Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pacjenci mają już prawo do uzyskania bezpłatnej kopii dokumentacji medycznej

10.05.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. sxc.hu
Źródło: rpp.gov.pl
korytarz ze szpitala

Od 4 maja 2019 r. pacjenci mają prawo do uzyskania bezpłatnej kopii dokumentacji medycznej – dotyczy to tylko pierwszej kopii. Ma do tego prawo pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy, ale już nie osoba upoważniona przez pacjenta.

Przy kolejnym wniosku o kopię, bezpłatnie zostanie udostępniona tylko ta część dokumentacji, której pacjent nie otrzymał wcześniej. Za każde ponowne kopie obowiązuje opłata.

Bez dodatkowych obostrzeń

Bezpłatne udostępnienie dokumentacji może nastąpić w placówce, w której obecnie leczy się pacjent, lub też w tej, gdzie leczył się kiedyś.

- Złożenie wniosku nie wymaga dopełnienia żadnych dodatkowych formalności, w szczególności osoba uprawniona nie musi powoływać podstawy prawnej, z której wynika nowa zasada udostępniania dokumentacji medycznej. To po stronie placówek medycznych istnieje obowiązek przestrzegania prawa pacjenta do dokumentacji medycznej – nie mogą one wprowadzać w swoich regulacjach wewnętrznych dodatkowych obowiązków po stronie pacjentów, niż te wynikające z przepisów prawa – mówi Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec.

Na stronie Rzecznika Praw Pacjenta można znaleźć wzór wniosku o udostępnienie dokumentacji medycznej.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Sprawa dla Rzecznika Praw Pacjenta
  Dynia
  13.05.2019, 16:01
  Rozumiem, że Integracja uznaje, że poda do wiadomości i na tym się jej rola kończy? Kochani, te wszystkie organizacje, które niby mają nam pomagać to towarzystwo wzajemnej adoracji. Nie robią nic! Musimy brać sprawy we własne ręce. Dzisiaj dzwoniłam do Rzecznika Praw Pacjenta a potem napisałam jeszcze pismo, które już wysłałam. Dlaczego osoby niechodzące mają płacić za to że są niepełnosprawne i nie mogą osobiście dotrzeć w niektóre miejsca? Poprosiłam o wyjaśnienia i czekam. Napiszę co mi odpisali.
  odpowiedz na komentarz
 • Niby pod pacjenta ale dla niepełnosprawnych znowu pod górkę
  Dynia
  12.05.2019, 23:00
  Czyli żeby dostać darmową kopię dokumentacji muszę na wózku, z dwoma przesiadkami jechać całe miasto żeby odebrać OSOBIŚCIE bo nie mogę nikogo upoważnić? Buchachacha.... pozwólcie, że to obśmieję, bo inaczej zwariować w tym kraju można. Dostępność-
  odpowiedz na komentarz
 • Upoważnienie
  Mirka
  11.05.2019, 14:30
  A dlaczego osoby nie chodzące nie mogą tego uzyskań upoważniając kogoś zaufanego?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas