Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podkarpackie: wsparcie z funduszy unijnych dla osób z niepełnosprawnością

06.05.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
flaga unii europejskiej

Mieszkania wspomagane, dzienne domy opieki i aktywizacja zawodowa to główne kierunki wsparcia, jakie otrzymały osoby z niepełnosprawnością w ramach podkarpackiego regionalnego programu operacyjnego – poinformował dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop.

Mieszkania wspomagane są przeznaczone dla osób, które nie mogą i nie potrafią samodzielnie mieszkać. Jak wyjaśnił Czop, oprócz usług asystenckich i opiekuńczych dofinansowywane są również treningi samodzielności i specjalistyczne poradnictwo.

- Dzięki temu osoby z niepełnosprawnością uczą się funkcjonowania w środowisku domowym i w lokalnej społeczności. Osoby te uczą się m.in., jak samodzielnie dbać o zdrowie, gospodarować pieniędzmi, robić zakupy, spędzać wolny czas, załatwiać sprawy w urzędach, przygotowywać posiłki, prać czy sprzątać – dodał.

Czop podkreślił, że celem funkcjonowania takiego mieszkania jest zapewnienie osobie z niepełnosprawnością możliwości czasowego zamieszkania połączonego z dostosowaną do potrzeb terapią, opieką i wsparciem. - Jest to zatem alternatywa dla domów pomocy społecznej – powiedział.

Pięć umów

Tylko w bieżącym roku podpisanych zostało pięć umów o wartości ponad 13,5 mln zł na realizację projektów, w ramach których powstaną mieszkania wspomagane. W zrealizowanych już projektach tego typu wsparciem objętych zostało ponad 206 osób z niepełnosprawnościami.

Czop zaznaczył, że osoby z niepełnosprawnością korzystają również z domów dziennej pomocy. Są to placówki dla osób, które nie mogą wykonywać podstawowych czynności dnia codziennego samodzielnie, i tam się tego uczą.

Z podkarpackiego RPO na ten cel przekazano do tej pory ponad 177 mln zł. Powstało 38 placówek wsparcia dziennego, z których korzysta blisko tysiąc osób.

W ramach RPO Podkarpacie otrzyma ponad 2,1 mld euro. Instytucją zarządzającą programem jest Podkarpacki Urząd Marszałkowski. Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie pełni rolę instytucji pośredniczącej dla RPO i odpowiada za realizację trzech z jego osi finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego: regionalny rynek pracy, integracja społeczna, jakość edukacji i kompetencji w regionie.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas