Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dopłaty do pensji z PFRON na razie niezagrożone

09.05.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
mężczyzna w rękawicach roboczych wykonuje pracę fizyczną, mierzy metrem aluminiowy przedmiot

Komisja Europejska (KE) zapowiedziała przedłużenie obowiązywania do końca 2022 r. przepisów, które gwarantują w Polsce dofinansowanie do pensji osób z niepełnosprawnością na dotychczasowych zasadach. Pierwotnie regulacje te miały się zmienić już w przyszłym roku.

Informację taką przekazał w odpowiedzi na interpelację posła Bogdana Rzońcy (PiS) Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nie są jeszcze znane szczegóły rozporządzenia KE 651/2014 – bo o nie tu chodzi – zapowiedziała ona jednak w komunikacie prasowym przedłużenie obowiązywania obecnych przepisów.

Poseł Rzońca w swojej interpelacji (nr 30445) pytał o przyszłość dotyczącą dalszego wsparcia dla pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnością w obszarze dofinansowania do ich pensji.

Ponad 3 mld pomocy dla pracodawców

Obecnie jest ono realizowane przez system SODiR w PFRON. Dane z 1 marca br. wskazują, że dofinansowaniem objęte są wynagrodzenia ok. 252 tys. pracowników z niepełnosprawnością z zakładów aktywności zawodowej, zakładów pracy chronionej i pozostałych pracodawców z rynku otwartego. 31 tys. pracodawców korzysta z tej formy pomocy, a w 2018 r. wyniosła ona w sumie 3,2 mld zł.

Już 5 lat temu istniało poważne zagrożenie dotyczące zmiany wysokości tego wsparcia. Niektóre kraje Unii Europejskiej chciały jego zmniejszenia  do 0,01% PKB danego kraju. W Polsce wiązałoby się to ze zmniejszeniem kwoty 3,2 mld rocznie do 200 mln zł.

Trwają prace w KE

„Za tak drastycznym obniżeniem wsparcia musiałyby pójść ogromne zwolnienia osób niepełnosprawnych z pracy” – pisze poseł Rzońca w interpelacji.

W tej chwili trwają w Komisji Europejskiej prace nad ewaluacją przepisów dotyczących pomocy publicznej. Jak informuje w swoim piśmie Marek Niechciał, w Polsce powstała Międzyresortowa Grupa Robocza ds. Pomocy Publicznej, która m.in. wypracuje stanowisko naszego kraju wobec proponowanych przez KE zmian.

Organizacje spoza sektora publicznego mogą zgłaszać swoje uwagi poprzez konsultacje społeczne za pośrednictwem strony internetowej.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • apel do kandydatów do PE
  SON "Podkarpacie"
  16.05.2019, 10:48
  WITAM, I ZACHĘCAM DO ZAPOZNANIA LISTU OTWARTEGO JAKI WCZORAJ PRZEKAZALIŚMY TROJGU KANDYDATÓW DO PE. marek Szanowna Pani Elżbieta Rafalska – posłanka PiS, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Szanowny Pan Jarosław Duda – senator PO, były Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Szanowny Pan Bogdan Rzońca – poseł PIS, aktywny działacz na rzecz pracy Osób Niepełnosprawnych dotyczy: oczekiwania środowiskowe wobec kandydatów do Parlamentu Europejskiego ad 26 maj 2019 r. Szanowni Państwo Kandydaci do PE, w imieniu pracujących i chcących pracować osób niepełnosprawnych zwracamy się do Państwa – jako specjalistów posiadających największą wiedzę nt. zatrudniania i pracy osób z naszego środowiska, z wielką prośbą o – w razie wyboru, zgłoszenie swego akcesu do Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych (EMPL), by w ramach tej Komisji działać na rzecz: 1) wprowadzenia we wszystkich krajach Unii Europejskiej, obligatoryjnego obowiązku zapewniania niepełnosprawnym pracownikom przyjaznych warunków pracy, na wzór polskich Zakładów Pracy Chronionej – na rynku konkurencyjnym oraz Zakładów Aktywności Zawodowej – na społecznym rynku pracy; 2) wprowadzenia dodatkowego wsparcia dla wszystkich pracodawców realizujących zatrudnienie chronione, rozumiane jako zatrudnienie w przedsiębiorstwie, w którym co najmniej 30 % pracowników stanowią pracownicy niepełnosprawni; 3) utrzymania w nowych przepisach dotyczących wyłączeń blokowych (wydatki na wsparcie poza limitem de minimis), co najmniej obecnych zasad i poziomu wspierania zatrudniania osób niepełnosprawnych tj. wg rozporządzenia KE nr 651/2014 (GBER); 4) objęcia wyłączeniem blokowym wydatków na wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań – w tym: nowoczesnych technologii opartych na sztucznej inteligencji, ułatwiających osobom niepełnosprawnym samodzielne i bezpieczne wykonywanie pracy; 5) objęcia wyłączeniem blokowym wydatków ponoszonych w ramach Indywidualnych Programów Rehabilitacji, 6) wprowadzenia we wszystkich krajach Unii Europejskiej jednakowego poziomu świadczeń socjalnych i pomocy socjalnej dla osób niepełnosprawnych, 7) szerokiego otwarcia na postulaty i wnioski zgłaszane na rzecz poprawy warunków życia i pracy osób niepełnosprawnych. Szanowni Państwo, ufając że Wasze doświadczenie i znajomość problematyki związanej z osobami niepełnosprawnymi dobrze przysłuży się całemu naszemu środowisku i wypromuje w całej Europie polski model godzenia wolnej konkurencji z pełnieniem misji społecznej, życzymy Państwu powodzenia w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Z poważaniem Prezes Zarządu i Pełnomocnik ds. Zatrudniania ON ps. To czy ZPChr jes
  odpowiedz na komentarz
 • Emeryt - niepełnosprawność
  Ryszard KukaWKA
  16.05.2019, 08:46
  Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym - dożywotnio. Dopóki byłem rencistą byłem zatrudniony. W momencie przejścia na emeryturę /automatycznie z uwagi na wiek - 67 lat/ została rozwiązana moja umowa o pracę gdyż w pojęciu przepisów STAŁEM się osobą pełnosprawną. Proszę o wyjaśnienie mego a sądzę, że nie tylko mego przypadku
  odpowiedz na komentarz
 • A gdzie mnie zgłosić
  Beata
  15.05.2019, 18:16
  Gdzie można zgłosić zakład pracy chronionej który zatrudnia dość dużą liczbę osób niepełnosprawnych? Wykorzystuje ich w taki sposób że osoby te podpisują np kursy na szkolenia ,wycieczki itp itd wszytko co możliwe ! A szefostwo zarządzające firmą twierdzi że nie ma środków finansowych z a by danej osobie pomóc ! Gdzie szukać pomocy na tych złodziei ? ? !
  odpowiedz na komentarz
 • Zakłamanie
  Edyta
  15.05.2019, 14:06
  No proszę!! Czyli te 3 miliardy którymi tak się chwalił polski rząd to są pieniądze unijne!! Czyli polski rząd na pomoc osobom niepełnosprawnym daje jakieś totalne ochłapy!!! Co za podłość, tak stać przed protestującymi i wmawiać im, że przekazują "prawie 4 miliardy" na wspieranie osób niepełnosprawnych! To chory kraj z podłymi ludźmi u steru. Jesteśmy zdani sami na siebie i to się nigdy nie zmieni. Odeszłam z pracy bo zarabiałam najniższą krajową, a żeby pracować musiałam brać bardzo silne środki przeciwbólowe. Praca kosztowała mnie ogrom siły. Niestety wynagrodzenie nie było warte mojego bólu i wysiłku. Po ostatnim strajku O.N. kiedy pis stwierdził, że nie ma pieniędzy dla chorych, postanowiłam nie pracować ponad własne siły, po to żeby pis finansował z moich podatków zdrowych ludzi, a dla mnie miał jedynie obelgi. Dość tego.
  odpowiedz na komentarz
 • potrzebna reforma zmiany dofinansowań
  czytelnik
  15.05.2019, 10:47
  Renty ludziom się zabiera , a pracodawcom daje się kasę za to, że zatrudnią osobę niepełnosprawną, nie rozumiem finansowanie stanowisk pracy.Uważam że dofinansowania powinny być zlikwidowane,to nie jest pomoc dla osób niepełnosprawnych tylko dla pracodawców, którzy dzięki osobom niepełnosprawnych dobrze się mają.
  odpowiedz na komentarz
 • Praca .
  erykqnc
  14.05.2019, 12:07
  TO JEST CHORE , BY PŁACIĆ PRACODAWCOM , A NIE O.N. !!! PRACODAWCY NIECHĘTNIE SIĘ DZIELĄ KASĄ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Nie lansujmy tylko jednego modelu .Postawcie na otwarty rynek
  ONa
  11.05.2019, 16:56
  Należy także wspierać otwarty rynek pracy dla osób niepełnosprawnych .Często osoby niepełnosprawne szukają pracy blisko domu .Wielu niepełnosprawnych musi dojeżdżać dziesiątki kilometrów do pracy chronionej i ZAZ -ów w przepełnionych busach , czasem bez miejsc siedzących , tracąc niepotrzebnie siły , czas i pieniądze , bo bilet miesięczny kosztuje czasem krocie np .bilet miesięczny z mojej wsi do miasta powiatowego kosztuje 300 zł .Dla niepełnosprawnego , który zarabia prawie zawsze tylko pensję minimalną taka suma to majątek.I często ON zastanawia się po co musi się tak męczyć , wstawać przed piątą , by pojechać pierwszym i jedynym rano autobusem , kiedy w pobliżu jest pełno zakładów małych zatrudniających do 20 -30 osób , czasem z fajną pracą i chętnie by się niepełnosprawny w takim zakładzie zatrudnił .Trzeba wspierać takie małe zakłady z otwartego rynku pracy, które zatrudniają niepełnosprawnych , dając im większe dofinansowania i ulgi , by zatrudnienie takich osób dla tych zakładów było atrakcyjne.Należy też stworzyć prawo, by w miarę możliwości w takich małych zakładach był zatrudniony choć jeden pracownik niepełnosprawny .Niech niepełnosprawny ma prawo wyboru , gdzie chce pracować , Otwierać przed nim furtki , a nie zamykać , To na otwartym rynku brakuje rąk do pracy , a żaden imigrant nie jest zainteresowany płacą minimalną , bo w końcu po to przyjechał do Polski ,żeby więcej zarobić .Proponuję ,by zakłady z otwartego rynku pracy dostały takie same możliwości jakie mają ZAZ-y , czyli 22 tys rocznego dofinansowania ,i oprócz tego 1800 zł miesięcznie dofinansowania dla pracownika z I grupą inwalidzką i 1100 zł dofinansowania dla pracownika z II grupą inwalidzką.Trzeba rozważyć ten pomysł , zwłaszcza w obliczu reformy orzecznictwa,pani Rafalskiej , gdyż może się tak zdarzyć ,że wielu niepełnosprawnych musi radzić sobie bez renty , nie mając dużych możliwości dojazdu do miast , gdzie są większe zakłady .Komunikacja publiczna na wsiach i mniejszych miastach jaka jest każdy widzi, Nie lansujmy tylko jednego modelu .Postawmy także na otwarty rynek .To się wszystkim opłaca.
  odpowiedz na komentarz
 • 3-majmy się
  SON"Podkarpacie"
  11.05.2019, 07:56
  Warto dodać, że ów podkarpacki poseł - autor wystąpienia do UOKiK, od lat działający na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych i ich pracodawców, kandyduje do Parlamentu Europejskiego, by tam – jak deklaruje, zgłosić akces m.in. do Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych (EMPL), by działać w niej m.in. na rzecz wprowadzenia obligatoryjnego – we wszystkich krajach WE, obowiązku zapewniania niepełnosprawnym pracownikom przyjaznych warunków pracy, w tym m.in.: opieki medyczno-rehabilitacyjnej oraz wsparcia leczenia i zakupu niezbędnego sprzętu ortopedycznego – jeśli zaistnieje takie zapotrzebowanie ze strony takich pracowników. Nadto Pan Poseł deklaruje podjęcie - na forum PE, działań na rzecz utrzymania obecnych zasad wspierania zatrudniania osób niepełnosprawnych w ramach nowego rozporządzenia o wyłączeniach blokowych GBER (jeśli KE ponowiłaby swe wolno-rynkowe zakusy z 2014r. dot. ograniczenia wsparcia zatrudniania takich osób do wysokości 0,01 PKB danego kraju). Dzięki powyższym - jako Polska, będziemy mieć wpływ na tworzenie zasad finansowania niezbędnego wsparcia zatrudniania osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz szansę wyeksportowania do całej Unii Europejskiej, polskiego modelu godzenia działalności komercyjno-konkurencyjnej z pełnieniem misji społecznej – na wzór polskich ZPChr (liczne zatrudnianie pracowników niepełnosprawnych we w pełni zintegrowanym środowisku pracy, gwarantującym w miarę szybką regenerację zdrowia i sił traconych przez te osoby podczas pracy). Uważamy, że taki model zatrudniania niepełnosprawnych jaki zapewniają ZPChr, winien być wiodącym na wspieranym rynku komercyjno-konkurencyjnym w całym świecie i dlatego należy je promować. Ufamy nadto, że p.p. Elżbieta Rafalska, Bogdan Rzońca i Jarosław Duda (b.szef BON) zostaną posłami do PE i tam będą wieść prym w ww. Komisji Zatrudnienia, i tym samym dobrze dbać o interesy zatrudnienia chronionego na w pełni konkurencyjnym rynku pracy.
  odpowiedz na komentarz
 • Niezagrożone ale za to ZAMROŻONE
  Marek
  09.05.2019, 20:39
  Niestety nadal dofinansowania pozostają zamrożone od 2014. Czy dzieje się coś w kwestii ich odmrożenia?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas