Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rozdział IX - Wolontariat szansą rozwoju osobistego i zawodowego

Jesteś w zasobie archiwalnym naszego portalu. Informacje z tego artykułu mogą być nieaktualne. Polecamy nowsze artykuły na ten temat na naszym portalu. Zachęcamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki.

Rozdział publikacji: Aktywnie szukam pracy

Praca jest źródłem niezależności materialnej, daje możliwość samorealizacji i poczucie, że jest się potrzebnym. Zanim podejmiesz pracę zawodową lub gdy wykonywanie pracy będzie dla Ciebie na razie niemożliwe, proponujemy wypróbowanie własnych sił w pracy wolontariackiej. Pracując jako wolontariusz, nie będziesz wprawdzie pobierał pensji, ale oferując swój wolny czas, wiedzę i umiejętności innym ludziom instytucjom, zyskasz wdzięczność, satysfakcję, nowe znajomości i doświadczenie.

Wolontariat może dać Ci szansę na wyjście z domu i robienie razem z innymi czegoś społecznie potrzebnego. Być może są w twoim środowisku ludzie, którym możesz pomóc albo inicjatywy, w które możesz wnieść swoje pomysły i zaangażowanie. To dobry sposób na aktywne, ciekawe i przede wszystkim pożyteczne spędzanie wolnego czasu.

Wolontariat jest to też dobrą formą zdobycia doświadczenia zawodowego. Jako wolontariusz możesz nabyć umiejętności współpracy w grupie, poznać swoje mocne i słabe strony, uzupełnić wiedzę zdobytą w szkole, a także zdobyć nowe praktyczne doświadczenia.

Jeśli będzie to Twoja pierwsza poważna praca w życiu, to będziesz mieć okazję do przyjęcia na siebie określonych zobowiązań, z których zostaniesz później rozliczony, zdobędziesz cenne informacje zwrotne, np. nad czym powinieneś bardziej popracować, co jest najważniejsze w wykonywaniu danego zadania. Jest to więc świetny trening przed podjęciem pracy zarobkowej. Będziesz mógł zaoferować potencjalnemu pracodawcy swoje doświadczenie i pokazać, że praca dla Ciebie to coś więcej niż źródło pieniędzy.

Jeśli organizacja lub instytucja, w której odbywasz praktyki, będzie zadowolona z wypełniania przez Ciebie obowiązków, być może zaproponuje Ci podjęcie stałej pracy, albo weźmie pod uwagę twoje doświadczenie w przyszłości, w trakcie rekrutacji. Warto też pamiętać o możliwości uzyskania referencji po odbyciu praktyk, stażu czy też pracy wolontariackiej. Opinia osoby, u której pracowałeś, sprawi, że jako kandydat do pracy staniesz się bardziej wiarygodny. Będzie to zaświadczenie, które potwierdzi, że nabyłeś konkretne umiejętności zawodowe i sprawdziłeś się jako dobry uczciwy pracownik.

Wolontariusz w świetle prawa
Ustawa z dn. 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96 poz. 873) jest pierwszym kompleksowym aktem prawnym ujmującym w ramy działalność organizacji pozarządowych i wolontariuszy. Ustawa reguluje zakres i formy aktywności wolontariuszy oraz tryb ich zaangażowania.

Organizacja (korzystający), w której pracuje wolontariusz, ma obowiązek poinformować wolontariusza o przysługujących mu prawach i ciążących obowiązkach oraz zapewnić dostęp do tych informacji. Szczegółowe obowiązki korzystającego zawarte są w art. 45 i 46 ustawy. Musi on m.in.:

  • informować wolontariusza o ryzyku dla zdrowia i bezpieczeństwa, związanym z wykonywanymi świadczeniami oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami,
  • zapewnić wolontariuszowi, na dotyczących pracowników zasadach określonych w odrębnych przepisach, bezpieczne i higieniczne warunki wykonywania przez niego świadczeń, w tym - w zależności od rodzaju świadczeń i zagrożeń związanych z ich wykonywaniem
    - odpowiednie środki ochrony indywidualnej,
  • pokrywać, na dotyczących pracowników zasadach, określonych w odrębnych przepisach, koszty podróży służbowych diet,
  • pokrywać inne niezbędne koszty ponoszone przez wolontariusza, związane z wykonywaniem świadczeń,
  • korzystający może pokrywać koszty szkoleń wolontariuszy w zakresie wykonywanych przez nich świadczeń określonych w porozumieniu,
  • wolontariuszowi mogą przysługiwać świadczenia zdrowotne na zasadach przewidzianych w przepisach o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym
    - składka zdrowotna,
  • na podstawie odrębnych przepisów, wolontariuszowi przysługuje zaopatrzenie z tytułu wypadku przy wykonywaniu świadczeń - składka wypadkowa.

Wolontariuszowi, który wykonuje świadczenia przez okres nie dłuższy niż 30 dni, korzystający zobowiązany jest zapewnić ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Ważne!
Wolontariusz nie pobiera wynagrodzenia za wykonywane świadczenia, nie jest też pracownikiem w rozumieniu przepisów prawa pracy.
Jeśli chcesz zostać wolontariuszem, nie musisz mieć doświadczenia, znać obsługi komputera ani perfekcyjnie języka obcego, nie musisz być w pełni fizycznie sprawny. W Polsce (ale też za granicą!) działa tak wiele organizacji pozarządowych i instytucji administracji publicznej, że na pewno znajdziesz miejsce odpowiednie dla siebie. Zastanów się jednak, co Cię interesuje, w jakiej dziedzinie Twoja wiedza i umiejętności mogą być wykorzystane przez organizację, do której chcesz się zgłosić. Każdy ma coś do zaoferowania innym!



Jak i gdzie zgłosić się do pracy jako wolontariusz?

  • Najprostszym sposobem jest zgłoszenie się do Centrum Wolontariatu. Centra Wolontariatu pośredniczą między zainteresowanymi wolontariatem a osobami organizacjami poszukującymi pomocy.
  • Jeśli w pobliżu twojego miejsca zamieszkania nie ma Centrum Wolontariatu lub nie znalazłeś interesującej oferty, poszukaj w gazetach, na tablicach ogłoszeń lub skorzystaj z internetowej bazy Stowarzyszenia Klon/Jawor. Zawiera ona stale uaktualniane informacje o ponad 50 tys. organizacji w Polsce. Na pewno znajdziesz w niej, gdzieś niedaleko Twojego domu, organizację, z którą będziesz mógł nawiązać współpracę.
  • Możesz popytać znajomych, rodzinę, pracownika samorządu lokalnego lub pomocy społecznej albo księdza. Wielu wolontariuszy dowiaduje się o organizacjach w ten sposób.
  • Jeśli jesteś już zdecydowany na daną organizację, możesz skontaktować się z nią telefonicznie, poprzez pocztę elektroniczną lub po prostu przyjść osobiście dowiedzieć się o możliwości pracy.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o organizacjach pozarządowych, polecamy portal www.ngo.pl Stowarzyszenia Klon/Jawor.

ADRESY CENTRÓW WOLONTARIATU W POLSCE
Dane teleadresowe Centrów Wolontariatu znajdziesz na stronach:
www.wolontariat.org.pl www.wolontariat.pl

Centrum Wolontariatu w Białymstoku
ul. Dojlidy Fabryczne 26,
15-555 Bialystok 23
tel.: 085 732 28 46,
085 732 09 09
faks: 085 732 94 84
e-mail: bialystok@wolontariat.org.pl

Stowarzyszenie Bielskie Centrum Wolontariatu
ul. Krasińskiego 5a,
43-300 Bielsko-Biała
tel.: 0 608 413 832
faks: 033 497 98 80
e-mail: bielsko@wolontariat.org.pl

Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Krakowie
Os. Stalowe 17,
31-922 Kraków
tel.: 012 643 33 38
www.centwolo.most.org.pl

Centrum Wolontariatu w Elblągu
ul. Związku Jaszczurczego 17,
82-300 Elbląg
(Hotel ZBK, wejście od tyłu)
tel.: 055 236 27 16
e-mail: elblag@wolontariat.org.pl

Centrum Wolontariatu w Gdańsku
ul. Ks. Józefa Zator-Przytockiego 4
(dawna ul. Mireckiego),
80-245 Gdańsk-Wrzeszcz
tel.: 058 341 61 77
www.wolontariat-gdansk.xt.pl

Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu
Kościuszki 11 (II piętro, pok. 207),
25-307 Kielce
tel.: 0 887 446 233
e-mail: kielce@wolontariat.org.pl

Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu
ul. Jezuicka 4/5,
20-113 Lublin
tel.: 081 534 26 52
faks: 081 532 45 45
e-mail: lublin@wolontariat.org.pl

Regionalne Centrum Wolontariatu
ul. Piotrkowska 38,
90-265 Łódź
tel./faks: 048 633 58 97,
633 59 11
e-mail: lodz@wolontariat.org.pl

Lubuskie Centrum Wolontariatu
ul. Moniuszki 29,
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel.: 095 722 72 91
e-mail: biuro@lcw.org.pl
www.lcw.org.pl

Centrum Wolontariatu
ul. Skryta 14/1,
60-779 Poznań
tel./faks: 061 661 12 73
e-mail: poznan@wolontariat.org.pl

Opolskie Centrum Wolontariatu
ul. 1 Maja 21,
45-068 Opole
tel./faks: 077 454 35 87
e-mail: opole@wolontariat.pl www.wolontariat.pl/opole

Centrum Wolontariatu
ul. Dmowskiego 1,
37-450 Stalowa Wola
tel.: 015 844 79 96
faks: 015 844 79 97
e-mail: stalowawola@wolontariat.org.pl

Regionalne Centrum Wolontariatu
ul. Gazowa 35,
87-100 Toruń
tel.: 056 623 63 70
faks: 056 623 60 12
e-mail: torun@wolontariat.org.pl

Centrum Wolontariatu
ul. Nowolipki 9b,
00-151 Warszawa
tel.: 022 635 27 73
faks: 022 635 46 02
e-mail: warszawa@wolontariat.org.pl

Centrum Wolontariatu we Wrocławiu
ul. Jedności Narodowej 85/1, 50-262 Wrocław
tel.: 071 372 04 86
faks: 071 344 85 75 wroclaw@wolontariat.org.pl

ORGANIZACJE REKRUTUJĄCE WOLONTARIUSZY ZA GRANICĄ

Narodowa Agencja Programu „Młodzież”
www.youth.org.pl/
W ramach unijnego programu „Młodzież” (Wolontariat Europejski) osoby w wieku 18-25 lat mogą wyjechać do jednego z krajów Unii Europejskiej. Projekty trwają od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy. Oprócz wieku, polskiego obywatelstwa i silnej motywacji do pomagania innym nie ma szczególnych wymagań, ale większą szansę na wyjazd mają osoby zagrożone patologiami, niepełnosprawne czy bezrobotne.

Polska Akcja Humanitarna
www.pah.ngo.pl/
Fundacja pomaga poszkodowanym w wojnach i kataklizmach zarówno w Polsce, jak za granicą. Zakłada misje humanitarne na terenach pokonfliktowych lub dotkniętych ubóstwem (obecnie prowadzi misje w Czeczenii). Trzeba mieć minimum 18 lat, znać język obcy użyteczny w danym kraju przejść przeszkolenie.

Polska Fundacja im. Roberta Schumana
www.schuman.org.pl/ W programie wymiany „Wolontariat - Budowanie Mostów w Europie” mogą brać udział osoby w wieku 18-25 lat. Wyjeżdżają do Niemiec, aby uczyć młodzież, pomagać w domach spokojnej starości, zajmować się ludźmi chorymi. Znajomość języka nie jest konieczna. Fundacja współpracuje z Wolontariatem Europejskim, wysyłając młodych ludzi także do Belgii i Francji. Projekty trwają maksymalnie 12 miesięcy.

Program Wolontariuszy Narodów Zjednoczonych (United Nations Volunteers - UNV)
www.unv.org, www.undp.org.pl Wolontariusze UNV pracują przy projektach i programach pomocowych prowadzonych przez organizacje i agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych w większości państw świata. Rekrutowane są tylko osoby z wyższym wykształceniem, które ukończyły 25 lat, mające minimum 5 lat praktyki zawodowej i znające dwa języki obce.

Salezjański Wolontariat Misyjny - MŁODZI ŚWIATU
www.misje.swm.pl
Głównym celem stowarzyszenia jest organizowanie i niesienie pomocy osobom potrzebującym w kraju i za granicą, a w szczególności wspieranie placówek misyjnych na całym Świecie. Stowarzyszenie zrzesza wolontariuszy z całej Polski, organizuje szkolenia, prelekcje, wystawy, imprezy charytatywne, kwestuje na rzecz misji oraz promuje i organizuje wolontariat. W krajach misyjnych wolontariusze SWM Młodzi Światu pracują głównie jako nauczyciele i pedagodzy, lekarze, opiekunowie, koordynatorzy, architekci, inżynierowie budowlańcy, administratorzy, katecheci, a także animatorzy życia społecznego.

Stowarzyszenie Jeden Świat
www.jedenswiat.org.pl Organizuje projekty długoterminowe (od 3-miesięcy) i krótkoterminowe - workcamps (2-3 tygodnie). Projekty dotyczą wybranej wcześniej dziedziny, np. ekologia, opieka nad osobami starszymi, praca z dziećmi. Organizacja ma zasięg globalny.

Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia”
www.borussia.pl
Od 1999 r. program wolontariacki istnieje jako samodzielny program w ramach działalności edukacyjnej prowadzonej przez „Borussię”. Składa się na niego: koordynacja projektu „Budowanie Mostów w Europie”, organizacja projektów wolontariackich w ramach Akcji 2 Programu Unii Europejskiej „Młodzież”, „Wolontariat Europejski”, pilotażowy projekt „Międzynarodowy wolontariat w ochronie zabytków na Warmii i Mazurach”.

Spis treści

I Rynek pracy

II Opracowanie planu działania - jak szukać pracy?

III Bilans umiejętności i mocnych stron

IV Dokumenty aplikacyjne (CV i list motywacyjny)

V Poszukiwanie pracy przez telefon

VI Czy Internet może zwiększyć szansę na znalezienie pracy?

VII W czym może pomóc urząd pracy?

VIII Osobiste spotkanie z pracodawcą, czyli rozmowa kwalifikacyjna (autoprezentacja)

IX Wolontariat szansą rozwoju osobistego i zawodowego

X Własna działalność gospodarcza

XI Korzyści dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne

XII Podstawowe zagadnienia prawne

Aneks

Autor: Magda Gorczyca, Katarzyna Karczmarczyk
Źródło: "Aktywnie szukam pracy"

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas