Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rozdział I - Rynek pracy

Jesteś w zasobie archiwalnym naszego portalu. Informacje z tego artykułu mogą być nieaktualne. Polecamy nowsze artykuły na ten temat na naszym portalu. Zachęcamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki.

Rozdział publikacji: Aktywnie szukam pracy

Podjęcie pracy zawodowej zależy od wielu czynników m.in. od: możliwości wykonywania różnych czynności, stopnia sprawności, specjalnych umiejętności i zdolności, a także cech osobowości. Szukając pracy, warto zastanowić się i ustalić, jaką pracę mogę wykonywać, ale też, jaka forma zatrudnienia jest dla mnie obecnie możliwa i jakie warunki trzeba mi stworzyć, abym mógł tę pracę przyjąć.

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu poszukiwania pracy jest równoznaczne z wejściem na rynek pracy, to znaczy zaprezentowaniem siebie, swoich kwalifikacji i umiejętności - jako pewnego rodzaju produktu. Chociaż ciężar promocji własnej osoby znalezienia sposobu dotarcia do pracodawcy spoczywa na Tobie - podpowiemy Ci, jak tego dokonać i jak znaleźć swoje miejsce na rynku zatrudnienia.

Otwarty rynek pracy
Zatrudnienie osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy może wyglądać następująco:
Osoby niepełnosprawne ubiegają się o pracę na takich samych warunkach jak kandydaci pełnosprawni, a pracodawca, wybierając pracownika, bierze pod uwagę doświadczenie zawodowe i kwalifikacje.

Zatrudnienie następuje na takich samych zasadach jak zatrudnienie pracownika pełnosprawnego. W grę mogą wchodzić jedynie pewne przywileje wynikające z ogólnych przepisów dotyczących osób niepełnosprawnych (dodatkowy urlop, skrócony czas pracy itp.). Pracownik niepełnosprawny ma w pracy takie same zadania i obowiązki jak pracownik pełnosprawny. Na pracodawcy spoczywa jednak obowiązek przystosowania stanowiska pracy w sposób uwzględniający potrzeby niepełnosprawnego pracownika.

Pamiętaj!
Otwartym rynkiem pracy kieruje zasada konkurencyjności i zasada wydajności pracy. Każda firma chce mieć jak najlepsze wyniki, jak najwyższe dochody, a może to osiągnąć, mając dobrych pracowników.

Rozmawiając z pracodawcą, podziel się swoją wiedzą na temat możliwości zatrudniania osób niepełnosprawnych (patrz Rozdział XI), sposobów organizowania stanowiska pracy i możliwości refundowania dodatkowych nakładów finansowych, jeśli takie będzie musiał ponieść.



Chroniony rynek pracy - zatrudnienie w zakładach pracy chronionej

Zakłady pracy chronionej (zpch) stwarzają warunki do zatrudniania osób niepełnosprawnych, zwłaszcza o znacznie ograniczonej zdolności do pracy. Ich celem jest stworzenie osobom niepełnosprawnym warunków do pracy zarobkowej, niektóre też stawiają sobie za cel przygotowanie pracowników do pracy na otwartym rynku i ich przejęcie do zwykłych zakładów pracy. Większość pracowników zakładów pracy chronionej zatrudnionych jest na podstawie umowy o pracę. Mają oni te same prawa, obowiązki i przywileje, co pracownicy pełnosprawni w zwykłych zakładach pracy. Specyfika tych zakładów polega na:

  • zapewnieniu odpowiedniej opieki medycznej, rehabilitacyjnej i socjalnej,
  • przystosowaniu stanowisk i miejsc pracy do potrzeb zatrudnionych w nich osób niepełnosprawnych,
  • odpowiednio dobranym profilu i technologii produkcji lub usług.

Informacje o zpch możesz uzyskać:

Zakłady aktywności zawodowej
Zakłady aktywności zawodowej (ZAZ) tworzy się w celu zatrudnienia osób niepełnosprawnych mających znaczny stopień niepełnosprawności. Osoby te mają możliwość podjęcia zatrudnienia dostosowanego do ich rzeczywistych potrzeb.

Placówki przygotowują osoby niepełnosprawne, poprzez rehabilitację zawodową społeczną, do samodzielnego i aktywnego życia w otwartym środowisku. Niepełnosprawni pracownicy zakładów aktywności zawodowej za swoją pracę pobierają wynagrodzenie.

Zakłady aktywności zawodowej stanowią pośrednią formą między zakładami pracy chronionej i warsztatami terapii zajęciowej. Spis zakładów aktywności zawodowej dostępny jest w PFRON.

Warsztaty terapii zajęciowej
Są to placówki stwarzające osobom niepełnosprawnym, niezdolnym do podjęcia pracy, które zostały zakwalifikowane do tej formy rehabilitacji, możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. W ramach warsztatów rozwija się:

  • umiejętności wykonywania czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej,
  • psychofizyczne sprawności oraz podstawowe i specjalistyczne umiejętności zawodowe, umożliwiające uczestnictwo w szkoleniu zawodowym albo podjęcie pracy.

Są to placówki o charakterze niedochodowym, a ewentualne dochody ze sprzedaży produktów czy usług przeznaczane są na zaspokajanie potrzeb kulturalnych rehabilitacyjnych osób niepełnosprawnych. Uczestnicy warsztatów mogą otrzymywać niewielkie Środki finansowe, które mają służyć nauce gospodarowania nimi.

Jeśli szukasz informacji o warsztatach terapii zajęciowej w miejscu zamieszkania, zgłoś się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Szkolenie osób niepełnosprawnych
Gdy szukasz pracy, może się okazać, że Twoje kwalifikacje są niewystarczające. Być może też ciągle zmieniający się rynek pracy spowodował, że brak Ci ważnych i poszukiwanych obecnie na rynku umiejętności zawodowych. Warto pomyśleć o swoim wykształceniu, o tym, czy istnieje możliwość podniesienia go lub uzupełnienia.

Osoby niepełnosprawne zarejestrowane w urzędzie pracy (jako bezrobotne, poszukujące pracy, a niepozostające w zatrudnieniu lub będące w okresie wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn dotyczących pracodawcy) mogą skorzystać ze szkoleń:

  • szkolenie finansowane jest ze środków PFRON,
  • na szkolenie kieruje kierownik powiatowego urzędu pracy,
  • celem szkolenia jest zwiększenie szans na zatrudnienie poprzez podwyższenie lub zmianę kwalifikacji zawodowych,
  • szkolenie odbywa się w placówkach szkoleniowych albo w specjalistycznych Ośrodkach szkoleniowo-rehabilitacyjnych.

Również pracodawca może szkolić osoby niepełnosprawne. Katalog kosztów, które mogą być sfinansowane a także wielkość pomocy na ten cel zawarte są w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 18 maja 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy na szkolenia pracowników niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 114 poz. 1193).

Co zwiększa szanse na znalezienie pracy?
Szanse na rynku pracy na pewno zwiększa posiadanie odpowiedniego wykształcenia doświadczenia zawodowego. W zdobyciu odpowiedniego wykształcenia pomoże Ci nie tylko ukończenie szkoły lub studiów wyższych. Możesz także skorzystać z takich form edukacji, jak kursy i szkolenia. Doświadczenie zawodowe można zaś zdobyć np. poprzez stałe, praktyki, prace jako wolontariusz.

Czasem warto podjąć pracę za niewielkie wynagrodzenie lub za darmo po to, by nauczyć się czegoś praktycznego. Ważne jest, aby, poszukując pracy, być aktywnym. Pracodawcy oczekują bowiem od młodych pracowników nie tylko zaangażowania chęci do pracy, ale też samodzielności szeroko pojętej aktywności

Spis treści

I Rynek pracy

II Opracowanie planu działania - jak szukać pracy?

III Bilans umiejętności i mocnych stron

IV Dokumenty aplikacyjne (CV i list motywacyjny)

V Poszukiwanie pracy przez telefon

VI Czy Internet może zwiększyć szansę na znalezienie pracy?

VII W czym może pomóc urząd pracy?

VIII Osobiste spotkanie z pracodawcą, czyli rozmowa kwalifikacyjna (autoprezentacja)

IX Wolontariat szansą rozwoju osobistego i zawodowego

X Własna działalność gospodarcza

XI Korzyści dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne

XII Podstawowe zagadnienia prawne

Aneks

Autor: Magda Gorczyca, Katarzyna Karczmarczyk
Źródło: "Aktywnie szukam pracy"

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Brak Pracy
    Niepełnosprawny-Bezrobotny
    03.03.2020, 19:58
    Witam, jestem osobą niepełnosprawną i od lat nie mogę znaleźć pracy innej niż sprzątanie, dlaczego? ponieważ to że pracodawca musi dostosować stanowisko pracy do osoby niepełnosprawnej to jego obowiązek ale nie ma tego obowiązku jeśli osoby niepełnosprawnej nie zatrudni, dlatego większość pracodawców (właściwie wszyscy) na otwartym rynku pracy, odmawiają mi zatrudnienia, pracodawca nie musi mnie zatrudnić, nikt mu nie każe a debilny przepis sprawia że ja jestem bezrobotny i pozostaje mi tylko stanowisko sprzątacza lub ciecia mimo iż jestem po administracji, szukałem w Dzienniku Ustaw, choćby jednego paragrafu który mógłby mi pomóc w otrzymaniu pracy na tych samych warunkach co osoba zdrowa jednak nie znalazłem takowego. Niestety, nie ma dla mnie pracy nigdzie, właśnie z powodu orzeczenia, większość Zakładów Pracy Chronionej (jeśli nie wszystkie) oszukują osoby niepełnoprawne, wykorzystują a co więcej nie oferują żadnej możliwości rozwoju, czy mam sprzątać tylko dlatego że chore prawo zabrania mi pracować na głupiej kasie w supermarkecie? Nie chcę takiego orzeczenia, wolę już nie mieć żadnych przywilejów (bo w sumie i tak nie mam, mam dwie nogi i dwie ręce i nie zezwala mi się korzystać z toalet dla osób niepełnosprawnych a samochodu nie posiadam więc miejsca parkingowe też na nic mi się zdają). Nie mam już siły, jeśli nie mogę zarabiać uczciwie to chyba będę zmuszony zarabiać inaczej. Pozdrawiam.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas