Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Gdynia bez barier 2019. Prezydent miasta ustanowił nagrodę im. Piotra Pawłowskiego

14.05.2019
Autor: oprac. mr, fot. Dawid Linkowski
Źródło: gdynia.pl
Scena na gali Gdynia bez barier. Od lewej: Anna Dobkowska z psem przewodnikiem, prezydent Szczurek i pełnomocnik prezydenta Beata Wachowiak-Zwara

13 maja podczas Gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni poznaliśmy laureatów jubileuszowej XX edycji konkursu „Gdynia bez barier”. Tegoroczna gala była dedykowana zmarłemu w zeszłym roku Piotrowi Pawłowskiemu – honorowemu obywatelowi Gdyni i założycielowi Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Jego imieniem nazwano nagrodę, która będzie przyznawana osobom angażującym się w działania, skierowane na poszerzanie wrażliwości społecznej.

Otwierający Galę „Gdynia bez barier” prezydent miasta, Wojciech Szczurek, odniósł się do zasług Piotra Pawłowskiego.

- Byliśmy szczęściarzami, że spotkaliśmy na naszej drodze tak niezwykłego człowieka, przyjaciela, partnera i marzyciela, który chciał zmieniać świat. A jego marzenia sprawiały, że świat stawał się lepszy. Inicjował i kreował nowe pomysły. Marzył, aby Polska stała się krajem dostępnym dla osób z niepełnosprawnościami. Dziękujemy ci za niezliczone inspiracje i rady, dzięki którym mogliśmy, tu w takim realnym wymiarze, zmieniać oblicze naszego miasta. Dzisiaj Gdynia łączy nowoczesność z wrażliwością. Piotrze, to Twoja wielka zasługa – mówił podczas otwarcia gali prezydent Gdyni.

Prezydent Szczurek ogłosił przy okazji, że w Gdyni przyznawane będzie nowe wyróżnienie – nagroda im. Piotra Pawłowskiego. Ma ona być wyrazem hołdu i szacunku dla założyciela Integracji oraz będzie przyznawana osobom, które poszerzają wrażliwość społeczną, zmieniają standardy, sprawiają, że świat zmienia się na lepsze i realizują to, co było bliskie Piotrowi Pawłowskiemu.

Od lewej: Od lewej: Beata Wachowiak-Zwara, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. osób z niepełnosprawnością, Ewa Pawłowska prezes Integracji i Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni
Od lewej: Beata Wachowiak-Zwara, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. osób z niepełnosprawnością; Ewa Pawłowska, prezes Integracji i Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni

20 lat konkursu

Galę konkursu „Gdynia bez barier” uświetnił pokaz tańca akrobatycznego w wykonaniu artystów z Akrobatycznego Teatru Tańca Mira-Art w połączeniu z występami solistów Teatru Muzycznego. Spotkanie poprowadziła Beata Wachowiak-Zwara, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. osób z niepełnosprawnością.

- Idea była cały czas taka sama, żeby niwelować bariery tak, aby osoby z niepełnosprawnością żyły razem z nami, a nie obok nas. Na początku nagradzano takie przysłowiowe trzy schody. Teraz są całe programy społeczne i niesamowici ludzie, którzy zmieniają rzeczywistość na lepszą. Przez te 20 lat bardzo zmieniła się też Gdynia i mentalność mieszkańców. Dawniej, kiedy jechałam ulicą na wózku, wszyscy się za mną oglądali. Teraz jestem szarą tkanką tego miasta, bo osoby z niepełnosprawnością pełnią różne role, pracują, są aktywne – mówiła Beata Wachowiak-Zwara, która potem wręczyła statuetki tegorocznym laureatom.

Pracowniczka Integracji nagrodzona

W tym roku nagroda trafiła o Anny Dobkowskiej z Centrum Integracja w Gdyni za konsekwentną realizację swoich pasji i marzeń, samodzielność, niezależność, które są wzorem do naśladowania dla innych, a także za wsparcie tych, którzy tego potrzebują.

Anna Dobkowska
Anna Dobkowska, Centrum Integracja Gdynia

- Teraz już wiem, jak czują się gwiazdy, które otrzymują Oscary. To dla mnie ogromny zaszczyt i duma odbierać ten medal. Jest on ukoronowaniem mojej codziennej pracy z Vectrą i innymi ludźmi – powiedziała pracowniczka Integracji.

Oprócz niej nagrody otrzymały Magdalena Kownacka, dzięki której staraniom powstał zespół specjalistów, który rozwija potencjał dzieci z niepełnosprawnościami oraz Katarzyna Karczewska, która zmienia rzeczywistość osób z zespołem Downa i buduje dla nich Dom Marzeń w Małym Kącku.

Odznaczone medalem zostało też przedsiębiorstwo Euro Styl za szczególną wrażliwość społeczną, otwartość w poszukiwaniu rozwiązań podnoszących jakość życia gdynian o szczególnych potrzebach oraz skuteczne wdrażanie idei projektowania.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas