Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Startupy także dla osób z niepełnosprawnością

08.05.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
nowoczesny laptop stoi otwarty na podłożu ale w kształcie budki

Rozwiązania z dziedziny medycyny, narzędzia wspomagające osoby z niepełnosprawnością, urządzenia oparte na sztucznej inteligencji oraz liczne usprawnienia dla infrastruktury, logistyki i produkcji znajdą się wśród innowacji prezentowanych podczas European Start-up Days w Katowicach.

Czwarta edycja tego wydarzenia odbędzie się 14-15 maja w katowickim Spodku. To impreza towarzysząca rozpoczynającemu się w stolicy Górnego Śląska dzień wcześniej 11. Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu.

Do adresowanego do firm działających na rynku nie dłużej niż 5 lat konkursu „Start-up Challenge” w sześciu kategoriach branżowych zgłoszono blisko 300 innowacyjnych pomysłów na biznes, z których 100 zaprezentuje się w specjalnej alei startupów, a 18 wyróżnionych wystąpi na scenach prezentacyjnych Spodka. Laureatów poznamy 14 maja wieczorem.

Wśród wybranych do startupowej alei rozwiązań najwięcej jest pomysłów na biznes z Polski, a także innowacje z Białorusi, Niemiec, Węgier, Wielkiej Brytanii i USA. Wyróżnione produkty to m.in. roboty softwarowe, chatboty (roboty czatowe, dające np. wsparcie osobom z uzależnieniami), rozwiązania wykorzystujące drony, rzeczywistość rozszerzoną, uczenie maszynowe czy narzędzia do automatycznej analizy danych.

Nawigacja dla osób niewidomych

Wyróżniono również pomysły usprawniające infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych, rozwiązania z obszaru medycyny, aplikację nawigującą osoby niewidome i niedowidzące, urządzenia solarne oraz rozwiązania umożliwiające ludziom przebywanie w atmosferze wolnej od smogu.

W gronie firm, które zaprezentują w Katowicach swoją technologię, są np. Bioceltix - startup biotechnologiczny z branży weterynaryjnej, który rozwija leki na bazie komórek macierzystych oraz Biolumo - firma stosująca nową metodę szybkiej selekcji antybiotyku na podstawie zautomatyzowanej obserwacji przeżywalności bakterii w otoczeniu antybiotyków.

Inny prezentowany podmiot - Brandee, pracuje nad nanonitką fotowoltaiczną, która może być wplatana w różnego rodzaju materiały włókiennicze, i wykorzystywana w miejscach z ograniczonym dostępem do energii elektrycznej. Przy jej pomocy będzie można naładować smartfon, tablet czy laptop. Technologię można wykorzystać przy produkcji np. parasoli plażowych, namiotów w górach i innych produktów włókienniczych. Innowacja powstaje przy współpracy z Instytutem Włókiennictwa w Łodzi.

Swoje rozwiązania pokaże też Hyper Poland - jedyna firma na świecie posiadająca technologię umożliwiającą stopniową implementację koncepcji hyperloop jako unowocześnienia branży kolejowej - może zmodernizować istniejącą infrastrukturę kolejową do prędkości 300 km na godzinę bez konieczności tworzenia nowych, kosztownych korytarzy transportowych i tras.

Zamiast plastiku

MakeGrowLab zaprezentuje w Katowicach wertykalną farmę SCOBY - szybko odnawiającego się i w pełni biodegradowalnego materiału, który może być użyty w produkcji np. opakowań jednorazowych zastępujących plastik, tekstyliów czy produktów wnętrzarskich. Firma biotechnologiczna Nomi Biotech Corporation przedstawi pierwszy w Europie środek zapobiegający negatywnym skutkom spożywania alkoholu etylowego, głównie poprzez redukcję toksyczności aldehydu octowego.

Wśród prezentowanych wynalazków będzie też MOOVLED - system prezentacji obrazu holograficznego przy użyciu śmigieł LED. W tej technologii odpowiednie przygotowanie materiału wizualnego sprawia wrażenie zawieszenia obrazu w powietrzu pomiędzy urządzeniem a widzem. Inną innowacją jest Optimo Light - autonomiczna, inteligenta oprawa oświetleniowa, dokonująca zdalnego pomiaru luksów i gwarantująca właściwą ilość światła np. w miejscu pracy.

QNA Technology specjalizuje się w syntezie półprzewodnikowych kropek kwantowych, modyfikacji ich powierzchni oraz w wykonywaniu na ich bazie funkcjonalnych tuszów. Pracuje nad syntezą najwyższej jakości kropek kwantowych niezawierających kadmu, kropek emitujących w kolorze niebieskim oraz kropek do konwerterów promieniowania mających zastosowanie w fotowoltaice oraz w hodowli roślin. Rozwiązanie może przynieść przełom na rynku wyświetlaczy, prowadząc do wyparcia technologii OLED.

I coś dla rolników

Wśród prezentowanych rozwiązań recyklingowych jest m.in. instalacja Syntoil, przerabiająca zużyte opony (w postaci granulatu gumowego) na produkty przemysłowe, z użyciem procesu ciągłego pirolizy. Chodzi o to, by wykorzystane do produkcji opon surowce wróciły do produkcji gumy.

Zaprezentowany zostanie również Virtual-Agro-System - technologia bardzo precyzyjnego nawożenia i badania stanu wegetacji, oszczędzająca środowisko. Dzięki wirtualnym goglom rolnik może za pomocą drona monitorować swoje pola i w czasie rzeczywistym obserwować stan nawożenia, braki chemiczne oraz stan wegetacji. System umożliwia zarządzanie całym cyklem upraw.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas