Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sejm za prezydencką ustawą w sprawie strategii onkologicznej

26.04.2019
Autor: PAP, fot. Kancelaria Sejmu / Paweł Kula
widok na budynek sejmu dach z flagą

Sejm uchwalił w nocy z czwartku na piątek 26 kwietnia ustawę o Narodowej Strategii Onkologicznej, której projekt przedłożył prezydent.

Za ustawą głosowało 387 posłów, nikt nie był przeciw, wstrzymało się 21. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Na początku stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej, przed przekazaniem go do Sejmu. W czwartek odbyła się debata nad strategią, a w nocy z czwartku na piątek głosowanie.

Uzasadniając projekt, zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha, mówił w czwartek, że projekt zmierza do stworzenia ram prawnych umożliwiających opracowanie i przyjęcie Narodowej Strategii Onkologicznej - dokumentu o charakterze kompleksowym i długookresowym, stanowiącego odpowiedź na wzrost zachorowań i śmiertelność na choroby nowotworowe w Polsce.

Celem jest obniżenie zachorowalności na nowotwory

Prezydencki minister mówił, że celem strategii będzie przede wszystkim obniżenie zachorowalności na choroby nowotworowe, zmniejszenie umieralności z powodu tych chorób oraz poprawa jakości życia chorych i ich rodzin.

Wskazywał, że nowotwory stanowią drugą najważniejszą przyczynę śmierci Polaków.

Wyjaśnił, że Narodowa Strategia Onkologiczna ma wytyczyć kierunki rozwoju poszczególnych obszarów systemu opieki onkologicznej i obszarów wspierających onkologię. Zawierać ma działania z zakresu profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Działania wspierające opiekę onkologiczną obejmować będą m.in. rozwój edukacji i kształcenia kadr medycznych, a także badań naukowych wprowadzających innowacyjne metody leczenia chorób nowotworowych oraz poprawę zarządzania zasobami.

Strategię ma opracować zespół działający przy ministrze zdrowia. W jego skład wejdą m.in. przedstawiciele ministra zdrowia, prezydenta, Narodowego Funduszu Zdrowia, Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, towarzystw onkologicznych i organizacji zrzeszających pacjentów onkologicznych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas