Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rozdział VII - W czym może pomóc urząd pracy?

Jesteś w zasobie archiwalnym naszego portalu. Informacje z tego artykułu mogą być nieaktualne. Polecamy nowsze artykuły na ten temat na naszym portalu. Zachęcamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki.

Rozdział publikacji: Aktywnie szukam pracy

Urzędy pracy starają się pozyskiwać oferty pracy, a także przygotować ludzi do samodzielnego szukania zatrudnienia. Zapoznaj się z ofertą urzędów, a jeśli będziesz chciał skorzystać z jakiejś formy pomocy, śmiało zgłoś się do najbliższego powiatowego urzędu w twoim miejscu zamieszkania.

1. Pośrednictwo pracy
Celem pośrednictwa pracy jest pomoc osobom bezrobotnym i poszukującym pracy w znalezieniu odpowiedniego zatrudnienia, a pracodawcom w znalezieniu odpowiednich pracowników. Występuje ono w różnych formach:

  • informacje o wolnych miejscach pracy są dostępne dla większej liczby kandydatów, bez informacji umożliwiających identyfikację pracodawcy. Kandydaci do pracy, po rozmowie kwalifikacyjnej z pośrednikiem pracy, kierowani są do pracodawcy, który dokonuje wyboru pracownika.
  • oferta pracy eksponowana w miejscach publicznych (tablica ogłoszeń) jest specjalnie, szczegółowo opracowana; osoby zainteresowane same kontaktują się z pracodawcą, który przeprowadza rozmowy kwalifikacyjne i wybiera pracowników.

Giełdy pracy, targi pracy: to spotkania większej liczby pracodawców i osób zainteresowanych podjęciem pracy, trwające 1-2 dni, oferujące na specjalnych stoiskach zorganizowanych przez pracodawców - różne miejsca pracy. Pracodawcy mają możliwość wybrania pracowników spośród uczestników tych spotkań.

Sklepy z pracą: działają na zasadzie udostępniania ofert pracy w takim miejscu miasta, gdzie występuje intensywny ruch pieszy; celem sklepu jest zwiększenie dostępu pracodawców i poszukujących pracy do ofert zatrudnienia, bez konieczności wizyty w urzędzie pracy.

Krajowa Baza Ofert Pracy jest internetowym bankiem ofert pracy o zasięgu ogólnopolskim, umożliwiającym szybką wymianę i korzystanie z informacji o ofertach pracy między województwami (www.epuls.praca.gov.pl).

2. Poradnictwo zawodowe
Celem poradnictwa zawodowego jest pomoc osobom bezrobotnym i poszukującym pracy w planowaniu i organizowaniu ich życia zawodowego. Usługi poradnictwa zawodowego oferują powiatowe urzędy pracy oraz centra informacji i planowania kariery zawodowej wojewódzkich urzędów pracy. Pomoc polega m.in. na:

  • udzielaniu informacji zawodowych, wskazówek, rad,
  • prowadzeniu badań diagnostycznych przydatności zawodowej.

Doradcy zawodowi w urzędach pracy pomagają ludziom, którzy mają trudności z podjęciem lub realizacją decyzji zawodowej, jeśli trudności te wynikają głównie z braku umiejętności oceny swoich możliwości zawodowych lub korzystania z informacji o rynku pracy. Doradcy zawodowi pomagają również ludziom zaradnym, zamierzającym zmienić zawód lub podjąć działalność gospodarczą.

Doradcy zawodowi w urzędach pracy pomogą:

  • poznać predyspozycje zawodowe,
  • wybrać odpowiedni rodzaj pracy lub kierunek szkolenia czy przekwalifikowania,
  • uzyskać szczegółowe informacje o zawodach na rynku pracy.

Poradnictwo zawodowe świadczone jest w formach indywidualnych i grupowych. U doradcy zawodowego dostępne są m.in.: teczki informacji o zawodach, zawierające opisy czynności, zadań, wymagań, dróg kształcenia i podnoszenia kwalifikacji, informator o różnego typu szkołach o zasięgu krajowym i lokalnym, informacje o lokalnym rynku pracy.

3. Pomoc w aktywnym poszukiwaniu pracy
Przygotowanie osób bezrobotnych i poszukujących pracy do aktywnego poszukiwania pracy oraz dobrego przygotowania do podjęcia zatrudnienia. Zajęcia z tego zakresu prowadzone są przez powiatowe urzędy pracy w ramach Klubów Pracy oraz przez centra informacji i planowania kariery zawodowej.

Kluby Pracy oferują bezrobotnym i poszukującym pracy cykliczne spotkania grupowe, których celem jest nauka praktycznych umiejętności niezbędnych przy poszukiwaniu zatrudnienia.

W Klubie Pracy można:

  • nauczyć się techniki aktywnego poszukiwania pracy,
  • poznać swoje mocne i słabe strony,
  • nabyć umiejętności prowadzenia rozmów z pracodawcami,
  • nauczyć się pisania życiorysu, podania o pracę, listu motywacyjnego, własnej oferty,
  • poznać zasady analizowania ofert pracy,
  • zdobyć wiarę we własne siły i możliwości.

Uczestnictwo w zajęciach Klubu Pracy zwiększa szansę na znalezienie pracy, nie tylko dlatego, że zajęcia podnoszą wiarę w siebie, w swoje możliwości, ale także uczą nowych umiejętności i uświadamiają, że warto być osobą aktywną.

4. Szkolenia
Szkolenia osób niepełnosprawnych bezrobotnych i poszukujących pracy organizowane są przez powiatowe urzędy pracy, a finansowane ze środków PFRON.

Szkolenia te obejmują:

  • przyuczanie do zawodu,
  • przekwalifikowanie (zmianę zawodu),
  • podwyższenie kwalifikacji zawodowych,
  • naukę umiejętności poszukiwania i uzyskania zatrudnienia.

5. Usługi EURES polegają na pomocy osobom bezrobotnym i poszukującym pracy w znalezieniu zatrudnienia w krajach Unii Europejskiej, a także w krajach, z którymi Unia Europejska zawarła umowy o swobodnym przepływie osób. Udzielane są również informacje o sytuacji na rynkach pracy innych krajów.

Pomoc świadczona przez urzędy pracy dla osób bezrobotnych to ponadto:

  • finansowanie kosztów przejazdu i kosztów zakwaterowania, w sytuacji gdy osoba bezrobotna podejmuje zatrudnienie (rozpoczyna staż, uczestniczy w szkoleniu) na podstawie skierowania urzędu pracy poza miejscem zamieszkania,
  • dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej (refundacja kosztów pomocy prawnej, doradczej),
  • wypłata zasiłków dla bezrobotnych, po spełnieniu określonych warunków,
  • finansowanie dodatków aktywizacyjnych,
  • dla pracodawców zatrudniających osoby bezrobotne:
    - refundacja składek na ubezpieczenie społeczne,
    - refundacja kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy osoby bezrobotnej.

Dodatkowa pomoc, która może być zastosowana wobec osób bezrobotnych będących w „szczególnej sytuacji na rynku pracy” (osób do 25. roku życia, bezrobotnych długotrwale, powyżej 50. roku życia, bez kwalifikacji zawodowych, samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko do 7. roku życia, niepełnosprawnych), to m.in.:

  • zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych,
  • przygotowanie zawodowe w miejscu pracy, bez nawiązywania stosunku pracy,
  • staże (stypendia stażowe),
  • stypendia na kontynuowanie nauki,
  • refundacja kosztów opieki nad dzieckiem.

Szczegółowych informacji na temat wymienionych rodzajów wsparcia, a także tego, czy możesz skorzystać z danej pomocy, szukaj w swoim urzędzie pracy.

Jak zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy?
Rejestracji dokonuje się w dniu przedłożenia kompletu wymaganych dokumentów, wypełnienia karty rejestracyjnej oraz poświadczenia własnym podpisem prawdziwości złożonych oświadczeń w obecności pracownika urzędu pracy.

Do rejestracji wymagane są następujące dokumenty:

  • dowód osobisty lub inny dokument tożsamości (w przypadku osób niepełnoletnich tymczasowy dowód osobisty lub legitymacja szkolna),
  • dyplom, świadectwo ukończenia szkoły lub świadectwo szkolne albo zaświadczenia o ukończeniu kursu lub szkolenia,
  • świadectwa pracy oraz inne dokumenty niezbędne do ustalenia uprawnień,
  • dokument o przeciwwskazaniach do wykonywania określonych prac (jeśli osoba posiada taki dokument),
  • osoba niepełnosprawna oprócz wyżej wspomnianych dokumentów przedkłada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Uwaga:
Jeśli pobierasz rentę socjalną, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub zasiłek stały, będziesz zarejestrowany jako osoba poszukująca pracy.



Program JUNIOR
Absolwenci niepełnosprawni stanowią szczególną grupę osób niepełnosprawnych zagrożoną bezrobociem. Problem bezrobocia wśród młodzieży niepełnosprawnej narasta z roku na rok, a jego rozwiązanie wymaga zdecydowanych działań ukierunkowanych przede wszystkim na odpowiednie dla potrzeb rynku kształcenie uczniów niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem ich predyspozycji i możliwości fizycznych lub intelektualnych, a także - podejmowania działań w zakresie łagodzenia skutków niepełnosprawności, a przynajmniej usuwania różnych barier utrudniających lub uniemożliwiających w miarę sprawne funkcjonowanie w życiu społecznym i zawodowym.

W działaniach aktywizujących zawodowo absolwentów niepełnosprawnych istotny jest aspekt struktury ich schorzeń w powiązaniu z jednym ze stopni niepełnosprawności oraz - funkcjonujące w środowisku potencjalnych pracodawców - stereotypy odnośnie zatrudniania osób niepełnosprawnych. Badania przeprowadzone przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyraźnie unaoczniają fakt uprzedzeń pracodawców (szczególnie z tzw. otwartego rynku pracy) do zatrudniania osób niepełnosprawnych, zwłaszcza ciężko poszkodowanych (psychicznie chorych, z upośledzeniem umysłowym, paraplegików itp.). Działania przewidziane w programie „Junior - program aktywizacji zawodowej absolwentów niepełnosprawnych” mają na celu poprawę trudnej sytuacji niepełnosprawnych absolwentów na rynku pracy.

Cele i oczekiwane efekty programu
Celem programu jest umożliwienie wejścia w życie zawodowe (odbycie stażu, zdobycie zatrudnienia) młodym osobom niepełnosprawnym.

Program stanowi uzupełnienie działań realizowanych przez urzędy pracy w ramach kolejnych edycji Krajowego Programu Aktywizacji Zawodowej Absolwentów „Pierwsza Praca” z wykorzystaniem Środków Funduszu Pracy (m.in. na poradnictwo zawodowe i doradztwo w ramach tego programu).

Doradca zawodowy odpowiadający za przygotowanie osoby niepełnosprawnej do podjęcia pracy w ramach stażu zapewni warunki odpowiednie do nawiązania kontaktu z osobą niepełnosprawną, przełamania jej wewnętrznych lęków i oporów. Ułatwi rozpoznanie zainteresowań predyspozycji oraz określenie odpowiedniego rodzaju pracy, nawiązanie kontaktu współpracy z potencjalnym pracodawcą tej osoby oraz zapewni sprawowanie pieczy nad odbywaniem stażu przez osobę niepełnosprawną.

Uczestnictwo w programie zwiększy możliwości zawodowe bezrobotnych absolwentów oraz stworzy szansę zatrudnienia zdobycia doświadczenia zawodowego w ramach odbywanego stażu. Program ułatwi też jego uczestnikom skuteczne zaprezentowanie się ewentualnemu przyszłemu pracodawcy, co w konsekwencji powinno przyczynić się do stworzenia miejsc pracy dla niepełnosprawnych absolwentów.

Efektem towarzyszącym realizacji programu będzie przełamanie barier psychologicznych pracodawców, związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych.

Kto może wziąć udział w programie JUNIOR?
Adresatami programu są osoby z orzeczonym znacznym, umiarkowanym lub lekkim stopniem niepełnosprawności w wieku do 25 lat lub w przypadku osób, które ukończyły szkołę wyższą - do 27. roku życia, skierowane na staż zgodnie z warunkami określonymi w Ustawie z dn. 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.), zwane dla potrzeb programu „absolwentami”.

Formy pomocy w ramach programu JUNIOR
W ramach programu może być udzielona ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych:

1) absolwentowi skierowanemu na staż przez powiatowy urząd pracy - pomoc umożliwiająca odbycie stażu u pracodawcy, w formie dofinansowania będącego świadczeniem na rehabilitację zawodową. Wysokość dofinansowania, ustalana jest przez powiatowy urząd pracy w zależności od stopnia niepełnosprawności osoby skierowanej na staż, w wysokości:
a) 50 proc. najniższego wynagrodzenia - dla osób niepełnosprawnych mających znaczny stopień niepełnosprawności,
b) 40 proc. najniższego wynagrodzenia - dla osób niepełnosprawnych mających umiarkowany stopień niepełnosprawności,
c) 30 proc. najniższego wynagrodzenia - dla osób niepełnosprawnych mających lekki stopień niepełnosprawności,

2) doradcy zawodowemu premia za wykonywanie dodatkowych czynności, określonych w rozdziale VI ust. 5 niniejszego programu, w wysokości do 10 proc. najniższego wynagrodzenia (za każdego stażystę objętego opieką), na zasadach określonych w umowie zawartej z PFRON,

3) pracodawcy uczestniczącemu w programie - z wyłączeniem pracodawców prowadzących zakłady aktywności zawodowej - premia z tytułu odbycia stażu przez absolwenta, w wysokości stanowiącej iloczyn liczby miesięcy odbytego stażu kwoty stanowiącej do 20 proc. najniższego wynagrodzenia obowiązującego 1 stycznia roku, w którym rozpoczęto staż - jeśli stażysta jest osobą o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo absolwentem szkoły specjalnej, natomiast do 10 proc. najniższego wynagrodzenia, jeśli stażysta jest osobą o lekkim stopniu niepełnosprawności. W przypadku rezygnacji stażysty z odbywania stażu w trakcie jego trwania, pracodawcy przysługuje premia za faktyczny okres stażu odbytego przez stażystę.

Realizatorzy programu
Realizatorem programu jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), który przedkłada ofertę realizacji niniejszego programu samorządom powiatowym, które będą prowadziły jego realizację poprzez powiatowe urzędy pracy.

Oferta będzie przedłożona przede wszystkim samorządom działającym na terenie powiatów o stopie bezrobocia wyższej od przeciętnej w kraju. Realizacja programu odbywa się na podstawie umów zawartych przez starostów z PFRON, z uwzględnieniem wysokości środków przeznaczonych na realizację programu w danym roku.

Warunkiem uczestnictwa samorządu w programie jest m.in. zapewnienie pracodawcom przystępującym do programu aktywnej pomocy służb zatrudnienia, w szczególności doradcy zawodowego, w kontaktach z potencjalnymi stażystami.

Spis treści

I Rynek pracy

II Opracowanie planu działania - jak szukać pracy?

III Bilans umiejętności i mocnych stron

IV Dokumenty aplikacyjne (CV i list motywacyjny)

V Poszukiwanie pracy przez telefon

VI Czy Internet może zwiększyć szansę na znalezienie pracy?

VII W czym może pomóc urząd pracy?

VIII Osobiste spotkanie z pracodawcą, czyli rozmowa kwalifikacyjna (autoprezentacja)

IX Wolontariat szansą rozwoju osobistego i zawodowego

X Własna działalność gospodarcza

XI Korzyści dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne

XII Podstawowe zagadnienia prawne

Aneks

Autor: Magda Gorczyca, Katarzyna Karczmarczyk
Źródło: "Aktywnie szukam pracy"

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas