Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zimą na Ural, żeby zwrócić uwagę na SM

13.12.2010
Autor: Magdalena Gajda
Źródło: IntegracjaInfo

Na początku marca 2011 r. wyruszy ekspedycja na Ural Subpolarny. Czworo młodych podróżników zamierza zdobyć Narodnaję - najwyższy szczyt masywu uralskiego i Rosji po stronie europejskiej, aby zwrócić uwagę na problem leczenia stwardnienia rozsianego (SM) w Polsce.

Uczestnicy wyprawy - Jarek Jóźwicki, Magda Jarocka, Łukasz Białas i Maciej Besta – mówią, że decyzja o wyjeździe na Ural Subpolarny i cel wyjazdu nie są przypadkowe. W paśmie górskim Uralu znajduje się najdalej wysunięty na wschód szczyt Korony Europy – Narodnaja, „królowa Uralu”. Planując zdobycie tego krańca, podróżnicy postanowili pokazać, że są takie dziedziny, w których Polska znajduje się również na „końcu Europy”. Dziedziną tą jest stwardnienie rozsiane. Wyniki badań nad dostępnością w Polsce metod leczenia tej przewlekłej choroby autoimmunologicznej, która „atakuje” głównie ludzi młodych (między 20 a 40 r.ż.), pokazują, że pod tym względem nasz kraj plasuje się prawie na końcu europejskiego rankingu.   

Podczas swojej wyprawy młodzi wielbiciele gór i przyrody chcą nie tylko zwrócić uwagę opinii publicznej na problem leczenia SM i nawiązać kontakty z rosyjską organizacją pozarządową działającą na rzecz osób z SM, ale także zrealizować cele „wysokogórskie”. Chcą zdobyć najwyższy szczyt Rosji po stronie europejskiej – Narodnoją - oraz „Niedźwiedzią Łapę”, najbardziej charakterystyczny szczyt Uralu-Manaragi, a także wytyczyć i pokonać ok. 300 km odludnej trasy Inta – Narodnaja – Kosju.

Aby osiągnąć te cele, będą musieli wykazać się umiejętnościami radzenia sobie w ekstremalnych warunkach podczas wędrówki przez dzikie tereny i wspinaczki wysokogórskiej w temperaturze dochodzącej do -45 stopni C. Ural Subpolarny to bowiem jedno z niewielu miejsc w Europie, gdzie przyroda i kultura regionalnych plemion zachowały się w pierwotnej postaci. Większość terenu pokrywają lasotundra i tundra. W górnych partiach dominuje nietypowe dla północnych gór ukształtowanie alpejskie, występują także lodowce. Narodnaja - najwyższa góra europejskiej części Rosji (Chanty-Mansyjski Okręg Autonomiczny) i Uralu Subpolarnego - z uwagi na położenie uznawana jest za najtrudniej dostępny szczyt “Korony Europy”. Mimo stosunkowo niewielkiej wysokości (1894 m n.p.m.) po raz pierwszy została zdobyta dopiero w 1927 roku przez A. N. Alieszkowa.

Ta niezwykle trudna wyprawa na Ural wyruszy z Wrocławia na początku marca i potrwa ok. trzech tygodni. Partnerem wyprawy jest Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, a patronami medialnymi -  magazyn Turystyki Górskiej „n.p.m” i portal podróżniczy Geographer. Inicjatywę poparła też Fundacja Marka Kamińskiego.

Więcej informacji na oficjalnej stronie wyprawy oraz na stronie PTSR.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas