Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Minister Rafalska odniosła się do zapowiadanego protestu osób z niepełnosprawnością

16.05.2019
Autor: PAP, fot. Flickr / MRPiPS
minister Elżbieta Rafalska mówi do mikrofonu

- Cały czas spotykamy się z różnymi środowiskami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych – podkreśliła w czwartek 16 maja szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Dodała, że resort podejmuje wiele działań na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnością.

Minister rodziny odniosła się na konferencji prasowej do zapowiadanego na 23 maja protestu osób z niepełnosprawnością.

- Na pewno osoby niepełnosprawne będą przyjęte przez ministerstwo. Cały czas spotykamy się z różnymi środowiskami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych, z organizacjami – powiedziała minister Rafalska.

Dodała, że w tym tygodniu odbyło się m.in. kolejne posiedzenie Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych.

Dopytywana, czy spotka się z protestującymi, odpowiedziała: „będziemy się oczywiście spotykać, to jest nasze zadanie, nigdy takich spotkań nie unikaliśmy”.

Szefowa MRPiPS przyznała, że problemy osób z niepełnosprawnościami są złożone.

- Potrzeby osoby niewidomej, osoby z niepełnosprawnością ruchową czy intelektualną są inne niż innych osób niepełnosprawnych. Propozycja i oferta musi być zróżnicowana – podkreśliła.

Podejmowane działania

Rafalska wymieniła działania podejmowane przez MRPiPS na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnością. Przypomniała m.in. o zrównaniu renty socjalnej z najniższą rentą wypłacaną przez ZUS.

- Renta socjalna wzrosła od 2015 r. o niemal 48 proc. – podkreśliła minister.

Dodała, że po 12 latach podniesiony został także zasiłek pielęgnacyjny. Zgodnie z rozporządzeniem przygotowanym przez MRPiPS od 1 listopada 2018 r. zasiłek pielęgnacyjny wzrósł o 31,42 zł i wynosi 184,42 zł. To pierwszy etap jego podwyższenia. W drugim – od 1 listopada 2019 r. – świadczenie ma wzrosnąć do 215,84 zł.

Szefowa MRPiPS wskazała także na program wsparcia dla rodzin „Za życiem”, na który w latach 2017-2021 zaplanowano ponad 3 mld zł. Przypomniała, że od początku tego roku działa też Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

- W jego ramach realizujemy program usług opiekuńczych oraz program opieki wytchnieniowej – akcentowała minister.

Tegoroczne planowane przychody z SFWON mają wynieść 647 mln zł, od 2020 r. będzie to ok. 1,8 mld zł rocznie.

Minister Rafalska wskazała także na większe wsparcie dzieci z niepełnosprawnością w ramach programu „Maluch Plus”, oraz rozszerzenie programu „Rodzina 500 plus” na każde dziecko, bez kryterium dochodowego.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • PYTANIE NIEPEŁNOSPRAWNI
  LIGIA SZCZEPANIAK
  20.05.2019, 09:45
  Czy osoba o znacznym stopniu niepełnosprawności od urodzenia otrzymująca rentę rodzinną i zmniejszony zasiłek socjalny otrzyma zapowiadane 500 zl? CORKA CHOĆ SŁYSZY NIE MÓWI niepełnosprawność intelektualna symbol U,L O.Prywatne lekcje z komunikacji alternatywnejrehabiltacji ruchowej, brak okulisty ,psychologa,STOMATOLOGOW i asystentów ze znajomością komunikacji alternatywnej.
  odpowiedz na komentarz
 • Protest OzN przed wyborami.
  ADAM
  19.05.2019, 22:01
  Pani Rafalska albo w ogóle nie wie co się dzieje w jej ministerstwie albo jak pozostali po mistrzowsku manipuluje faktami. Prosze Pani: Co ma rodzina + lub programy Maluch czy Za życiem do protestów dorosłych osób niepełnosprawnych? Może wreszcie pora i czas przestać "zasłaniać się" powtarzanymi do znudzenia działaniami i dostrzec wreszcie niemałą grupę 18+, która z tych dobrodziejstw nie skorzystała. Podkreśla się, iż renta socjalna wzrosła od 2015 roku o ok. 48%. A ile pani minister wzrosły za ten czas ceny leków, czynszu, prądu artykułów spożywczych czy prywatnych wizyt u lekarzy. Po 12 -stu latach zasiłek pielęgnacyjny "wzrósł o 30 zł" - kpina to czy żart i można by tak długo ale potem moderator nie puści. Pani się konsultuje z "różnymi - wybranymi chyba środowiskami" - bo mnie jakoś o zdanie nikt nie pytał (a mieszkam w dużym mieście) i od ponad 30 lat zajmuję się dzieckiem, które ma 10 !!! podstawowych schorzeń stały znaczny stopień i na to dochody ok. 1.100 zł. A ja sam inwalida choć "wypracowałem " sobie emeryturę przez 20 lat , mam jej tylko tez ok. 1.100zł. Z czego więc mam pomagać choremu. I to właśnie my nalezymy do tej protestującej w imię godnego życia grupy, nagle dostrzeżonej na tydzien przed wyborami. Pani mówi, że spotyka się z różnymi środowiskami - szkoda tylko, że uporczywie do tej pory omijaliście takie jak nasze. I czym tu się chwalić???
  odpowiedz na komentarz
 • Byle nie pomóc naprawdę.
  Edyta
  19.05.2019, 13:47
  Co za cynizm i wyrachowanie! Wykorzystują niepełnosprawnych do swojej brudnej kampanii. Mówią o 500+ dla niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności i dzielą to środowisko. Dają pieniądze WSZYSTKIM zdrowym, mogącym na siebie i swoje rodziny zarobić, ale dla chorych stosują jakieś podziały. Niech podniesie rękę ten, kto choć jest ciężko chory, został przez orzeczników ZUS zakwalifikowany do innej grupy! Wszyscy wiemy jak to wygląda. A teraz, planują zmiany w orzecznictwie- uzyskać znaczny stopień będzie można godzinę przed śmiercią. To zwykłe cwaniactwo i brak jakiejkolwiek przyzwoitości. O empatii nawet nie wspominam.
  odpowiedz na komentarz
 • 1000plus dla niepełnosprawnych dzieci
  JAN RULEWSKI
  19.05.2019, 11:37
  Ale zdecydowanie odmöwiła podwójnej stawki 500+ dla dzieci z niepełnosprawnością wymagających opieki.Najgorsza była obojętność senatorów.Można zrozumieć,że niodpowiadała im moją poprawka ale zero pomysłów.Tylko czekanie nicierpliwe na głosowanie bez poprawek.Być może przestraszył się rezygnacji z powodu 2 progu podatkowego. Większość z nich ten próg przekracza
  odpowiedz na komentarz
 • podwyzka zasilku.
  inwalida
  19.05.2019, 10:10
  i znow dostaniemy 1 zl. na dzien, i co za to kupic, moze nam ta pani podpowie. Zenada.
  odpowiedz na komentarz
 • Pytam
  drugi sort
  18.05.2019, 12:03
  Gdzie oszołomy są moje komentarze słudzy pislamu?
  odpowiedz na komentarz
 • osoby dorosłe
  Opiekunka
  17.05.2019, 23:36
  Niech matki ''dzieci'', sory dorosłych nie jęczą, co ma powiedzieć opiekun osoby dorosłej, który dostaje 620 zł, i nic więcej??? Żadnego 1 procentu , zadnej pomocy z fundacji itp???''Dzieci'' w internatach lup dps a one kasę biorą za nic, do roboty zarobic na swoje dzieci, a nie z moich podatków!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Dot. Matek na EWk emeryturach i rentach
  Matka EWK
  17.05.2019, 20:55
  P. Minister jako matka Niesamodzielnego ponad 41 latka zapytam tak. A co z matkami ktore laczyły prace zwodowa z opieka na dzieckiem niepelnosprawnym niesamodzielnym. My Pracowałysmy mimo trudnosci i wyrzeczeń 20 lat . Mamy obecnie NEDZNE ale powiem z GODNOSCIA wypracowane emerytury NIE na ładne oczy od 1 marca br. 1.100,- brutto do reki 934,- Wiek nasz ponad 54- 80 l i wiecej a wiek naszych NIESAMODZIELNYCH od urodzenia " dzieci" to {PNAD 30,40,50 bywa 60 lat ktore mimo wieku sa czesto jak niemowlaki albo dzieci 2 albo 3 letnie gdzie OPIEKA WE WSZYSTKIM jak ubieranie , karmienie, kapiel golenie , pampersowanie WSZYSTKO . Z domu bywa same NIE wyjda bo sa niektore lezace a te chodzace ZA reke jak bałe dziecko i to mocno trzymac trzeba bo takie stany. PYTANIE Dokad Rzad karze nam czekac BY ZROWNAC nasze NEDZNE emerytury do kwoty swiadczenia jakie pobieraja matki ktore sa czesto mlodsze od naszych ON a dzieci maja często zaopiekowane w przedszkolach, szkołach, internatach badz dzieci stan maja taki ze o dziwo MOGA DOPRACOWAC do renty socjalnej. NASDZE NIE MOGA . A matki swiadczenia 2.245,- brutto do reki 1.583,-. MY mamy miesiecznie o 600,- mniej .To ciagnie sie od 2014 r. odkad Rzad PO-PSL PODZIELIŁ opiekiunow lepsze swiadczenie Gorsze bo PRACOWAŁY nedzne emerytury. Kazanie nam czekac na nastepna kadencje NOC !!!!! NIE wnosi dla nas starszych matek.Były spotkanias petycje rozmowy z Rzadem i NIC NIE zrobiono by nam pomoc. Pytanie DL:ACZEGO czyba pieniedzy BRAK dla nas to jakim cudem 500+ nawet dla BOGATYCH juz na 1=sze dzieko . TO OGROMNA kwota 300,- szkolne dla kazdego ucznie tez ogromna kwota a dla nas nadal pieniedzy brak. My NIE wiemy w co mamy wierzyc BO OBIETNICE JUZ BYLY, PRIORYTET TEZ ale NI E ZREALIZOWANE. Jest jeszcze kilka miesiecy do wyborow jesiennych BY nas starsze matki ojcow GODNIE potraktowac ze wzgledu NA WIEK nas i PRACE jaka wykonujemy OPIEKE ale za darmo bo emerytury to za 20 lat PRACY a swiadczenie matki maja za REZYGNACJE Z PRACY. Matki ojcowie na emeryturach i rentach tych najvardziej niesamodzielnych czekamy w tej kadencji na kwote wyrownawcza emerytur i rent do kwoty swiadczenia pielegnacyjne NIE NA OBIETNICE bo za OBIETNICE i dziecku i sobie koniecznych lekow , rehabilitacji NIE KUPIMY. CZEKAMY. JEST JESZCZE czas by nam ponoc
  odpowiedz na komentarz
 • Kiedy dodatek kwotowy dla opiekunów na EWK i EPE
  Katzrzyna
  17.05.2019, 17:39
  Kiedy najstarsi opiekunowie na emeryturach wywodzących się z powyższej ustawy z mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 1989 r. po 20 latach pracy z dochodem poniżej 1000 zł netto EWK i EPE osób niepełnosprawnych doczekają się godnego życia w raz z dorosłymi niesamodzielnymi od dzieciństwa osobami. Jak długo będziemy tarczą dla Rządu w obiecankach, które nigdy nie ujrzały światła dziennego. Od lat upominamy się o równe traktowanie opiekunów i o wyrównanie najniższych emerytur dodatkiem ze świadczeń społecznych do wysokości świadczenia pielęgnacyjnego, które obecnie wynosi 1583 zł. netto. Tak szumnie zapowiadany FUNDUSZ SOLIDARNOŚCIOWY miał wyrównać nasze krzywdy a w efekcie bogatym zabrano i bogatym rozdano. Już trzeci rok moja Petycja (P9-02/17 ) nabiera mocy prawnej w Senacie w Komisjach Senackich do spraw petycji otrzymała nadany nr DRUKU 1016 do Projektu mojej Petycji ( P9-02/17 ) z wejściem ustawy od 01-01-2019 r. Zadaję pytanie co wart jest ten zapis w tym projekcie jak długo będziemy jeszcze oszukiwani niespełnionymi obietnicami.
  odpowiedz na komentarz
 • KPINA
  niepełnosprawna
  17.05.2019, 17:38
  My niepełnosprawni pytamy gdzie 500 zł. z funduszu na życie , mam nadzieje, że konczy wam się ta Sielanka zachłysnęło się ta kasta przy korycie i myśli ,że tak będzie ?????????????/ mamy nadzieje ,że to wasz KONIEC
  odpowiedz na komentarz
 • PYTAM
  chora
  17.05.2019, 16:39
  Gdzie podwyżki na życie dla niepełnosprawnych ?? OBŁUDNICY .
  odpowiedz na komentarz
 • osoba
  niepełnosprawna
  17.05.2019, 16:38
  A gdzie 500 zł.dla chorych???????????? na życie pytam gdzie??????????????????????????????????????/
  odpowiedz na komentarz
 • HANBA
  drugi sort co żyje za miskę ryżu
  17.05.2019, 16:37
  Pytamy szanowną Rafalską gdzie 500 zł.z funduszu dla niepełnosprawnych może pora pomóc tym najbardziej skrzywdzonym co ?
  odpowiedz na komentarz
 • WYKLUCZONE
  matka na emeryterze
  17.05.2019, 16:06
  Kiedy w końcu będzie pomoc dla matek na ewk ? Jak można matki ,które pracowały 20 lat i opiekują się ponad 40 lat ON całkowicie zależną od opiekuna pozostawić bez żadnej pomocy . Rozdajecie pieniądze wszystkim ,bogatym ,ludziom którzy nigdy nie pracowali , a tym którym pomoc się należy jak " psu zupa " całkowicie w pomocy finansowej pomijacie . Na ośrodki po 2 tysiące na jednego uczestnika i wszystko jedno czy ON chodzi tam 5 razy w tygodniu czy jeden dzień ,ale dla rodzica gdzie opieka 24 h przez 40 ,50 lat zostawiliście bez pomocy . Wstyd ,wielki wstyd .
  odpowiedz na komentarz
 • Druga grupa nie protestuje
  druga grupa
  17.05.2019, 16:03
  Druga grupa nie protestuje , bo to nie są jej postulaty.
  odpowiedz na komentarz
 • Sposób traktowania niepełnosprawnych.
  janek.
  17.05.2019, 15:05
  Kiedy urzędnik w tym kraju zacznie odpowiadać za swoje decyzje?Dlaczego ZUS,KRUS wydaje decyzje na podstawie orzeczeń ich orzeczników a Sąd Pracy według opinii lekarzy biegłych Sądowych,które często są kłamliwe,niezgodne z prawdą o stanie zdrowia czy też z dostarczoną dokumentacją i decyzje te są wydawane z pominięciem przepisów i ustaw ustanowionych przez najwyższe organy w tym Państwie i zwykły obywatel nie może tu nic zrobić,każe mu się iść do Sądu i latami dochodzić swych praw,nawet jeśli skorzysta z pomocy adwokatów.Taki człowiek nie ma już gdzie zwrócić się o pomoc.Dlaczego osobę niepełnosprawną od kilku lat,której choroba nie daje nadziej na poprawę stanu zdrowia ciąga się co jakiś czas po różnych orzecznikach ,komisjach w celu przedlużenia renty czy też orzeczenia o niepełnosprawności?
  odpowiedz na komentarz
 • k
  k
  17.05.2019, 13:47
  Dobre 31,42 zł niż nic co dało nam P.O wielkie nic. Dobrze że stopniowo jest waloryzacja. Dodam że są dwa zasiłki pielęgnacyjne. Emerytom się podwyższa a osobom niepełnosprawnym nie. Pierwsza w historii waloryzacja od 12 lat.
  odpowiedz na komentarz
 • dla zainteresowanych
  SON "Podkarpacie"
  17.05.2019, 12:59
  A OTO INFO Z SEJMU NT. DYSKUSJI DOT. SPRAW O.N. "Uprzejmie zawiadamiam, że posiedzenie podkomisji stałej odbędzie się 22 maja 2019 r. (środa), w sali konferencyjnej im. Jacka Kuronia (bud. F), w gmachu Sejmu RP w Warszawie, przy ul. Wiejskiej 4/6/8. Początek posiedzenia o godz. 12.00. Porządek dzienny: I. Informacja Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na temat realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r. dotyczącego różnicowania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną - referuje przedstawiciel Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. II. Informacja Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o projekcie nowego systemu orzecznictwa - referuje przedstawiciel Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. III. Informacja Ministra Zdrowia na temat realizacji ustawy z dnia 9 maja 2018 r. o szczególnych rozwiązania wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności - referuje przedstawiciel Ministra Zdrowia. KAŻDY MOŻE W WW. UCZESTNICZYĆ : Prosimy o przesyłanie imiennych zgłoszeń uczestnictwa w posiedzeniu na adres poczty elektronicznej: kpsr@sejm.gov.pl . Prosimy o przesyłanie imiennych zgłoszeń wraz ze wskazaniem podmiotu (organizacji), który zgłoszone osoby reprezentują oraz datą i godziną posiedzenia." DLA NIEOBECNYCH BĘDZIE DOSTĘPNA TRANSMISJA ONLINE Z WW. W INTERNECIE
  odpowiedz na komentarz
 • Byle nie dać pieniędzy.
  Edyta
  17.05.2019, 12:56
  Nie da się słuchać tych bredni! Niech nie wymyślają cudów, tylko podniosą renty! Nie tylko dla osób ze znaczną niepełnosprawnością ale dla wszystkich!!! O czym mają myśleć niepełnosprawni, którzy nie mają za co żyć!! Najpierw o pieniądzach! Przede wszystkim o pieniądzach! Tak samo jak każdy zdrowy. Prawda jest taka, że myślą i kombinują jak to zrobić, żeby nie dać nam właśnie pieniędzy!! Będą wymyślać dziwaczne programy, pieluchy itp. Dzielą niepełnosprawnych na bardziej chorych i mniej chorych. Jednym dadzą jakiś ochłap, a innym nie! Wszystkim należy pomagać po równo! Tak jak równo dla każdego zdrowego dziecka idą pieniądze z 500+! NIECH PODNIOSĄ RENTY!! Najprostsza i najskuteczniejsza pomoc dla chorych. Jak chorzy przestaną żyć w nędzy, to z resztą problemów poradzą sobie sami.
  odpowiedz na komentarz
 • Belczellność
  Niepełnosprawny
  17.05.2019, 11:32
  A co z limitem dorobienie do Renaty socjalnej??????
  odpowiedz na komentarz
 • Bezczelność!
  Ink
  17.05.2019, 09:10
  O matko 30 zł podwyżki! Jak trzeba być bezczelnyn żeby pitolic o jakichś programach itp a renta na przeżycie dalej na poziomie skrajnego ubóstwa! 500 plusa pierwsze dziecko dostaną wszyscy, nawet ci o zarobkach 20 tys na msc. A pani podkreśla że dziecko niepełnosprawne dostanie! To nie jest nic specjalnego dla dzieci niepełnosprawnych! I to tylko do 18rz, a potem to co?
  odpowiedz na komentarz
 • Rafalska, to pionek
  Mistrz
  17.05.2019, 05:59
  Rzecznik Rządu wspomniała w TVPIS o tym, że Rafalska dostała zadanie od premiera - zamiast odpowiadać konkretnie na postulaty, a zatem KIEDY 500+ NA KONTO OSÓB ZE ZNACZNYM STOPNIEM, ma do znudzenia przypominać ile rząd już zrobił dla niepełnosprawnych. Przypomnę, że niepełnosprawni, to nie tylko osoby z autyzmem i osoby po amputacjach kończyn. Podrożały leki, PIT wciąż ten sam, a na koncie ZERO. Czekam na konkrety: 1. 500 zł NETTO zasiłku pielęgnacyjnego dla stopnia znacznego. 2. Zerowy PIT dla stopnia znacznego. 3. Ten zerowy PIT tylko dla stopnia znacznego, a nie dla dzieci niepełnosprawnych i ich opiekunów, którzy pobierają 500+ i ogromny dodatek pielęgnacyjny 1600 zł. Zostawcie już dzieci niepełnosprawne i zajmijcie się w końcu dorosłymi osobami niepełnosprawnymi !
  odpowiedz na komentarz
 • A co dla osób niepełnosprawnych w wieku 45+ od rządu ?
  Mistrz
  17.05.2019, 05:44
  OK, dali wyższe renty socjalne dla młodziutkich, teraz tym młodym pracującym dadzą jeszcze zerowy PIT. Dają 500+ dla bogatych i obiboków, a co dla osób 45+, które wychowały już swoje dzieci ? 74 zł miesięcznie w ramach 13-tki i 30 zł w ramach zasiłku pielęgnacyjnego, czyli 104 zł. Czyli to my mamy finansować obiboków i bogatych Polaków z naszych podatków ? To jest PISowska "sprawiedliwość społeczna" ? Dzieci chcą jechać nad morze, a my nie chcemy ? Tak wygląda "ubezpieczenie społeczne" po opłaceniu składek ? WARTO ZAPROTESTOWAĆ PRZECIWKO TAKIM RZĄDOM !!! TO SIĘ MUSI ZMIENIĆ !!! (SON Podkarpacie, to pisowska propaganda, więc postów nie warto nawet czytać)
  odpowiedz na komentarz
 • Warto rozmawiać
  ONa
  16.05.2019, 20:01
  Pani minister powiedziała ,że spotyka się z różnymi środowiskami działającymi na rzecz niepełnosprawnych , a także będzie rozmawiać z protestującymi , Niepełnosprawni i ich rodziny , nie tylko ci protestujący mają różne obawy , oczekiwania i postulaty, niekoniecznie zbieżne z tymi , które prezentują te organizacje , czy protestujący .Najważniejszą sprawą jest to , jak będzie wyglądał rynek pracy po reformie , kiedy wielu niepełnosprawnych straci rentę .Należy się skupić na szerszym wspieraniu otwartego rynku pracy , poprzez dofinansowania i ulgi w podatkach.Trzeba wprowadzić zasadę ,że dofinansowanie idzie bezpośrednio za niepełnosprawnym , czyli każdy pracodawca . który zatrudni niepełnosprawnego dostaje dofinansowanie , bez dodatkowych zbędnych wymagań np .nawet jeśli nie spełnia wymaganego 6 % wskaźnika zatrudnienia ON dostaje na osobę z II grupą inwalidzką 1100 zł i 1800 zł ,kiedy zatrudni ON z pierwszą grupą .Takie same dofinansowanie dla niepełnosprawnych , prowadzących własną działalność gospodarczą i działalność rolniczą .Dofinansowanie powinno być większe dla osób , które nie mają renty , ani emerytury , bo te osoby są w gorszym położeniu , od tych dostających świadczenia . Najlepszą formą wsparcia dla niepełnosprawnych są właśnie renty i dofinansowania , ale z prostymi wnioskami , by łatwo było je wypełnić pracodawcom rynku otwartego .Ważne ,by niepełnosprawni mieli możliwość zarobienia chociaż pensji minimalnej .Natomiast to ,co martwi osoby niepełnosprawne i ich rodziny to staże , a konkretnie wysokość stażowego tylko 900 zł netto .Za te pieniądze trudno wyżyć Jeśli stażysta nie ma renty , mając ubogich rodziców , taki człowiek będzie żył przez wiele miesięcy w skrajnej biedzie .Większość niepełnosprawnych nie założyło rodziny i nie ma dzieci , więc nie korzysta z hojnych zasiłków 500 plus , które dostają nawet bardzo bogaci .Na 500 zł stażysta bez renty pracuje ponad pół miesiąca .Absolutnie nie jest to wsparcie , wbrew temu , co pisze autor postu poniżej pt: warto dodać.Należy podnieść stażowe , do godnego poziomu i zamiast dwóch zrobić jeden , ale lepiej opłacany , tak dla pełnosprawnych jak i niepełnosprawnych , bo naprawdę to mało na życie i ktoś kto za takie pieniądze pracuje pół roku może wpaść w zadłużenie , co jeszcze pogorszy jego sytuację.
  odpowiedz na komentarz
 • HAŃBA
  niepełnosprawna
  16.05.2019, 17:22
  Pytam gdzie 500 zł. na życie dla niepełnosprawnego ???????????????????/ Nagrody to im się należały tak????a dla chorego G.W.N.O tak????????????????????????????????????????????/
  odpowiedz na komentarz
 • warto dodać
  SON "Podkarpacie"
  16.05.2019, 17:06
  Pani Minister zapomniała powiedzieć o najważniejszym działaniu na rzecz ON ; O MOŻLIWOŚCI PODJĘCIA PRACY PRZEZ NAJCIĘŻEJ POSZKODOWANYCH PRZEZ LOS, DZIĘKI USTAWIE O ZATRUDNIENIU WSPOMAGANYM. Dla wielu osób z niepełnosprawnością intelektualną jest możliwe podjęcie pracy zarobkowej przez co osoby te mogą stać się w pełni docenianymi i wartościowymi ludźmi, mimo nawet znacznej niepełnosprawności fizycznej i umysłowej. Cieszy więc projekt ustawy o zatrudnieniu wspomaganym, bo dzięki niej – pod okiem trenera pracy, mogą zdobyć i utrzymać pracę najsłabsi z grona niepełnosprawnych. Warto i trzeba im dać szansą Dlatego trudno zrozumieć większości rodziców, spośród których aż 77% nie chce by podjęły pracę ich dorosłe-niepełnosprawne dzieci ze schorzeniem intelektualnym - vide badania prof. Ewy Giermanowskiej (Uniw. Warszawski). I samych dorosłych niepracujących niepełnosprawnych trudno zrozumieć jeśli w badaniach 84% z nich nie jest nawet zainteresowana poszukiwaniem pracy zarobkowej - vide raport PFRON z badań w 2017r. - mimo wielu pozytywnych wzorców - vide Pan Janusz Świtaj, który pracuje i pomaga innym mimo, że porusza tylko głową, a oddycha poprzez respirator. Tutaj jednak ubolewać należy, że ustawa o zatrudnieniu wspomaganym nakierowana jest na zatrudnianie osób niepełnosprawnych na rynku otwartym, który nie gwarantuje takim osobom żadnego pozakodeksowego wsparcia, a pomija wspieranie zatrudnienia w Zakładach Aktywności Zawodowej i Zakładach Pracy Chronionej, gdzie pracownicy niepełnosprawni mają ustawowo zapewnioną opiekę medyczno-rehabilitacyjną, pomoc w leczeniu i usprawnianiu oraz liczne zatrudnienie, które wymusza na pracodawcach dobór technologii możliwych do realizacji przez osoby najsłabsze. Tylko szkoda, że sektor pracy chronionej - ZPChr – mimo aktywnej działalności p.posła Rzońcy, trwa w zapaści od 15 lat, i z miesiąca na miesiąc się kurczy (z 2400 w 2004, do 900 w 2019) i ogranicza zatrudnienie ON – obecnie ok. 104 tys. z 285 tys. A ZAZ-ów jest faktycznie bardzo mało – obecnie 116, które zatrudniają ok. 6,5 tys. ON. Co zatem? Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych winni naciskać na lokalnych parlamentarzystów by wspierali i naciskali lokalne samorządy by występowały do PFRON o utworzenie ZAZ – gdyż taka jest procedura oraz upominać się o reaktywację upadających ZPChr, wzorując się na innych – vide ........ http://sejm.pl/Sejm8.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=30132, ................. http://sejm.pl/Sejm8.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=30701, http://sejm.pl/Sejm8.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=30821, ................ Nadto i sami niepełnosprawni i ich opiekunowie winni wykazać inicjatywę szukania pracy. Jak i gdzie? - wystarczy skontaktować się np. z Fundacją Aktywizacja, czy Fundacją Aktywnej Rehabilitacji. One nie dość, że za darmo zbadają predyspozycje podopiecznego do pracy, to i przeszkolą pro-zawodowo i zapewnią staż, za który niepełnosprawny otrzyma ponad 1000 zł 'na rękę'. Zaś najwytrwalsi po stażu często otrzymują i utrzymują pracę. Warto próbować. Winni to rozważyć i wszyscy ci, którzy tak bardzo żądają podwyżek różnego rodzaju zasiłków, dodatków itp. darmo otrzymywanych wsparć. To wygodne, ale czy optymalne i godne?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas