Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Środki unijne m.in. na wsparcie osób z niepełnosprawnością

14.05.2019
Autor: PAP, fot. Flickr / MRPiPS
minister Elżbieta Rafalska mówi do mikrofonu

- W ramach funduszy europejskich wspieramy m.in. osoby wykluczone z rynku pracy, niepełnosprawnych i jednostki pomocy społecznej – podkreśliła we wtorek 14 maja minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Minister Rafalska powiedziała, że środki unijne efektywnie wspierają rozwój polskich inwestycji.

- Tych inwestycji współfinansowano bądź dofinansowano ponad 220 tys. Wydatkowano środki w kwocie ponad 475 mld zł – podkreśliła.

Powiedziała, że MRPiPS jest zaangażowane we wdrażanie unijnego Programu operacyjnego „Wiedza. Edukacja Rozwój”. Wskazała, że pieniądze z tego programu przeznaczane są na kwestie związane z rynkiem pracy, zmniejszaniem liczby osób zagrożonych ubóstwem, wykluczeniem społecznym, wsparciem rodziny i wsparciem osób z niepełnosprawnością.

- Łączna kwota środków pozostających do dyspozycji MRPiPS w ramach Programu operacyjnego „Wiedza. Edukacja. Rozwój” to ok. 480 mln euro, a więc ok. 2 mld zł – powiedziała minister Rafalska.

Aktywizacja i kompetencje zawodowe

Wskazała, że pieniądze te wspierają projekty aktywizacji i kompetencji zawodowych osób młodych, w tym mieszkańców wsi i osób z niepełnosprawnością. Realizowane są także projekty dotyczące aktywizacji zawodowej członków społeczności romskiej i osób, które odbyły karę więzienia.

Część środków przeznaczana jest na podniesienie kwalifikacji osób, które zajmują się organizacją form opieki nad dzieckiem do trzech lat. Minister Rafalska wskazywała także m.in., że zwiększona została liczba wykwalifikowanej kadry służb pomocy i integracji społecznej.

- Mam nadzieję, że w ten sposób poprawiliśmy jakość obsługi klientów pomocy społecznej – powiedziała.

Minister zaznaczyła, że z funduszy unijnych realizowane są projekty wspierające osoby z niepełnosprawnością. Dzięki tym pieniądzom PFRON realizuje projekt dotyczący wypracowania modelu kompleksowej rehabilitacji.

- Ta rehabilitacja to klucz do poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych – powiedziała.

Przypomniała, że od 1 lipca 2018 r. obowiązuje ustawa przygotowana przez resort zdrowia, która zniosła limity finansowania przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Minister wskazywała także, że Centralny Instytut Ochrony Pracy z przekazanych przez resort ponad 4 mln zł wypracowuje model wsparcia osób z niepełnosprawnościami w środowisku pracy, który zostanie upowszechniony wśród 100 tys. pracodawców.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Tłumaczenia p. Rafalskiej
  inwalida magister
  19.05.2019, 19:37
  Kolejne ble- ble, w stylu błogosławieni co uwierzyli a nie widzieli. 2 miliardy z Unii.! I na co poszły ? co z nich w konkretnej formie przypadło OzN??????? Bo na aktywizację Romów i szkolenie pracowników MOPS-u chyba nie były przeznaczone.
  odpowiedz na komentarz
 • SZKLANKA
  Rozczarowany
  16.05.2019, 18:38
  Z pomocą jest tak, że jej zawsze jest za mało. Część się marnuje lub przejada. I nie wiadomo czy szklanka jest do połowy pusta, czy do połowy pełna. W mojej ocenie szklanka jest prawie pusta. Albo prawie całkiem pełna w swym początku. Z grubym, solidnym dnem. I tego mocnego dna będziemy się trzymać. Lepszy rydz niż nic. Odsetek na PR w związku z czym rośnie. A osób rozczarowanych przybywa.
  odpowiedz na komentarz
 • WSPIERANIE
  miga marek
  16.05.2019, 07:45
  Bardzo proszę o pomoc nie mam sie gdzie umyć (wykąpać) nie mam centralnego ogrzewania w zimie zimno w mieszkaniu .Jak byłem zdrowy to pracowałem .w PKPIC jako konduktor wychowywałem sam 3 dzieci ,żona zmarła w wieku 39 lat nabrałem kredytów w bankach węgiel,żeby żylo nam się lepiej i wszystko było by gdyby nie nagła horoba (udar) i wszystko zawaliło się po 33 latach pracy dostałem rente po potrąceniach przez komornika zostawia mi 1000zł ,teraz brakuje mi na chleb i opłaty na media jestem niepełnosprawny stopień znaczny. Mieszkam Wadowice Dolne 120 mimo mojej chorobie pomagałem swojej (przybranej mamie)a teraz zostałem sam i dzieci mają swoje życie i proglemy a ja swoje na które już nie daje rady PROSZE O POMOC te długi moje są przeterminowane ja zachorowałem w 2008 r NAJGORSZE TE DŁUGI KTURE DOTEJ PORY KOMORNIK SCIĄGA
  odpowiedz na komentarz
 • wsparcie ON
  Julek
  15.05.2019, 11:27
  Pani minister to tylko słowa,słowa w rzeczywistosci ochrona pracy ON nie istnieje.W ZPCH pierwszeństwo zatrudnienia maja ON ,gdyż taki jest status ZPCH.Ale jest tak jesli na obiekcie pojawi sie ON z 1 grupa i pracuja zleceniowcy to maskakra ,taka ON jest dużym zagrożeniem ,Zleceniowcy podpuszczaja swoich przełożonych jak i kontrahenta by wygrayć tę osobę.Ostatnio nowa firma wygrała przetag i nowy pracodawca zadzwonił do mnie z inf że pani na tym obiekcie nie chcą!!!!Nic nie zrobiłam,nikt nie miał zastrzeżeń i co ? Gdzie jest Instytut Ochrony Pracy?
  odpowiedz na komentarz
 • WSTYD
  gorszy sort
  15.05.2019, 11:18
  Tej pani to już podziękujemy gdzie pieniądze z funduszu solidarnosciowego tz. 500 zł. dla niepełnosprawneo na życie ?????????????????? pytam do jasnej cholery gdzie ?niech nam powie jak życ za miske ryżu????????????
  odpowiedz na komentarz
 • A dojazdy?
  Orzeł
  14.05.2019, 18:09
  A sfinansujecie dojazdy specjalnymi pojazdami na ową rehabilitację?
  odpowiedz na komentarz
 • A co z osobami, które mają nieoelnosprawnosc w stopniu lekkim o umiarkowanym ,muszą płacić sami niestety, a nie wszystkich na to stać!
  Bozena SOŁTYSIK
  14.05.2019, 17:25
  A co z innymi niepełnosprawnymi, jak się chce usunąć barierę mówią, że nie ma środków . Ciekawe ,gdzie konkretnie te środki są wykorzystywane ?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas