Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dotąd jest 152 sygnatariuszy programu Dostępność Plus

26.04.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
dwie męskie dłonie w uścisku zgody

Na liście partnerów programu Dostępność Plus są już 152 podmioty, w tym 19 nowych poinformowało w czwartek 25 kwietnia Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Dołączyły m.in miasto Poznań, Politechnika Wrocławska i Polska Izba Inżynierów Budownictwa.

Wśród partnerów są np. fundacje, jednostki samorządowe, spółdzielnie mieszkaniowe, uczelnie, organizacje zrzeszające przedsiębiorców, firmy prywatne, a także spółki z udziałem Skarbu Państwa, jak PKN Orlen, PKP SA czy Poczta Polska.

W czwartek do grona sygnatariuszy, którzy zobowiązali się w ramach swojej działalności kierować się ideą dostępności i równego traktowania wszystkich osób, dołączyło kolejnych 19 podmiotów, m.in miasto Poznań, Politechnika Wrocławska i Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Polski Instytut Sztuki Filmowej czy Instytut Techniki Górniczej Komag.

Podstawą prawną programu Dostępność Plus jest ustawa, która wprowadza wiele uprawnień i ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami, a także wprowadza obowiązki dla prawie 65 tys. instytucji publicznych. Chodzi m.in. o urzędy, przychodnie, muzea, uczelnie, instytucje finansowe, firmy telekomunikacyjne.

Zmiany w wielu sektorach

Koszt wdrożenia ustawy dla sektora finansów publicznych szacowany jest na kilkanaście miliardów złotych w ciągu 10 lat. Większość tej kwoty będzie pochodzić z budżetu państwa. To głównie wydatki na zapewnienie dostępności, m.in. stron internetowych, aplikacji mobilnych, budynków i pomieszczeń, dokumentów i innych w urzędach i instytucjach publicznych.

Do 2025 roku na realizację programu Dostępność Plus mają być przeznaczone 23 mld zł.

Ustawie o dostępności towarzyszą zmiany w wielu ustawach sektorowych.

W pakiecie nowych rozwiązań będzie segment dotyczący tzw. dostępności cyfrowej. Ma m.in. powstać cyfrowa Mapa Dostępności w Polsce, gdzie można będzie sprawdzić, czy i jak przy danej niepełnosprawności np. dojechać do innego miasta, by skorzystać z usług szpitala czy muzeum.

Zmiany mają objąć również Prawo budowlane, w postaci zobowiązania architektów i inwestorów do projektowania przestrzeni i obiektów w sposób dostępny dla osób z niepełnosprawnością. Dziś takiego obowiązku formalnie nie ma. Eksperci szacują, że znacznie taniej jest budować domy z już zaprojektowanymi rozwiązaniami dla osób z niepełnosprawnościami, niż dostosowywać do tego gotowe obiekty.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas