Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rośnie liczba przedwczesnych zgonów z powodu niewydolności serca

14.05.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
mężczyzna trzyma się rękami za klatkę piersiową w okolicy serca

Współczynnik umieralności z powodu niewydolności serca wzrasta, przy czym wzrost ten jest najbardziej widoczny wśród osób poniżej 65. roku życia, co uważane jest za przedwczesną śmierć czytamy na łamach majowego „Journal of the American College of Cardiology”.

Autorami badania są naukowcy z Northwestern University w Evanston (USA).

Przeprowadzona przez nich analiza – jako pierwsza na świecie – wykazała, że liczba zgonów z powodu niewydolności serca wzrasta stale od 2012 roku. Wzrost następuje pomimo znacznych postępów, jakie dokonały się w farmakologicznym i chirurgicznym leczeniu tej choroby w ostatnim dziesięcioleciu, i najprawdopodobniej spowodowany jest epidemią otyłości i cukrzycy.

- Sukces ostatnich trzech dekad w kwestii poprawy wskaźników śmiertelności z powodu niewydolności serca jest obecnie w odwrocie, co prawdopodobnie wynika z rosnącego problemu otyłości i cukrzycy – mówi kardiolog dr Sadiya Khan, główny autor publikacji. – Obecnie około 6 mln dorosłych Amerykanów cierpi na niewydolność serca i jest to jeden z głównych powodów hospitalizacji w USA. Biorąc pod uwagę starzenie się społeczeństwa oraz stale rosnący odsetek osób otyłych i z cukrzycą, tendencja ta będzie się nadal pogarszać.

Najnowsze szacunki

Jak dodaje, według najnowszych szacunków, także średnia długość życia w Stanach Zjednoczonych spada. Naukowiec uważa, że to również wiąże się z zaobserwowanym przez jego zespół wzrostem liczny zgonów w wyniku problemów sercowo-naczyniowych.

W badaniu Khan wykorzystał dane z szeroko zakrojonego badania Centers for Disease Control and Prevention dotyczącego przyczyn wszystkich zgonów na terenie USA w latach 1999–2017, czyli w sumie ponad 47,5 mln przypadków. Wraz z kolegami przeanalizował współczynnik umieralności u dorosłych w wieku od 35 do 84 lat, którzy zmarli z powodu niewydolności serca, i na tej podstawie wyciągnął opisane powyżej wnioski.

- Aby zwalczyć ten niepokojący trend, musimy skupić się na poprawie kontroli czynników ryzyka niewydolności serca, czyli przede wszystkim ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu i cukrzycy – podsumowuje dr Khan. – Niezwykle ważne są zmiany w stylu życia promujące prawidłowy wskaźnik masy ciała: regularną aktywność fizyczną i zdrową, dobrze zbilansowaną dietę.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas