Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dołącz do akcji „Godzina bez myszy” i sprawdź, czy twoja ulubiona strona jest dostępna!

15.05.2019
Autor: Fundacja Integracja
Ręce piszące na klawiaturze, obok przekreślona myszka. Napis brzmi: Godzina bez myszy. Próbowałeś korzystać z internetu bez myszy? Spróbuj 16 maja. Nie wiesz, po co? Sprawdź na Niepelnosprawni.pl/godzinabezmyszy

Korzystanie z internetu bez myszy komputerowej lub touchpada w laptopie? Niemożliwe? Niewygodne? Zbyt skomplikowane? Tymczasem dla wielu osób z niepełnosprawnościami to codzienność. Bywa to skomplikowane, ale nie jest niemożliwe. Aby się o tym przekonać, dołącz 16 maja 2019 r. do ogólnopolskiej akcji „Godzina bez myszy” i sprawdź, jak wygląda przeglądanie sieci z perspektywy osób z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu czy ruchu.

Wzięcie udziału w akcji jest banalnie proste – wystarczy przez wybraną godzinę 16 maja nie korzystać z myszy lub touchpada. To urządzenia, które nie mogą być wykorzystywane przez wiele osób z niepełnosprawnościami – w tym osoby niewidome, które zamiast myszy używają klawiatury. Prawidłowo zbudowane strony internetowe pozwalają im na swobodne korzystanie z nich jedynie za pomocą tabulatura, strzałek i skrótów klawiszowych.

Zachęcamy też do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami w mediach społecznościowych i oznaczania ich hasztagiem #godzinabezmyszy

Dostępność to inaczej możliwość

„Internet to nasze okno na świat” – od lat powtarzają osoby z niepełnosprawnościami. Szczególnie dla osób o ograniczonej mobilności to szansa na samodzielne życie – załatwianie spraw urzędowych, robienie zakupów, kontakt z bankiem czy korzystanie z kultury.

Niestety, budowanie serwisów www według standardu WCAG 2.0 (Web Content Acessibility Guidelines 2.0) wciąż nie jest powszechne. Źle napisane strony mylą czytniki ekranowe, kody captcha uniemożliwiają wypełnianie formularzy, a zeskanowane dokumenty są zupełnie nieczytelne. Typowe błędy, takie jak niezachowujące odpowiedniego kontrastu treści, nieczytelne i pozbawione opisów alternatywnych grafiki i tabele czy filmy bez możliwości włączenia napisów lub audiodeskrypcji, sprawiają, że część niemal pięciomilionowej grupy osób z niepełnosprawnościami nie może korzystać ze wszystkich zalet nowych technologii.

Tymczasem tkwi w nich olbrzymi potencjał integracji społecznej i zapobiegania cyfrowemu wykluczeniu. Wystarczy trzymać się istniejących zasad budowania serwisów www i aplikacji. I pamiętać o zdrowym rozsądku.

Jak sprawdzić, czy strona jest dostępna?

Zupełnie najprostszy „test” strony internetowej może przeprowadzić każdy, włączając się do akcji „Godzina bez myszy”, którą w tym roku Fundacja Integracja nagłaśnia już po raz szósty. Czy jesteśmy w stanie przejść przez stronę internetową, używając wyłącznie klawisza Tab? Czy oznaczane elementy są dodatkowo podświetlane (fokus)? Czy wszystkie linki są dostępne po potwierdzeniu enterem?

Do podstawowego korzystania z prawidłowo przygotowanej strony internetowej powinny wystarczyć cztery przyciski na klawiaturze:

  • klawisz Tab, który zastępuje kursor myszki, co pozwala przechodzić między kolejnymi aktywnymi elementami strony (każde wciśniecie Tab to przesunięcie się do przodu na kolejny element);
  • kombinacja klawiszy Shift+Tab, która działa jak Tab, ale do tyłu, czyli cofa na poprzedni element;
  • klawisz Enter – zastępuje lewy przycisk myszki (przycisk akceptacji wyboru) – wciskając Enter, powinno się po zaznaczeniu linku przejść np. na nową stronę lub do nowego dokumentu;
  • klawisz Backspace – pozwala cofnąć się na poprzednio odwiedzoną stronę.

Szczegółowe zasady dostępności określa międzynarodowy standard WCAG 2.0. Te najważniejsze przybliża kilka artykułów na naszym portalu.

W praktyce często zdarza się, że nawet świeżo ukończone strony nie spełniają najbardziej elementarnych kryteriów dostępności, dotyczących podstawowej nawigacji. „Godzina bez myszy” to nie tylko akcja ucząca wrażliwości, ale i realne wskazanie korzyści, jakie może zapewnić dostępność. Integracja przypomina przy tej okazji, jak zyskać mogą np. właściciele sklepów internetowych czy instytucje zajmujące się bankowością internetową, o ile tylko otworzą się na grupę prawie pięciu milionów klientów.

Światowy Dzień Świadomości Dostępności

„Godzina bez myszy” jest częścią Światowego Dnia Dostępności (Global Accessibility Awareness Day), obchodzonego co roku w trzeci czwartek maja. Jej inicjatorem jest amerykański programista Joe Devon. W 2011 r. zaproponował zorganizowanie specjalnego dnia, który pozwoli uświadomić twórcom i użytkownikom stron internetowych, że najważniejszym elementem budowy serwisów powinna być funkcjonalność, a nie różnego rodzaju „wodotryski graficzne”.

Integracja dla dostępności

Integracja już od 25 lat dba o to, aby przestrzeń była pozbawiona barier – zarówno ta rzeczywista, jak i cyfrowa. Przeprowadza audyty istniejących i projektowanych stron internetowych, sprawdzając, czy są one zgodne z międzynarodowym standardem WCAG 2.0. Celem audytu jest zapewnienie możliwości i swobody obsługi serwisu przez jak największą liczbę użytkowników, bez względu na ich niepełnosprawność, wiek czy sprzęt, którego używają.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas