Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zwolnienie lekarskie w związku z opieką nad dzieckiem z orzeczeniem

23.08.2019
Autor: G.

Witam, jestem mamą 2-letniego dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności z przyznanym pkt 7 i 8. Z chorobą synka wiąże się dużo wizyt u lekarza i badań, czasami nawet 5 w miesiącu. Czy na wizytę u lekarza i badania przysługuje zwolnienie? Niestety, ale urlop się już kończy, a do końca roku daleko.

Szanowna Pani,

W sytuacji, gdy dziecko choruje ma Pani możliwość otrzymania zwolnienia lekarskiego na dziecko. O szczegóły należy zapytać swojego lekarza. Jednakże niektóre wizyty lekarskie, które odbywa rodzic do szpitala (przychodni), nie są związane z chorobą dziecka, ale z koniecznością wykonania jakiegoś zabiegu (wynikającego z niepełnosprawności dziecka). W takiej sytuacji spotkałem się z odmową wystawienia zwolnienia lekarskiego. Dla rodzica powstaje wtedy problem, gdyż należy ewentualnie wziąć dzień urlopu.   

Wskazuję także, iż w Pani przypadku (bardzo duże zaangażowanie w opiekę nad dzieckiem z niepełnosprawnością) może Pani rozważać kwestię starania się o świadczenie pielęgnacyjne.

Zgodnie z art. 17 ust 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje

  1. matce albo ojcu,

- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji (chodzi o pkt 7 i 8 orzeczenia o niepełnosprawności).

Aby uzyskać jednak wiążące informacje w Pana indywidualnej sprawie uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego, zalecam bezpośredni kontakt z organem właściwym w sprawie świadczenia (właściwy miejscowo ośrodek pomocy społecznej), w celu ustalenia możliwości uzyskania świadczenia.  

Zachęcam także do zapoznania się z informacjami dotyczącymi świadczenia.

 

Z poważaniem, dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas