Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie z tytułu opieki nad mamą

28.08.2019
Autor: A.

Czy przysługuje mi jakiś zasiłek socjalny z tytułu konieczności opieki nad moją mamą? Mam 53 lata, mama 78. PZO przyznał jej 05-R. Oczywiście się odwołamy. Jestem Jej jedynym prawnym opiekunem. Mieszkamy w (...), gdzie pracy dla mnie nie ma. Zresztą w najbliższej okolicy także. Ponadto dokucza mi choroba zwyrodnieniowa stawów. Nasza wieś jest wykluczona komunikacyjnie, a nie stać mnie na własne auto.

Szanowna Pani,

specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty kryterium dochodowego wynoszącego 764 zł netto (na podstawie dochodów z roku poprzedzającego okres zasiłkowy z uwzględnieniem utraty i uzyskania dochodu). Nie napisała Pani czy, pobiera rentę, czy też jest Pani właścicielem gospodarstwa rolnego, a jeśli tak to ile ha, stąd nie mogę przesądzić sprawy, ponadto nie wiem jaki stopień niepełnosprawności posiada Pani Mama. Warto udać się do swojego wydziału świadczeń rodzinnych w Pani gminie, aby uzyskać szczegółowe informacje i pobrać ewentualne wnioski.

Część osób składa wnioski o świadczenie pielęgnacyjne (które od 1 stycznia 2019 wynosi: 1583 zł i nie obowiązuje w tym wypadku kryterium dochodowe) zamiast specjalnego zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad swoim niepełnosprawnym w stopniu znacznym rodzicem, następnie po otrzymaniu odmowy i po wyczerpaniu drogi administracyjnej składa skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Odwołanie do Sądu nie daje gwarancji sukcesu (ze względu na ograniczenia w otrzymaniu świadczenia pielęgnacyjnego wynikające z przepisów), bo to już Sąd w indywidualnej sprawie ocenia pod kątem nawet przepisów Konstytucji RP zasadność uchylenia decyzji w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki np. nad swoją Mamą posiadającą orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Warto zapoznać się z artykułami podejmującymi zagadnienie zawarte w pytaniu ze strony www.niepełnosprawni.pl.

Więcej pieniędzy za opiekę? To możliwe!

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas