Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sejm wprowadza nowe rozwiązania dla osób niedosłyszących

09.05.2019
Autor: Fot. Kancelaria Sejmu / Paweł Kula
Źródło: Centrum Informacyjne Sejmu
widok na budynek sejmu dach z flagą

Z myślą o osobach niedosłyszących, chcących uczestniczyć w pracach Izby, Kancelaria Sejmu wprowadza ułatwienia i udogodnienia. Z końcem maja w jednej z sal sejmowych, w nowym budynku U, zostanie uruchomionych kilka nowych rozwiązań technologicznych, pozwalających takim osobom brać aktywny udział w debacie i posiedzeniach komisji czy zespołów. Chodzi nie tylko o śledzenie treści obrad, ale także zabieranie głosu w debacie.

Jednym z rozwiązań jest pętla indukcyjna - rodzaj specyficznej anteny, która współpracuje z systemem nagłośnienia sali obrad komisji oraz z aparatami słuchowymi uczestników zgromadzenia. Każdy posiadacz takiego aparatu będzie mógł - bez potrzeby podejmowania jakichkolwiek działań ze swojej strony - słyszeć każde wypowiadane w debacie słowo.

Drugie rozwiązanie to dodatkowy tłumacz języka migowego, tłumaczący zarówno na język migowy, jak i z tego języka. Będzie on służył wyłącznie uczestnikom obrad, odpowiednio tłumacząc wypowiadane lub „migane” słowa. Podobnie jak w przypadku posiedzeń Sejmu, obraz tłumacza wyświetlany będzie na dużych, widocznych dla wszystkich uczestników debaty, ekranach.

Coraz więcej korzystnych rozwiązań

W ciągu ostatnich lat systematycznie wzrasta liczba rozwiązań wspomagających dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Pętle indukcyjne i możliwość zamówienia usług tłumacza języka migowego z wyprzedzeniem są zapewnione osobom niedosłyszącym np. w Parlamencie Europejskim.

Kancelaria Sejmu kontynuuje również prace nad wsparciem dla osób całkowicie niesłyszących. Podczas organizowanej w Sali Kolumnowej corocznej konferencji, poświęconej różnego rodzaju wykluczeniom, uruchomiona zostanie kolejna wersja systemu służącego do przekształcania wypowiadanych słów na tekst wyświetlany na ekranie. Systemy tego typu nie są jeszcze na tyle doskonałe, by można je było zastosować na szeroką skalę. Stanowią jednak olbrzymie ułatwienie dla osób niesłyszących.

Ułatwienia i udogodnienia dla osób niedosłyszących, które wprowadza Kancelaria Sejmu są odpowiedzią na postulaty środowiska osób niedosłyszących, a także parlamentarzystów zrzeszonych w zespołach zajmujących się tą tematyką.  
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich? (kolejność alfabetyczna)

Biuletyn

Wspierają nas