Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

ZUS częściej kontroluje zwolnienia lekarskie

07.05.2019
Autor: PAP, fot. Arvin Chingcuangco / unsplash.com
lekarz trzyma za rękę kobietę

W pierwszym kwartale 2019 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymał wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę 9,2 mln zł – przekazał we wtorek 7 maja rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. Dla porównania w tym samym okresie w 2018 r. kwota wstrzymanych świadczeń chorobowych wyniosła 5,5 mln zł.

ZUS w komunikacie poinformował, że przez pierwsze trzy miesiące 2019 roku przeprowadzonych zostało blisko 174 tys. kontroli osób przebywających na zwolnieniach lekarskich. Kontrole dotyczyły zarówno kwestii prawidłowości wykorzystania zwolnienia, jak i prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy.

Oznacza to, że w pierwszym kwartale tego roku kontroli było o 38 proc. więcej niż w porównywalnym okresie roku ubiegłego. Rzecznik ZUS zwrócił uwagę, że wynik finansowy tegorocznych kontroli był lepszy od tego z pierwszego kwartału roku ubiegłego aż o blisko 69 proc.

- Kwota wstrzymanych świadczeń chorobowych w pierwszych trzech miesiącach 2019 r. przekroczyła bowiem 9,2 mln zł w porównaniu z blisko 5,5 mln zł w pierwszych trzech miesiącach 2018 r. – podkreślił Andrusiewicz.

Więcej kontroli i lepsze narzędzie

Jak dodał, większa liczba kontroli i dużo lepszy ich wynik finansowy to efekt prowadzenia przez Zakład bardziej celowanych działań nakierowanych na przypadki, które budzą poważne wątpliwości.

- Narzędziem pomocnym w ujawnianiu nieprawidłowości są z pewnością elektroniczne zwolnienia lekarskie, które stały się obowiązkowe od 1 grudnia 2018 r. Zakład mając do dyspozycji bieżące dane o wystawianych zwolnieniach lekarskich może skuteczniej reagować na potencjalne nadużycia – ocenił Andrusiewicz.

Jednocześnie ZUS przypomina, że ciąży na nim obowiązek obniżenia wysokości świadczeń chorobowych do 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wszystkim tym osobom, którym ustał tytuł do ubezpieczenia. W pierwszym kwartale 2019 r. takich spraw było 47,1 tys., a kwota ograniczonych wypłat przekroczyła 44,1 mln zł.

Łącznie kwota obniżonych i cofniętych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w I kwartale 2019 roku wyniosła ponad 53,3 mln zł.

ZUS przypomina, że prawo prowadzenia kontroli wykorzystania zwolnień lekarskich mają również pracodawcy zatrudniający powyżej 20 osób.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Napiszcie ile z tych zwolnień przywróciły sądy pracy
    Dynia
    07.05.2019, 22:04
    Dobra, dobra. A teraz napiszcie ile z tych zwolnień było niesłusznie cofniętych. W 2013 roku czekałam na przeszczep rogówek i ZUS odebrał mi L4, które później przywrócił sąd. Jest bardzo dużo takich ludzi jak ja, którzy poszli do sądu. Dlatego gdy czytam o rzekomych oszustwach na L4 to szlag mnie jaśnisty trafia, bo dla ZUSu każdy kto zachoruje ten symulant i oszust.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas