Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Film z nastolatkami z autyzmem na ostatnim pokazie w Cannes

06.05.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
pusta sala kinowa z czerwonymi fotelami i czerwoną kotarą

Premiera filmu The Specials Oliviera Nakache’a i Erica Toledana będzie ostatnim pokazem tegorocznego 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes – poinformowali organizatorzy imprezy w poniedziałkowym komunikacie. Projekcja odbędzie się 25 maja w Grand Theatre Lumiere.

Tegoroczny 72. festiwal w Cannes odbędzie się w dniach 14-25 maja. Zainauguruje go światowa premiera filmu Jima Jarmuscha „The Dead Don’t Die” („Martwi nie umierają”), który weźmie udział w Konkursie Głównym.

W poniedziałek 6 maja organizatorzy poinformowali, że ostatnim pokazem zbliżającego się festiwalu będzie premiera filmu „The Specials” Oliviera Nakache’a i Erica Toledana.

"W ostatni wieczór festiwalu pokazywane są filmy, które wpisały się w legendę Cannes. Pragnąc kontynuować tę tradycję, mamy przyjemność ogłosić, że nowy film Oliviera Nakache'a i Erica Toledano „The Specials” będzie ostatnim pokazem 72. edycji" – czytamy w komunikacie.

W „The Specials” zobaczymy m.in. Vincenta Cassela i Redę Kateba, którzy poprowadzą obsadę złożoną z aktorów-naturszczyków i autystycznych nastolatków.

„Film przywołuje współczesne problemy społeczne, w których zbiorowość ponownie znajduje się w centrum wszystkiego. Pracownicy socjalni, wolontariusze, pracownicy służby zdrowia – wszyscy dążą do opieki nad autystycznymi nastolatkami. Jak zwykle, punktem wyjścia dla obu filmowców jest miłość do ludzkości, wiara w życie grupy i humor jako pierwsza i zarazem ostateczna obrona w relacjach międzyludzkich" – podano na stronie wydarzenia.

Jak podkreślił delegat generalny festiwalu Thierry Fremaux, film Nakache’a i Toledana „niesie za sobą wielkie obietnice na przyszłość”.

Ostatni pokaz

- Poprzez „The Specials”, który będzie ostatnim pokazem, a także inne francuskie filmy, prezentowane w Konkursie Głównym, kino 2019 roku ukaże swój kunszt opowiadania o miastach, ulicach, centrach handlowych, prezentowania wszystkich oblicz młodzieży, jej zobowiązań, muzyki, miejsc, w których żyje, jej szaleństwa, skłonności do kwestionowania świata – powiedział Fremaux, cytowany w komunikacie.

- Podobnie jak bohaterowie filmu, widzowie zanurzają się w życiu stowarzyszeń, rodzin, lekarzy, wolontariuszy, stażystów, wszystkich bohaterów solidarności międzyludzkiej – dodał prezydent festiwalu Pierre Lescure.

Organizatorzy wydarzenia zapowiedzieli również, że nie będą określać końcowej projekcji mianem „filmu zamykającego”, ale „ostatniego pokazu”. Jak wyjaśnili, chcą w ten sposób „nawiązać do tradycji finałowych wielkich pokazów, gdy prezentowano „E.T.” Stevena Spielberga (1982 r.), „Thelmę i Louise” Ridleya Scotta (1991 r.) oraz „Człowieka, który zabił Don Kichota” Terry'ego Gilliama (2018 r.)”.

Premiera filmu „The Specials” odbędzie się w sobotę 25 maja podczas ceremonii wieńczącej festiwal, która odbędzie się w canneńskim Grand Theatre Lumiere.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas