Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jestem pokrzywdzona przestępstwem, czy mam szansę na nieodpłatną pomoc prawną?

19.06.2019
Autor: Z.

Czy ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz wieloma schorzeniami mam prawo do otrzymania nieodpłatnej „Pomocy Prawnej” z urzędu w miejscu zamieszkania? Jestem transportowana w wózku inwalidzkim. Mam tylko umysł i 1 rękę w pełni sprawne. Jak, gdzie i do kogo mam się o to zwrócić? Mój dochód to emerytura ok. 1600 zł/mies.

Szanowna Pani,

ma Pani Pani możliwość skorzystania z darmowej pomocy prawnej udzielanej na etapie przedsądowym. Dla osób ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście oraz dla osób doświadczających trudności w komunikowaniu przewiduje się świadczenie usług dodatkowo w następujących formach:

  • za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, np. telefon, poczta elektroniczna, komunikator internetowy,
  • poza punktem, w miejscu wyposażonym w urządzenia ułatwiające porozumiewanie się z osobami doświadczającymi trudności w komunikowaniu się,
  • poza punktem, w miejscu, w którym zapewnia się możliwość skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego,
  • w miejscu zamieszkania.

Szczegółowych informacji można zasięgnąć pod telefonem wskazanym przez starostę do zapisów. Numer ten jest publikowany na stronach internetowych urzędów starostwa powiatowego.

Wszelkie informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej znajdzie Pani także na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Jest tam też dostępna mapa punków darmowej pomocy prawnej.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Czy osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami powinny być jedną z grup priorytetowych do szczepień przeciwko COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas