Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Gorzów Wlkp.: otwarto Ośrodek Radioterapii

13.05.2019
Autor: PAP, fot. Wikipedia
widok nocą na Gorzów Wielkopolski

- Ochrona zdrowia nie ma barwy politycznej ani partyjnej mówił w niedzielę 10 maja w Gorzowie Wielkopolskim Grzegorz Schetyna. Lider PO wziął udział w otwarciu Ośrodka Radioterapii Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

Ośrodek Radioterapii powstawał od kwietnia 2017 roku do końca grudnia 2018 roku. Koszt jego budowy wyniósł ok. 66 mln zł. Ośrodek składa się z oddziału radioterapii, zakładu radioterapii, poradni oraz hostelu.

- Zdrowie nie ma barw politycznych, ale także nie ma ograniczenia czasowego. O polskie zdrowie trzeba walczyć cały czas. Stale trzeba je poprawiać i walczyć o jakość tego zdrowia – mówił w trakcie uroczystości otwarcia Ośrodka lider PO Grzegorz Schetyna.

- Cieszę się, że możemy być tutaj, w Gorzowie, w szpitalu, robić dobrą rzecz, bo otwierać ten Oddział Radioterapii. Dzisiaj to jest wpisane nie tylko w kampanię wyborczą do europarlamentu, ale w ogóle w debatę w Europie: w jaki skuteczny sposób można walczyć z rakiem, jak skutecznie przeznaczyć środki europejskie żebyśmy mogli mówić o lepszej diagnostyce, o lepszej profilaktyce. Wreszcie, o bardziej skutecznym leczeniu tej strasznej choroby, tej okropnej choroby – podkreślił.

Europejska strategia

Jak dodał, cieszy się, „że Gorzów jest takim symbolem właśnie wpisywania się w tę europejską strategię, bo to nie tylko pojawia się w wielu programach partii politycznych, rodzin politycznych w Europie, ale będzie dedykowane jako absolutnie pierwszoliniowy i fundamentalny program następnej aktywności Europejskiej przez lata”.

Schetyna wskazał, że „nie byłoby tej skutecznej walki i takich inwestycji, jak ta dzisiaj, gdyby nasze aktywności, nasze rządy nie potraktowały problemu szpitala gorzowskiego w sposób szczególny. I mówię to jako osoba, która ma doświadczenia w administracji, byłem ministrem spraw wewnętrznych i administracji wtedy, pamiętam tę współpracę (…) to był proces oczywiście, to jest zawsze tak, że jedna dobra aktywność powinna być kontynuowana, jedna powinna wynikać z drugiej”.

W trakcie wizyty w szpitalu podkreślił, że cieszy go, że „to ogromne zadłużenie (szpitala) i problem, który był domeną wielu rządów, został skutecznie rozwiązany kiedy ministrem zdrowia był pan Bartosz Arłukowicz. W konkretny, twardy, bezpośredni sposób 105 mln zł zmieniło całą geografię kłopotów tego szpitala i tych problemów, które nie pozwalały mu wyjść na prostą”.

- Dzisiaj też dzięki właśnie tej współpracy, synergii, ale też inicjatywie pani marszałek Elżbiety Polak, zarządu województwa, koalicji, która w racjonalny sposób wykorzystując dobre relacje z rządem, z ministerstwem zdrowia, wcześniej z urzędem wojewódzkim, potrafiła zbudować takie relacje i tak opisać w dobry sposób tę ważną inwestycję – mówił.

Schetyna podziękował również władzom regionu i miasta Gorzowa za to, że - jak wskazał - „wszyscy angażują się w to, żeby też województwo lubuskie było miejscem, w którym dalej będziemy mogli inwestować, angażować się, przeznaczać europejskie środki, otwierać nowe możliwości”.

- Trudno powiedzieć, że Lubuskie może być bliżej Europy, bo jest w Europie, bo jest najbliżej przecież, otwiera nam nasz kraj na Unię Europejską. Ale cieszę się, że te wielkie rzeczy, które już się dokonały są tylko etapem tego, co będziemy robić w następnych krokach i w następnych latach – podkreślił.

Potrzebni lokalni patrioci

Lider PO wskazał, że „doświadczenie negocjacji 2011 roku, kiedy decydowaliśmy i wpływaliśmy na wynegocjowanie 500 miliardów złotych budżetu dla Polski w latach 2014-2020 - to wszystko wielkie doświadczenie. Dzisiaj bardzo twardo mówimy: powtórzymy te skuteczne negocjacje. Przyprowadzimy te same pieniądze, wynegocjujemy 100 miliardów złotych więcej właśnie, żeby takie pomysły, takie idee mogły być realizowane - tak jak ta wasza tutaj wspólna, samorządowo-ministerialna jeszcze z poprzednich czasów, z poprzedniej kadencji - inwestycja w polskie zdrowie, w lubuskie, w lubuski, gorzowski szpital, który pokazuje jak bardzo, jak skutecznie będziemy mogli walczyć o dobrą ochronę zdrowia na europejskim poziomie”.

Zaznaczył, że „to jest dzisiaj dla nas wielkie wyzwanie i cieszę się, że mogę dziękując tym wszystkim, którzy przysłużyli się i którzy angażowali się przez lata w to - mogę im za to podziękować i powiedzieć - trzymajcie tak dalej, pracujmy tak dalej”.

- I tutaj na miejscu, i w Brukseli, i w Strasburgu - tam gdzie są te pieniądze, po które można ściągnąć i można je dobrze wydać. Tylko żeby je dobrze wydać tutaj, musimy mieć dobrych samorządowców, sensownych urzędników, otwarte głowy. Patriotów lokalnych, którzy wiedzą, jak współpracując, mogą zbudować rzeczy wielkie. I chcę bardzo wyraźnie powiedzieć: ochrona zdrowia nie ma barwy politycznej ani partyjnej – podkreślił.

- Bardzo wyraźnie proszę tych wszystkich, którzy dzisiaj mówią, że się nie da, że nie można, że się ciężko bardzo negocjuje w Brukseli, że ktoś ma gorszą czy lepszą opinię - to nie ma znaczenia. My jesteśmy do dyspozycji, my zrobimy wszystko i będziemy walczyć o każde euro właśnie dla Polski, dla naszego kraju, na polskie szpitale, na polskie przychodnie, na sprzęt medyczny. Bo wiemy, że to będzie skutecznym antidotum na choroby, skutecznym narzędziem na walkę o polskie zdrowie, o zdrowie dla Polek i Polaków. I to dzisiaj obiecujemy – dodał.

Znaczenie Ośrodka Radioterapii dla regionu

Prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Jerzy Ostrouch powiedział, że budowa Ośrodka Radioterapii została sfinansowana „można powiedzieć z takiego miksu środków europejskich, zarówno regionalnego programu operacyjnego, jak i programu infrastruktura i środowisko, ale również z własnych środków szpitala”.

- Jesteśmy obecnie na takim etapie, że spodziewamy się, że na przełomie maja i czerwca, najprawdopodobniej zostanie rozstrzygnięty konkurs i będziemy realizowali świadczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia – dodał.

Ostrouch podkreślił, że stworzenie Ośrodka Radioterapii „to było bardzo ważne zadanie dla naszego regionu”.

- Ta inwestycja wynikała zarówno z mapy potrzeb zdrowotnych i z potrzeb pacjentów, którzy uruchomili tak naprawdę cały proces ubiegania się o realizację tej inwestycji; były i petycje, i zbierane podpisy. I na przełomie 2015 i 2016 roku zapadła decyzja z udziałem ówczesnych radnych wojewódzkich o tym, że taka inwestycja powinna zostać zrealizowana – przypomniał.

Dobra współpraca ma znaczenie

Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak podkreśliła, że „nie bylibyśmy w tym miejscu, gdyby nie nasza zgodna, bardzo dobra współpraca”.

- Każdy ma swoje jakieś zasługi w tym zakresie, ale przede wszystkim to jest nasze dzisiaj wielkie święto. Wielkie święto, ponieważ ten Ośrodek Radioterapii powstał w bardzo krótkim czasie - w 2016 roku Zarząd Województwa podjął decyzję: budujemy radioterapię, dajemy pieniądze na dokumentację - i rozpoczął się proces przygotowawczy, czyli mapa potrzeb, ocena wojewody, komitet sterujący i minister zdrowia przychylny – mówiła.

Jak dodała, „to właśnie dzięki temu, że Platforma Obywatelska od 10 lat od 2008 roku nadzoruje lubuską ochronę zdrowia - to mamy efekty, które są widoczne dla naszych pacjentów. To nie tylko ten Ośrodek Radioterapii w tym miejscu, ale również wcześniej otwierane inwestycje w gorzowskim szpitalu, niesłychanie ważne – wskazała.

Po wizycie w szpitalu Grzegorz Schetyna wziął udział w Pikniku Europejskim, który odbywał się w niedzielę 12 maja w Gorzowie Wielkopolskim.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas