Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wybory bez barier 2019. Oto nasi kandydaci do Parlamentu Europejskiego!

16.05.2019
Autor: Redakcja, fot. archiwa kandydatów
siedmiu kandydatów: Bawer Aondo-Akaa, Krzysztof Jasiński, Wiola Krysiak, Joanna Krzysztofik, Janina Ochojska, Marek Plura, Arkadiusz Turoń.

Przed każdymi wyborami prezentujemy sylwetki kandydatów z niepełnosprawnością. Zaprosiliśmy ich na nasze łamy także i tym razem. Prezentujemy siedmioro kandydatów z różnych ugrupowań i przypominamy, że wybory do Parlamentu Europejskiego już 26 maja!

Kandydatów poszukiwaliśmy sami, wysłaliśmy także zaproszenia do poszczególnych komitetów wyborczych i ugrupowań politycznych drogą mailową oraz poprzez media społecznościowe.

Każdy z kandydatów miał do dyspozycji 2000 znaków, by przedstawić Czytelnikom prezentację odpowiadającą na trzy pytania:

  • Jakie jest Pani/Pana doświadczenie życiowe i zawodowe?
  • Jakie są Pani/Pana największe osiągnięcia w dotychczasowej pracy na rzecz osób z niepełnosprawnością?
  • Co jest Pani/Pana priorytetem na następną kadencję w działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnością?

Zgłosiło się siedmioro kandydatów z różnych ugrupowań. Wszystkim bardzo dziękujemy, gratulujemy odwagi i życzymy wyborczego sukcesu!

A wyborcom z niepełnosprawnością przypominamy o ich uprawnieniach!

Kandydatów prezentujemy w kolejności alfabetycznej.


Bawer Aondo-Akaa

Bawer Aondo-Akaa pozuje do zdięcia w cylindrze

  • KWW KUKIZ'15
  • Okręg wyborczy nr 10 (województwa małopolskie i świętokrzyskie)
  • Lista nr 6, miejsce 9
  • Niepełnosprawność ruchowa od urodzenia w stopniu znacznym

Jakie jest Pana doświadczenie życiowe i zawodowe?

Nazywam się Bawer Aondo-Akaa. Urodziłem się i mieszkam w Krakowie. Z wykształcenia jestem doktorem teologii. Pracuję w różnych miejscach, głównie w obszarze inicjatyw obywatelskich, mediów, czasem także w obszarze aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością ruchową.

Jakie są Pana największe osiągnięcia w dotychczasowej pracy na rzecz osób z niepełnosprawnością?

Od 2016 roku jestem ambasadorem Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. W 2016 roku otrzymałem wyróżnienie oraz nagrodę publiczności w konkursie „Człowiek bez barier”.

Również od 2016 roku co roku organizuję w Krakowie Kongres Wartości Życia Osób z Niepełnosprawnością. Jego celem jest promocja aktywności osób z niepełnosprawnością, ukazanie, jak można prowadzić szczęśliwe i spełnione życie, przełamywanie obaw i stereotypów dotyczących niepełnosprawności, a przede wszystkim – stworzenie płaszczyzny do spotkania człowieka z człowiekiem.

W 2018 roku współorganizowałem pielgrzymkę „Camino bez barier”, w ramach której osoby z niepełnosprawnością ruchową przy wsparciu wolontariuszy pokonały 400 km szlaku do Santiago de Compostela – jestem głęboko przekonany, że marzenia nie mogą być niepełnosprawne – i tym przekonaniem staram się zarażać innych ludzi.

Co jest Pana priorytetem na następną kadencję w działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnością?

W zakresie spraw dotyczących osób z niepełnosprawnościami za najpilniejsze uważam wdrażanie idei niezależnego życia (asystentura osobista, zatrudnienie wspomagane, mieszkalnictwo wspomagane), ujednolicenie prawodawstwa, dostosowanie go do zapisów Konwencji, a także wzmocnienie roli self-adwokackiej osób z niepełnosprawnością, poszerzanie płaszczyzny, na której osoby z niepełnosprawnością i organizacje je reprezentujące mogłyby współdecydować o sprawach ich dotyczących. Nie jestem specjalistą od konkretnych rozwiązań prawnych, dlatego współpracę ze środowiskami reprezentującymi osoby z niepełnosprawnością uważam za priorytetową dla siebie w sprawach osób z niepełnosprawnością, w które będę się angażował.


Krzysztof Jasiński

Krzysztof Jasiński pozuje do zdjęcia

  • KKW LEWICA RAZEM – RAZEM, UNIA PRACY, RSS
  • Okręg wyborczy nr 9 (województwo podkarpackie)
  • Lista nr 5, miejsce 4
  • Choruję na dystrofię mięśniową Beckera, mam umiarkowany stopień niepełnosprawności

Jakie jest Pana doświadczenie życiowe i zawodowe?

Mam 24 lata. Mieszkam w Łańcucie. Od lat działam społecznie i politycznie. Jestem koordynatorem wojewódzkim partii Razem na Podkarpaciu.

Zajmuję się przestrzenią miejską, walczę z samorządowymi patologiami. Sprzeciwiałem się razem z mieszkańcami narzuconej odgórnie budowie pomnika. Udało nam się ją wstrzymać. Staram się zmieniać Łańcut na lepsze. Walczę o tworzenie przestrzeni przyjaznej pieszym. Zajmuję się też przywracaniem pamięci o łańcuckich Żydach. Angażuję się w WOŚP, wspieram Szlachetną Paczkę i inne inicjatywy.

Jakie są Pana największe osiągnięcia w dotychczasowej pracy na rzecz osób z niepełnosprawnością?

Zabiegam o to, aby wszystkie lokale wyborcze w moim mieście były dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Chciałbym, aby przystosowane były wszystkie instytucje publiczne i urzędy. Chciałbym, żeby powstało Podkarpackie Centrum Rehabilitacji z filiami na terenie województwa, aby w każdym powiecie ludzie mieli łatwy dostęp do rehabilitacji. Te inwestycje można realizować m.in. dzięki funduszom unijnym.

Co jest Pana priorytetem na następną kadencję w działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnością?

Zamierzam działać na rzecz przystosowania przestrzeni i publicznego transportu. Chcę być przykładem, że osoba młoda i niepełnosprawna także może startować do Parlamentu Europejskiego.

Startuję, aby w Europie był słyszany głos młodych osób, takich jak ja. Już dzisiaj podejmowane są tam decyzje kluczowe dla naszej przyszłości i tego, w jakiej Unii będziemy mieszkać. Te decyzje wpłyną na to, czy za 30 lat dalej będziemy oddychać trującym powietrzem, czekać miesiącami w kolejce do lekarza i zarabiać połowę tego, co nasi zachodni sąsiedzi. Dlatego musimy wziąć sprawy w swoje ręce i głośno powiedzieć, jakiej Europy chcemy.

Od lat działam na rzecz lokalnej polityki i naszej wspólnej, miejskiej przestrzeni. Ale problemy, którymi się na co dzień zajmuję, nie znają granic. Wszyscy w UE próbujemy uczynić nasze miasta miejscami lepszymi do życia – niezależnie od tego, czy mieszkamy w Łańcucie, Barcelonie czy Paryżu. Parlament Europejski to miejsce, w którym możemy wymienić się doświadczeniami i wspólnie zadbać o to, co najważniejsze dla milionów Europejek i Europejczyków.


Wiola Krysiak

Uśmiechnięta twarz Wioli Krysiak

  • KKW LEWICA RAZEM – RAZEM, UNIA PRACY, RSS
  • Okręg wyborczy nr 6 (województwo łódzkie)
  • Lista nr 5, miejsce 2
  • Niepełnosprawność: stwardnienie rozsiane

Jakie jest Pani doświadczenie życiowe i zawodowe?

Obecnie pracuję w banku i jestem członkinią Prezydium Rady Krajowej Partii Razem.

Jakie są Pani największe osiągnięcia w dotychczasowej pracy na rzecz osób z niepełnosprawnością?

W partii zajmuje się głównie tematami pracy i zdrowia. Jestem współautorką programu polityki zdrowotnej Razem. Skupiałam się w nim szczególnie na perspektywie pacjentów i pacjentek.

Co jest Pani priorytetem na następną kadencję w działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnością?

W nadchodzącej kadencji Parlamentu Europejskiego chciałabym skupić się na walce o większą dostępność leków na receptę. Bezpłatne leki na receptę to właśnie jeden z naszych podstawowych postulatów.

Płacimy nie tylko za leki. Obecny stan opieki zdrowotnej powoduje, płacimy za rehabilitację, prywatne wizyty u lekarzy, opiekę stomatologiczną. I to się musi skończyć, czas na prawdziwie bezpłatną i dostępną opiekę zdrowotną. Na europejskim poziomie.

Podobnie jest ze świadczeniami dla osób z niepełnosprawnościami. Czas skończyć z głodowymi stawkami. Powinno się także wspierać mocno edukację osób z niepełnosprawnościami oraz wejście/powrót do środowiska pracy.


Joanna Krzysztofik

Pozująca do zdjęcia Joanna Krzysztofik

  • KWW KONFEDERACJA KORWIN BRAUN LIROY NARODOWCY
  • Okręg wyborczy nr 4 (część województwa mazowieckiego: m.st. Warszawa oraz powiaty: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński)
  • Lista nr 1, miejsce 9
  • Niepełnosprawność narządu wzroku w stopniu znacznym: degeneracja siatkówki

Jakie jest Pani doświadczenie życiowe i zawodowe?

Jestem magistrem anglistyki.

Jakie są Pani największe osiągnięcia w dotychczasowej pracy na rzecz osób z niepełnosprawnością?

Na razie moja działalność na tym polu, jako konserwatystki obyczajowej i liberała gospodarczego, ogranicza się do działalności w Internecie. Staram się promować moje poglądy i wynikające z nich postulaty m.in. wypowiedziami wyjaśniającymi wady obecnego systemu, uderzającego m.in. w osoby z niepełnosprawnościami i sposoby rozwiązania ich. Część beneficjentów wcale nie potrzebuje pieniędzy czy innych świadczeń, a tylko wyłudza je w celu ułatwienia sobie życia dzięki wprawnemu wypełnianiu odpowiednich dokumentów. Część urzędników rozdzielających te świadczenia kradnie jakieś sumy pieniędzy nie wchodzących w skład ich pensji. To podraża system i sprawia, że nie starcza dla osób z niepełnosprawnościami naprawdę potrzebujących wsparcia.

W normalnym kraju byłyby m.in. prywatna edukacja i służba zdrowia (gdzie wolny rynek determinuje wysoką jakość i niskie ceny dóbr i usług dla konsumentów, oraz przyzwoite zarobki i warunki pracy dla pracowników), a w razie czego prywatna pomoc charytatywna, która wspierałaby m.in. osoby z niepełnosprawnościami. Teraz też jest i niektórzy wspierają ją, ale nie każdego na to stać ze względów finansowych wynikłych m.in. z wysokich podatków. Oczywiście, póki co, należy pilnować, by zbierane w ramach obecnego systemu podatki na świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami szły do rzeczywiście potrzebujących, ale docelowo należy ten system znieść.

Co jest Pani priorytetem na następną kadencję w działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnością?

W PE chcę robić to, o czym wspomniałam wyżej, bo UE dokłada nam problemów, które już mamy, czyli nadmiaru podatków i biurokracji.


Janina Maria Ochojska-Okońska

Janina Ochojska w szaliku i wojskowej kurtce, siedzi trzymając kule

  • KKW KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI
  • Okręg wyborczy nr 12 (województwa dolnośląskie i opolskie)
  • Lista nr 3, miejsce 1
  • Niepełnosprawność: I grupa inwalidzka

Jakie jest Pani doświadczenie życiowe i zawodowe?

Jestem astronomem z wykształcenia. Od 26 lat organizuję pomoc dla ofiar katastrof humanitarnych w ramach Polskiej Akcji Humanitarnej, której jestem fundatorem i prezesem zarządu.

Co jest Pani priorytetem na następną kadencję w działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnością?

Priorytetem jest dla mnie Komisja Rozwoju i w drugiej kolejności społeczna. Interesują mnie problemy wykluczonych, w tym niepełnosprawnych.


Marek Plura

Marek Plura siedzi na wózku elektrycznym, w tle sala plenarna z flagą Unii Europejskiej

  • KKW KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI
  • Okręg wyborczy nr 11 (województwo śląskie)
  • Lista nr 3, miejsce 5
  • Niepełnosprawność: SMA – rdzeniowy zanik mięśni

Jakie jest doświadczenie życiowe i zawodowe Kandydata?

Od 2014 Poseł do Parlamentu Europejskiego, członek grupy Chrześcijańskich Demokratów (EPP). Ślązak, szczęśliwy mąż i ojciec. Ukończył studia w jezuickiej Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum”. Miłuje śląski język i tradycję. Laureat wielu nagród, m.in. im. Karola Miarki, Człowiek bez barier, MEP Award 2019 jako najlepszy europoseł w dziedzinie Zatrudnienie, Polityka Społeczna i Regionalna. Najbardziej ceni sobie Order Uśmiechu (2012). W latach 2007-2014 poseł na Sejm – pracował w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, przewodniczył Podkomisji ds. Osób Niepełnosprawnych.

Jakie są największe osiągnięcia Kandydata w dotychczasowej pracy na rzecz osób z niepełnosprawnością?

Autor raportu Parlamentu Europejskiego nt. zwiększania szans młodzieży na rynku pracy. Wiceprzewodniczący Intergrupy ds. Niepełnosprawności. Pracował m.in. nad Europejskim Aktem Dostępności. Zabiegał o przyjęcie regulacji wzmacniających prawa pasażerów kolei. Współsprawozdawca raportu PE nt. wdrażania Europejskiej Strategii Niepełnosprawności. Wspiera osoby z niepełnosprawnością w walce o prawa wyborcze.

Inicjator przeniesienia międzynarodowej demonstracji Fredom Drive do Brukseli. Współorganizował i przewodniczył obradom Europejskiego Parlamentu Osób Niepełnosprawnych w Brukseli. Intensywnie zabiega o wprowadzenie Europejskiej Karty Osoby Niepełnosprawnej.

Pomysłodawca konkursu Lady D. Wspiera młodzież organizując m.in. konkursy, wizyty studyjne i liczne staże w PE, w tym dla osób z niepełnosprawnością. Wspiera chorych na choroby rzadkie i neurologiczne.

Co jest priorytetem Kandydata na następną kadencję w działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnością?

W kolejnej kadencji będzie walczył o to, aby UE była Unią równych szans, dostępną dla wszystkich. Zapewni lepszą dostępność transportu publicznego oraz instytucji publicznych. Zadba o wsparcie rozwiązań dla wprowadzenia możliwe samodzielnego życia osób z niepełnosprawnościami, np. asystentury osobistej. Doprowadzi do wprowadzenia i upowszechnienia Europejskiej Karty Osoby Niepełnosprawnej w całej Unii Europejskiej. Będzie walczył o zapewnienie poszanowania równych praw wyborczych osób z niepełnosprawnością.


Arkadiusz Turoń

Arkadiusz Turoń w czapce bejsbolówce i kołnierzu ortopedycznym, w tle drzewko z rozkwitającymi białymi kwiatami

  • KKW LEWICA RAZEM – RAZEM, UNIA PRACY, RSS
  • Okręg wyborczy nr 9 (województwo podkarpackie)
  • Lista nr 5, miejsce 10
  • Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym, jestem osobą niemą, choruję na ASL

Jakie jest Pana doświadczenie życiowe i zawodowe?

Mam 41 lat. Razem z żoną, córką lat 13, mieszkamy w Rzeszowie od 2005 roku. Z wykształcenia jestem technikiem rolnictwa i magistrem historii o specjalizacji nauczycielskiej. Studiowałem na Uniwersytecie Rzeszowskim. Pracowałem jako doradca w sklepie RTV, AGD, przedstawiciel handlowy, magazynier i referent w biurze.

Działacz w stowarzyszeniu Rowery.Rzeszow.pl, wolontariusz przy wielu wydarzeniach, takich jak EHC CUP w latach 2013, 2014, Ultramaraton Podkarpacki 2016, 2017 i 2018 rok, WOŚP 2017. Przez wiele lat czynny krwiodawca przy RCKiK w Rzeszowie. Aktualnie z powodu choroby rencista.

Jakie są Pana największe osiągnięcia w dotychczasowej pracy na rzecz osób z niepełnosprawnością?

Od kilku lat działam głównie w stowarzyszeniu Rowery.Rzeszow.pl, gdzie staram się wpływać na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu oraz likwidację barier architektonicznych. Dzięki działaniom udało się wymóc przebudowę 56 skrzyżowań, gdzie głównym celem było stworzenie przejazdów rowerowych, ale też likwidacja wystających krawężników, które są dużym utrudnieniem dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Co jest Pana priorytetem na następną kadencję w działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnością?

Stworzenie aktu prawnego zawierającego odpowiednie zapisy (w środowisku rowerowym określa się to jako „standardy rowerowe”) i dobre przykłady, które byłyby obowiązkowym, obligatoryjnym załącznikiem dla projektantów i wykonawców inwestycji publicznych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • ura powinien zniknąć z przestrzeni publicznej
    KZ
    19.05.2019, 14:35
    Plura powinien zniknąć z przestrzeni publicznej- między innymi dzięki niemu zostało zamrożono dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.
    odpowiedz na komentarz
  • Obietnice wyborcze
    Stanislaw
    19.05.2019, 09:14
    W polityce tak jest że jedni wygrywają a drudzy przegrywają. A wyborca jest zawsze przegrany musi żyć skromnie a politycy nie muszą, wysokie emerytury dzięki pracy . Wyborca żyje nadzieją od wyborów do wyborów , a lata mijają i znowu mu zostaje nadzieja, i następne wybory .Dlaczego jest tylko siedmiu kandydatów ? Na pewno jest więcej?
    odpowiedz na komentarz
  • małopolskie świętokrzyskie
    Marcin
    17.05.2019, 15:41
    Z tego okręgu (nr. 10) najlepszym kandydatem jest Bawer Aondo-Akaa. Od dłuższego czasu śledzę dokonania tego człowieka, i wiem, że zrobił o wiele więcej niż niejeden całkiem sprawny. Bardzo pozytywna postać. Osoby, które go bliżej znają/znały, opowiadały mi o jego wewnętrznej witalności i rozgarnięciu (skuteczny). A jak ktoś chce coś więcej się o nim dowiedzieć - w internecie jest o nim sporo :-)
    odpowiedz na komentarz
  • Polityk
    Lucek
    17.05.2019, 10:20
    Niepełnosprawność nie jest atutem w wyborach. Atutem jest uczciwość i bezinteresowność. Dobry polityk musi mieć poparcie wpływowych, uczciwych grup społecznych. Jest to bardzo trudne. Znacie kandydatów mających wizję świata opartego nie na pieniądzach i rywalizacji, lecz na miłości i szacunku dla każdego życia? Śmiało na takich głosujcie.
    odpowiedz na komentarz
  • a z PiS ...
    wyborca
    17.05.2019, 09:53
    A z PiS nikogo, albo portalowa cenzura, albo za bardzo uwierzyli w swój sukces jak PO 4 lata temu, oj źle, bardzo źle...
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas