Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zmarł Jean Vanier, założyciel „Arki”

07.05.2019
Autor: PAP, fot. Christopher Bemrose / flickr.com
Jean Vanier przytula kobietę z niepełnosprawnością intelektualną

W wieku 90 lat w Paryżu zmarł Kanadyjczyk Jean Vanier, założyciel międzynarodowej federacji wspólnot osób z niepełnosprawnością intelektualną o nazwie L'Arche (Arka). Vanier był uznany przez Kościół katolicki za wielką postać duchowego formatu.

Jean Vanier, „osłabiony od kilku tygodni chorobą nowotworową”, „zmarł spokojnie tej nocy (z poniedziałku na wtorek 7 maja) w otoczeniu kilku krewnych” – poinformowała L'Arche w oświadczeniu.

Jean Vanier, były oficer marynarki wojennej urodzony 10 września 1928 roku, założył L'Arche w 1964 roku.

„Organizacja ta ożywia na całym świecie ponad 150 miejsc, gdzie żyją osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz pomagający im asystenci i wolontariusze” – czytamy w oświadczeniu L'Arche.

W 1971 r. Jean Vanier był także współzałożycielem międzynarodowego ruchu świeckiego związanego z Kościołem katolickim o nazwie „Wiara i Światło” (Foi et Lumiere), który może pochwalić się blisko 1500 „wspólnotami spotkań” organizującymi modlitwy, pielgrzymki i uroczystości w około 80 krajach na świecie.

„Propagator pokoju, nigdy nie przestał dawać świadectwa o bogactwie wspólnego życia i braterstwa z osobami najbardziej wrażliwymi; chciał przyczynić się do tego, aby osobom z niepełnosprawnością intelektualną została przywrócona ich godność i miejsce w społeczeństwie” – podkreśla L'Arche w oświadczeniu.

Organizacja od ponad 40 lat organizuje liczne konferencje na całym świecie i opublikowała około czterdziestu książek „potwierdzających zasadniczą rolę osób niepełnosprawnych w budowaniu bardziej humanitarnego społeczeństwa” – wskazuje agencja AFP.

Rzecznik Konferencji Biskupów Francji, biskup Olivier Ribadeau Dumas napisał na Twitterze o „świadectwie bliskości z najbardziej delikatnymi z nas”, które pozostawił po sobie Jean Vanier.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas