Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podlaskie: 12,5 mln z PFRON dla organizacji pozarządowych

13.05.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
banknot dwustuzłotowy

12,5 mln zł przeznaczył w tym roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dla organizacji pozarządowych wspierających osoby z niepełnosprawnością w woj. podlaskim poinformowano w piątek 10 maja na konferencji prasowej w Białymstoku.

Konferencja poprzedziła spotkanie pod hasłem „Koalicja na rzecz osób niepełnosprawnych. Współpraca z organizacjami pozarządowymi”, które odbyło się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku. Wziął w nim udział wojewoda podlaski, przedstawiciele PFRON i organizacji pozarządowych. Podobne spotkania odbywały się od końca kwietnia w poszczególnych województwach.

Jak mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, osoby z niepełnosprawnością w kraju stanowią ok. 12 proc. społeczeństwa. W regionie, jak wskazują szacunki, żyje ok. 100 tys. osób z niepełnosprawnościami.

- To bardzo istotna grupa wymagająca wsparcia – powiedział.

Dodał, że w ostatnich latach środki przekazane na rzecz wsparcia tych osób „znacząco się zwiększyły”. Powiedział, że w całym kraju w tym roku będzie to 19,5 mld zł, kwota ta - jak mówił - od 2017 r. zwiększyła się o 4 mld zł.

Środki z PFRON

- Fundusze na pomoc osobom z niepełnosprawnością zwiększa też Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – mówiła podczas konferencji dyrektor PFRON w Podlaskiem Grażyna Bogdańska.

Powiedziała, że w tym roku na realizację projektów organizacji pozarządowych, które są - jak mówiła - najbliżej potrzeb osób z niepełnosprawnością i ich rodzin, w regionie przeznaczonych zostanie 12,5 mln zł. Dodała, że otrzyma je 27 organizacji, które zrealizują 38 projektów.

- Organizacje pozarządowe są dla nas jednym z najważniejszych partnerów i stąd pomysł wspólnego zawiązania dobrej koalicji na rzecz osób z niepełnosprawnościami – powiedziała Grażyna Bogdańska.

Mówiła, że taka koalicja w województwie już istnieje, przedstawiciele Funduszu i organizacji pozarządowych spotykają się i rozmawiają.

Pierwszy w Białymstoku ZAZ

Na konferencji obecny był m.in. prezes stowarzyszenia „My dla Innych” Rafał Średziński. Stowarzyszenie pomaga osobom z różnymi niepełnosprawnościami, część ich działań związana jest z aktywizacją zawodową. Średziński chwalił współpracę z PFRON, mówił, że dzięki spotkaniom w Funduszu i rozmowom z przedstawicielami różnych instytucji udało się w stowarzyszeniu uruchomić pierwszy w Białymstoku zakład aktywności zawodowej.

Wymienił też, że w ubiegłym roku sukcesem spotkań w Funduszu było powstanie w Białymstoku programu na rzecz mieszkalnictwa wspomaganego. Dodał, że także podczas tych spotkań organizacje mówią o potrzebie dezinstytucjonalizacji, który - w jego ocenie - jest niezbędny.

Ludmiła Bogalska, prezes stowarzyszenia „Aktywni”, które zajmuje się pomocą osobom z niepełnosprawnością intelektualną, wskazała, że w koalicji chodzi nie tylko o sprawy finansowe, bo współpraca odbywa się też w zakresie merytorycznym i organizacyjnym.

- Mamy informację z dołu, czyli bezpośrednio od osób niepełnosprawnych. W związku z tym, jeżeli głos organizacji pozarządowych przekazywany jest dalej, to jest szansa na zmienianie różnych spraw i na zmienianie stereotypów – powiedziała Ludmiła Bogalska.

W jej ocenie dezinstytucjonalizacja pozwoli osobom z niepełnosprawnością być bliżej społeczeństwa.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas