Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Holm House – pierwszy budynek mieszkalny z certyfikatem OBIEKT BEZ BARIER

14.05.2019
Autor: Róża Matuszewska, fot. Holm House
Ceryfikat Obiekt bez barier

Inwestycja spółki mieszkaniowej firmę Skanska – osiedle Holm House to pierwszy obiekt mieszkalny w Polsce z przyznawanym przez Integrację certyfikatem OBIEKT BEZ BARIER, który wcześniej otrzymało m.in. Lotnisko Chopina, Belweder i Pałac Prezydencki.

OBIEKT BEZ BARIER to certyfikat nadawany przez Integrację budynkom i przestrzeni, które w myśl Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych zapewniają pełną dostępność i możliwość samodzielnego poruszania się osobom o różnym stopniu sprawności. Po latach został on przyznany budynkowi mieszkalnemu – tym prestiżowym wyróżnieniem może pochwalić się znajdująca przy ul. Zdziechowskiego 7 w Warszawie inwestycja firmy Skanska – Holm House.

Lider wśród developerów!

- Skanska jest liderem, jeśli chodzi o obiekty bez barier – mówiła przy okazji uroczystego wręczenia certyfikatu prezes Integracji, Ewa Pawłowska. – Ponad 40 procent mieszkań z możliwością indywidualnego dostosowania do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami, bezprogowe wejście do budynku, antypoślizgowa nawierzchnia, włączniki na wysokości odpowiedniej dla osób poruszających się na wózkach, bardzo dobre kontrasty dla osób, które mają problemy widzeniem – wymieniła cechy Holm House prezes Integracji.

To właśnie dzięki współpracy Skanska z Integracją Skanskiej udało się stworzyć tak dostępny budynek.

napis na drewnianej ścianie: Holm House

Współpraca popłaca

- W prace projektowe nad tym budynkiem zaangażowaliśmy Fundację Integracja i to już na samym początku – tłumaczy Agnieszka Karwala, menadżer projektu w spółce mieszkaniowej Skanska. – Zależało nam na tym, aby cały budynek był dostępny nie tylko w zakresie częściach wspólnych, ale także mieszkań, lokali usługowych oraz terenu zewnętrznego. Uwzględnienie potrzeb różnych grup użytkowników na jak najwcześniejszym etapie projektowania pozwoliło nam uniknąć kosztów późniejszych modyfikacji i pozytywnie wpłynęło na funkcjonalność obiektu – dodaje przedstawicielka spółki mieszkaniowej Skanska. 

- Dokładnie przeanalizowaliśmy nasz projekt i wszystkie układy mieszkań pod kątem tego, co powinno ulec zmianie, tak aby wyeliminować bariery, które często spotykamy w już istniejących budynkach. Dla 40 proc. mieszkań zaproponowaliśmy alternatywne układy, tak by już na etapie zakupu Klient mógł wybrać wariant możliwie najbardziej dostosowany do jego potrzeb. Eliminacja barier na etapie projektu jest nie tylko prostsza, ale również tańsza i wygodna dla wszystkich jego użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, ale też seniorów czy rodziców z dziećmi – podkreśla Agnieszka Karwala. – Podjazdy, ławki z podłokietnikami, odpowiednio wyprofilowane klamki czy bezprogowe przejścia - te wszystkie drobne rzeczy poprawiają komfort użytkowania wszystkim mieszkańcom – zaznacza przedstawicielka spółki mieszkaniowej Skanska.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy w Twojej miejscowości jest obiekt zasługujący na wyróżnienie w konkursie Lider Dostępności?

Biuletyn

Wspierają nas