Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy nagrodzi także rozwiązania dla osób z ograniczoną mobilnością

13.05.2019
Autor: PAP, fot. Alexey Topolyanskiy / unsplash.com
kamienice na starym mieście w Warszawie

Od piątku 10 maja można zgłaszać budynki i przestrzenie publiczne, których realizację zakończono w stolicy w 2018 roku, do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Wyniki 5. edycji Nagrody zostaną ogłoszone 12 grudnia 2019 r.

- Zależy nam na tym, żeby promować architekturę najlepszej jakości - taką, która zmienia Warszawę, jest nie tylko piękna, ale też funkcjonalna – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Podkreślił, że chce wspierać realizacje, które sprawiają, „że miasto wygląda inaczej, że jest coraz bardziej nowoczesne i dostosowane do najlepszych standardów, ale też takie, które podobają się warszawiakom”.

- W zeszłym roku Grand Prix i nagrodę publiczności otrzymali projektanci bulwarów nad Wisłą. To miejsce dobrze podsumowuje cel nagrody: promocje architektury, przestrzeni, która najlepiej wpisuje się w miasto i jego potrzeby – dodał Trzaskowski.

Kandydatów można zgłaszać do 21 czerwca 2019 r. na stronie www.nagroda-architektoniczna.pl. Nagroda zostanie przyznana 12 grudnia br. w kategoriach: najlepszy budynek użyteczności publicznej, budynek komercyjny, obiekt mieszkalny, najlepsza rewitalizacja przestrzeń publiczna, najlepsze wydarzenie architektoniczne, najlepsza przestrzeń publiczna.

Dwie nowe kategorie

Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, poinformował, że w tym roku nagrody zostaną przyznane także w dwóch nowych kategoriach.

- Pierwsza nowa nagroda przeznaczona jest dla realizacji proekologicznych, które przyczyniają się do ograniczenia zmian klimatu. Druga ma promować rozwiązania poprawiające dostępność w przestrzeni publicznej osobom o ograniczonej mobilności – powiedział.

Między 1 października a 12 listopada odbędzie się plebiscyt mieszkańców na najlepszą realizację. Nagrody w ośmiu kategoriach przyzna jury, w którego składzie znaleźli się m.in. Michał Olszewski, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Marlena Happach i przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Rady m.st. Warszawy Ewa Janczar.

W trakcie konferencji, która odbyła się w Warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak, Happach poinformowała, że odnowiony i oddany do użytku w zeszłym roku Zodiak po raz pierwszy będzie otwarty podczas Nocy Muzeów - 18 maja.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas