrodę w wysokości 2 tys. zł.

Stowarzyszenie „W Naszych Rękach” powstało w 2009 r. z inicjatywy rodziców i opiekunów dzieci z wrodzonymi wadami rąk, skupionych wokół portalu Wady-dloni.org.pl. Jednym z głównych celów działalności tej organizacji jest propagowanie wiedzy na temat wrodzonych wad rąk nie tylko wśród osób dorosłych, ale i dzieci, które stykają się w przedszkolach i szkołach z rówieśnikami z „innymi rękoma”. O ile jednak dorośli nastawieni są na odbiór konkretnych informacji merytorycznych na temat określonej choroby i problemów, z jakimi stykają się na co dzień osoby na nią cierpiące, o tyle dzieciom należy przekazywać takie wiadomości w sposób bardziej subtelny. Stąd też pomysł na zorganizowanie konkursu literackiego na bajkę, opowiadanie poruszające temat wad rąk. 

Adresatami konkursowej bajki są przedszkolaki i dzieci z najmłodszych klas szkół podstawowych. Celem bajki ma być edukacja, ułatwianie pierwszych kontaktów i budowanie głębszych relacji między dziećmi sprawnymi, a dziećmi z „innymi rękoma”. Dlatego też konkursowa bajka powinna pokazywać zabawę, nawiązywanie przyjaźni, współpracę, integrację pomiędzy dziećmi. Powinna też uświadamiać dzieciom, że bez względu na to, czy posiadają zwykłe czy „inne" ręce – mają równe prawo do miłości, szczęścia i rozwoju, a działając wspólnie uda im się osiągnąć znacznie więcej niż w pojedynkę.

Najlepsze bajki nadesłane na konkurs zostaną wydane w formie książki. Zdaniem organizatorów konkursu, publikacja ta będzie doskonałym narzędziem pracy dydaktycznej dla nauczycieli i opiekunów przedszkolnych i szkolnych. Pomoże też samym dzieciom z wadami rąk w uzyskaniu akceptacji rówieśników i odnalezieniu się w grupie.

Konkurs ma charakter otwarty. Jego uczestnikiem może być każdy – bez względu na wiek i wykształcenie, pod warunkiem, że ma pomysł na bajkę w tej, bardzo konkretnej tematyce i potrafi go spisać – wierszem lub prozą. Jeden uczestnik może napisać i przesłać kilka bajek. Ale też jeden utwór może być efektem pracy kilku autorów – np. dziecka i jego rodziców. Ważne, aby jedna bajka zajmowała maksymalnie 6 stron maszynopisu - po 1000 znaków ze spacjami na jednej stronie. Maksymalna liczba znaków w całej bajce nie może przekraczać 6 tys. znaków ze spacjami.

Prace należy przesyłać do 31 grudnia; jednocześnie drogą pocztową, na adres: Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Wadami Rąk „W Naszych Rękach”, skrytka pocztowa 442, 00-950 Warszawa 1, oraz mailową, na adres: stowarzyszenie@wnaszychrekach.pl. Do pracy trzeba koniecznie dołączyć wypełnione i podpisane oświadczenie, którego wzór dostępny jest na stronie www.wnaszychrekach.pl.

Bajki oceni jury wyłonione wśród użytkowników forum na portalu www.wady-dloni.org.pl. W konkursie zostanie wyróżnionych osiem bajek. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymają nagrody pieniężne: 2 tys. zł - za I miejsce, 800 zł - za II miejsce i 400 zł - za III. Lista laureatów zostanie ogłoszona po 1 marca 2011.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • ja tez pisze ładne bajki pastelowe opowieci
    rafcio
    14.06.2011, 17:39
    bardzo dawano temu zyła dziewdzynka ktura barodzo lubiała pastelami malowac bardzo ładnie malowała krajobrazy ruzne itegrowała sie dziecmi i tez e wszyskimi kturegos dnia przejachali młodziedz tez sie bardzo itegrowali jak wyjedzali dziewdzynka rzekła do nich panietacie omnie za kla dni tyle aktert pieknych dostała i listuw ze wzruszysła sie bardzo nawet dzwonili do niej czały czas zostali nalepszymi przyjaciumi napiekniejsze było ze mieli ulubione miejsc przy fofnanie sie sie spotykali ruznych kolorach fioletu i ruzu niebieskiego tez chodzli na dyskoteki itegrowali sie bardzo sie cieszyli razem sie bawili malowali ruzne obrazki ruznymi sposobami
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy doświadczasz przemocy z powodu niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas