Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Funkcjonariusz policji - rodzic dwójki dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności

06.08.2019
Autor: P.

Witam. Jestem funkcjonariuszem policji oraz ojcem dwójki dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Dzieci mają 4 i 2 lata. Jedno, jak i drugie dziecko, wymaga stałej opieki tj. orzeczenie z pkt 7. Żona aktualnie jest na świadczeniu pielęgnacyjnym na młodszego syna. Czy ojciec niepełnosprawnej dwójki dzieci w takiej sytuacji ma prawno skorzystać z uprawnień do dni wolnych w niedzielę i święta oraz godzin nocnych? Czy z tego tytułu mam prawo skorzystać z dodatkowych dni urlopowych?

Szanowny Panie,

zgodnie z art. 79 ustawy o Policji

  1. Policjantowi przysługują uprawnienia pracownika związane z rodzicielstwem określone w Kodeksie pracy, jeżeli przepisy niniejszej ustawy nie stanowią inaczej. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie są funkcjonariuszami, z uprawnień może korzystać tylko jedno z nich.
  2. Policjantowi nie przysługuje prawo złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu służby w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego.

Natomiast zgodnie z § 16 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i administracji z dnia 18 października 2001 r. w sprawie rozkładu czasu służby policjantów - 1.  Służba w niedzielę lub święto, w godzinach zaliczanych do pory nocnej oraz w czasie przekraczającym normę określoną w art. 33 ust. 2 ustawy nie może być pełniona przez policjanta-kobietę w ciąży.

2.  Służba w niedzielę lub święto oraz w godzinach zaliczanych do pory nocnej nie może być pełniona przez:

  • policjanta będącego jedynym opiekunem dziecka do 8 lat lub osoby wymagającej stałej opieki,
  • policjanta opiekującego się dzieckiem do 8 lat, jeżeli z uprawnienia takiego nie korzysta drugie z rodziców lub opiekun,
  • policjanta-kobietę karmiącą dziecko piersią

– bez ich zgody.

Rozumiem, iż pytanie dotyczy w/w przepisów. Wskazany wyżej przepis dotyczy co do zasady sytuacji, kiedy dzieci miałyby jednego opiekuna, niemniej jednak skoro dwójka dzieci ma orzeczenie o niepełnosprawności wraz ze wskazaniem pkt. 7 tego orzeczenia to w duchu słuszności osobiście bym był za możliwością zastosowania wobec Pana w/w przepisów. Można posiłkować się wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który rozpatrywał sprawę, kiedy dwoje rodziców opiekuje się dwójką dzieci niepełnosprawnych ze wskazaniami 7 i 8.

Wyrokiem z dnia 18 listopada 2014 Trybunał orzekł: „Art. 17 ust. 5 pkt 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1456, 1623 i 1650 oraz z 2014 r. poz. 559, 567 i 1443), w brzmieniu obowiązującym do 13 października 2011 r., w zakresie, w jakim uniemożliwia przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego rodzicowi (opiekunowi faktycznemu), który rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki, o której mowa w art. 17 ust. 1 tej ustawy, nad niepełnosprawnym dzieckiem, w sytuacji, gdy drugi z rodziców (opiekunów faktycznych) ma ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na inne dziecko w rodzinie, jest niezgodny z art. 71 ust. 1 zdanie drugie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.”

Warto zapoznać się uzasadnieniem do w/w wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Można też poprosić o pomoc związek zawodowy policjantów, o dokonanie interpretacji w/w przepisów.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas