Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Poczta Polska planuje zatrudnić ponad 3 tys. osób z niepełnosprawnością

29.04.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
kobieta pracująca na laptopie siedzi przy stole

Poczta Polska planuje w najbliższym czasie zatrudnić ponad 3 tys. osób z niepełnosprawnością i zwiększyć tym samym wskaźnik zatrudnienia osób z orzeczoną niepełnosprawnością z 2 do 6 proc. – podała w poniedziałek 29 kwietnia w komunikacie spółka.

Jak czytamy w komunikacie „w ramach realizowanej od lipca 2018 roku „Polityki zatrudniania osób z orzeczoną niepełnosprawnością”, dąży do wyrównywania szans zatrudnienia osób zagrożonych wykluczeniem na rynku pracy”. Aktualnie w spółce pracuje 1630 osób z orzeczoną niepełnosprawnością, co stanowi blisko 2 proc. załogi. Dzięki zrekrutowaniu jeszcze ponad 3 tys. osób, spółka zwiększy wskaźnik zatrudnienia osób z orzeczoną niepełnosprawnością do 6 proc.

Według Poczty Polskiej, najwięcej osób z niepełnosprawnością zatrudnionych w spółce, pracuje na stanowisku obsługi klienta, listonosza, pracownika sortowni.

„Osoby z niepełnosprawnościami często są bardzo dobrymi pracownikami” – powiedziała, cytowana w komunikacie, dyrektor zarządzająca Pionem Kapitału Ludzkiego w Poczcie Polskiej Agnieszka Grzegorczyk.

"Zatrudniając ich, pozyskujemy nie tylko dobrą kadrę, ale także budujemy kulturę otwartości na osoby ze szczególnymi potrzebami. Wpływa to na wizerunek pracodawcy, jako społecznie odpowiedzialnego. Dodatkowo pełnosprawni pracownicy integrują się wokół projektów dotyczących niepełnosprawności i stają się bardziej zaangażowani w sprawy osób z niepełnosprawnościami – dodała.

Wymiar ekonomiczny, społeczny i środowiskowy

W komunikacie przypomniano, że przyjęta w lipcu 2018 roku „Polityka zatrudniania osób z orzeczoną niepełnosprawnością” opiera się na kilku założeniach - w tym m.in. o to, by w procesie rekrutacji, oprócz wymiaru ekonomicznego, brać pod uwagę czynniki społeczne i środowiskowe.

„Spółka zakłada, że pozyskując nowych i kompetentnych pracowników spośród osób z niepełnosprawnościami stworzy zintegrowany zespół pracowniczy. Oprócz tego firma liczy, że podejmowane przez nią działania zmniejszą koszty obowiązkowych składek na Państwowy Fundusz Rehabilitacyjny Osób Niepełnosprawnych” – podano w komunikacie.

„Jestem jedną z osób, która trafiła do Poczty Polskiej w ramach programu „Praca-Integracja” realizowanego we współpracy z PFRON i Fundacją Aktywizacja, który oferuje wsparcie osobom z niepełnosprawnością na rynku pracy– - mówi, cytowana w komunikacie Magdalena Kucińska, pracownica Pionu Kapitału Ludzkiego w regionie warszawskim PP.

Podkreśliła ona, że „w firmie nikt nie patrzy na mnie przez pryzmat ograniczeń fizycznych, ważne są moje kompetencje. Zespół traktuje mnie tak, jak każdego innego współpracownika” - dodała.

Poczta Polska jest największym operatorem na rodzimym rynku, zatrudnia ponad 80 tys. pracowników. Ma ponad 7,5 tys. placówek, filii i agencji pocztowych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Parole.
  Borzoi
  02.05.2019, 21:07
  Pani Rafalska obiecała, że już w przyszłym roku nas wyleczy bo w ZUS z Panią Uścińska przygotowano reformę orzecznictwa. Teraz będzie się orzekało na ile ON można jeszcze pogonić do roboty a nie na ile jest niesprawny. Tylko zapomnieli zagwarantować tą robotę. Mam orzeczenie znaczny.. praca jest w ochronie za 5 zł na godzinę. Powołałem się na ustawę to mnie wyśmieli. Gdzie sie poskarżyć? Proboszcz nie chciał mnie wysłuchać a sekretarzy juz nie ma.
  odpowiedz na komentarz
 • 3 000 listonoszy z samochodami i pracownikow sortowni na nocne zmiany
  ON znacznie optymistyczna
  01.05.2019, 16:20
  ilu prawdziwie niepelnosprawnych moze prowadzić auto, dzwigać paczki i/lub dzwigać paczki pracując na nocnej zmianie? wstyd
  odpowiedz na komentarz
 • Praca na poczcie
  wertyk
  01.05.2019, 10:47
  Ciekawe czy ludzie o kulach będą roznosić listy?Najniższa krajowa,praca ponad wymiar pracy.Sam pracowałem tylko 3 dni,ale nawet te dni nie pracowałem tyle co w umowie tylko o 3-4 godziny dłużej.Brakuje ludzi do pracy,więc poczta łapie się już wszystkiego.
  odpowiedz na komentarz
 • coś mi się zdaje
  aurelia
  30.04.2019, 13:51
  a ja myślę że ze względu na zarobki nikt tam nie chce pracować to przyjmą z orzeczeniami bo niepełnosprawnym minimalna i niech się cieszą...
  odpowiedz na komentarz
 • Jaka płaca?
  Edyta
  30.04.2019, 13:09
  Ciekawe czy zarobki to tradycyjnie najniższa krajowa, czy więcej?
  odpowiedz na komentarz
 • oby tak było
  Bożena
  29.04.2019, 18:54
  Bardzo dobry kierunek, dobrze byłoby też wiedzieć czy zatrudniono osoby na wózkach, których nikt nie chce zatrudniać i ile takich osób pracuje w Poczcie Polskiej (można dostać od PP takie dane Panie Autorze artykułu?). Bez takich danych można jedynie mieć nadzieję, że Poczta nie prowadzi polityki podobnej jak firmy ochroniarskie i sprzątające. Bo być listonoszem z niepełnosprawnością ruchową to chyba bardzo trudne zadanie.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas