Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy orzeczenie z ZUS wystarczy do uprawnienia do dodatkowego urlopu?

19.08.2019
Autor: A.

Witam. Jestem osobą niepełnosprawną. Mam przez ZUS napisane: „niezdolna do pracy i samodzielnej egzystencji”. Czasowo z PCPR miałam orzeczony stopień umiarkowany. Obecnie pracuję na 1/4 etatu. Chcę zapytać, czy aby starać się o dodatkowe 10 dni urlopu muszę stanąć na komisji w PCPR, czy orzeczenie z ZUS wystarczy? Czy te 2 orzeczenia są tak samo ważne? Pani w kadrach wysyła mnie na komisję do PCPR. Czy słusznie?

Szanowna Pani,

w zakresie skorzystania z dodatkowego urlopu wypoczynkowego powinno wystarczyć orzeczenie ZUS, zgodnie bowiem z art. 5 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2, i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas