Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

W tym roku SFWON sfinansuje 10 programów dla osób z niepełnosprawnością

16.05.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
dwuzłotowa moneta

- W 2019 roku w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON) sfinansowanych zostanie 10 programów skierowanych do osób niepełnosprawnych powiedziała w czwartek 16 maja szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Jak dodała, roczny plan działania obejmuje m.in. usługi opiekuńcze oraz asystencję.

Ponadto – wskazała Rafalska – w ramach działań finansowanych z SFWON zapewnione mają zostać odpowiednie warunki mieszkaniowe dla osób z niepełnosprawnościami. - Fundusz to filar systemu wsparcia osób niepełnosprawnych. 31 stycznia ogłosiliśmy roczny plan działania w tym zakresie i znalazły się w nim trzy główne obszary – usługi opiekuńcze, pakiet „Mój dom” oraz „Asystencja” – przypomniała szefowa resortu rodziny.

Usługi opiekuńcze, „Mój dom”, „Asystencja”

Usługi opiekuńcze to pakiet trzech programów – opieka wytchnieniowa adresowana do opiekunów osób z niepełnosprawnością, usługi opiekuńcze dla osób z niepełnosprawnością do 75. roku życia oraz dla dzieci do 16. roku życia, a także opieka nad osobami z niepełnosprawnością, jak wyjaśnia MRPiPS.

Z kolei pakiet „Mój dom” ma na celu zapewnienie odpowiednich warunków mieszkaniowych dla osób z niepełnosprawnością.To tworzenie centr opiekuńczo-mieszkalnych (wsparcie dorosłych osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi), budynki bez barier (dofinansowanie części wydatków związanych z dostępnością architektoniczną budynków wielorodzinnych, a także likwidacja barier architektonicznych – np. budowa podjazdów) oraz mieszkania bez barier (dopłaty do najmu mieszkania dla osób z niepełnosprawnością i dofinansowanie kosztów dostosowania lub wyposażenia mieszkań).

Pakiet „Asystencja” powstał z myślą o umożliwieniu osobom z niepełnosprawnością niezależnego życia dzięki wsparciu asystenta osobistego.

Inne resorty

Minister Elżbieta Rafalska zwróciła również uwagę na programy pilotowane przez inne resorty. Wymieniła wśród nich m.in. specjalne świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób z niepełnosprawnością z zakresu rehabilitacji oraz dostępu do wyrobów medycznych; program resortu środowiska zakładający likwidację barier i udostępnienie dla osób z niepełnosprawnością ośmiu parków narodowych oraz przygotowywane przez resort cyfryzacji działania cyfrowe, czyli m.in. dostosowanie stron i aplikacji internetowych w ramach jednego punktu dostępu do informacji i e-usług państwa, a także dostęp osób z niepełnosprawnością do szybkiego internetu.

- Dwa pierwsze z dziesięciu zapowiedzianych na ten rok programów zostały już ogłoszone - „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” oraz „Opieka wytchnieniowa” – wskazała szefowa MRPiPS. – Wiemy, jak ciężką pracą jest codzienna opieka nad osobą niepełnosprawną. To wielkie poświęcenie. Chwila dla siebie, czas na załatwienie swoich spraw czy zwyczajny odpoczynek, są potrzebne każdemu – dodała.

Jej zdaniem, „opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni mieć do tego prawo”.

W 2019 roku z funduszu na rzecz osób z niepełnosprawnością trafi dodatkowe 647 mln złotych. W kolejnych latach, dzięki daninie solidarnościowej, budżet ten będzie wzrastał.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Kto może mi pomóc?
  Mama
  17.05.2019, 08:05
  Mam niepelnosprawnego syna w stopniu znacznym i mały swój dom ok. 60 m2 w którym zamieszkujemy w ośmioro. Ja z synem mieszkam na ganku o pow. 2m - szeroki i 3m- dlugi, latem nie ma tragedii, bo jest ciepło , zimą każde wyjście kogokolwiek z domowników wpuszcza zimno, a zdarza się, że w tym momęcie syn jest po kąpieli. Nie stać mnie na dobudowanie pokoju dla niepełnosprawnego syna, gdyż otrzymujemy najniższe emerytury z których nie można nic zrobić, bo ledwie wiąże koniec z końcem. Proszę o pomoc, i podpowiedź co robić.
  odpowiedz na komentarz
 • Po co mi 500 zł....
  Magda na wózku
  16.05.2019, 16:26
  jak i tak musiałabym je zwrócić. Jestem na wózku, robię doktorat, pracuję w państwowym przedsiębiorstwie, a z racji przekroczenia zarobku oddaję do ZUS rok rocznie 4 do 6 tyś,bo za dużo zarabiam( zwrot renty z racji różnicy jaką zarabiam a limitem ustawowym). Nie zamierzam się zwolnić, ani tym bardziej rościć o te 500 zł. Zarobki zaczynają rosnąć, więc szumieć o tę kwotę to bez sensu i przyzwoitości. Państwo powinno właśnie w ten sposób materialny,a nie finansowy pomagać osobom niepełnosprawnym. A szczególnie tym co mogą i chcą pracować. A system wsparcia osób niemogących pracować powinien być zupełnie inny. Myślcie, a nie żerujcie.
  odpowiedz na komentarz
 • ee
  rom
  16.05.2019, 14:12
  Państwo robi swoje a niepełnosprawni mówią że chcą 500 złotych a oni nie słuchają to po co ten fundusz powstał żeby oni likwidowali bariery a niepełnosprawni niech głodują!!!
  odpowiedz na komentarz
 • WSTYD
  niepełnosprawna
  16.05.2019, 13:57
  Ja się pytam gdzie 500zł. na życie z funduszu mamy się zadowolic miską ryżu tak? dorwało się do koryta i ikwiczy bylo co.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas