Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl

17.05.2019
Autor: Redakcja, fot. Marta Kuśmierz (1), Jorc Navarro/Freeimages.com (2), Flickr / MRPiPS (3), redakcja (4), Dawid Linkowski (5), Tomasz Przybyszewski (6), pixabay.com (7), materiały dystrybutora (8)
osiem zdjęć: statuetki Lider Dostępności, dzieci na znaku drogowym, minister Rafalska, okładka magazynu Integracja nr 2/2019, Anna Dobkowska z Centrum Integracja Gdynia, sportowcy z niepełnosprawnością, mural z parą na wózkach, bohater z filmu Polowanie na czarownice

Wybory bez barier 2019. Oto nasi kandydaci do Parlamentu Europejskiego!; Uczeń z autyzmem to nie intruz; Będą nowe ŚDS-y dla osób ze spektrum autyzmu; Seks. Wiedza zamiast stereotypów; Już jest nowy numer magazynu „Integracja” 2/2019!; Gdynia bez barier 2019. Prezydent miasta ustanowił nagrodę im. Piotra Pawłowskiego. Te oraz wiele innych tematów znajdziesz w podsumowaniu drugiego tygodnia maja na portalu Niepelnosprawni.pl.

Szczególnie polecamy

Wybory bez barier 2019. Oto nasi kandydaci do Parlamentu Europejskiego!

Przed każdymi wyborami prezentujemy sylwetki kandydatów z niepełnosprawnością. Zaprosiliśmy ich na nasze łamy także i tym razem. Prezentujemy siedmioro kandydatów z różnych ugrupowań i przypominamy, że wybory do Parlamentu Europejskiego już 26 maja! 

Uczeń z autyzmem to nie intruz

Przemoc i trauma – te słowa padają, gdy osoby ze spektrum autyzmu opowiadają o swoich szkolnych doświadczeniach. Ich odmienność wciąż jeszcze postrzegana jest jako choroba, z którą trzeba walczyć. Bez refleksji, jak wielką krzywdę się im wyrządza.

Najważniejsze wydarzenia

Będą nowe ŚDS-y dla osób ze spektrum autyzmu i z niepełnosprawnościami sprzężonymi

Podpisana przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nowelizacja rozporządzenia w sprawie środowiskowych domów samopomocy (ŚDS) zakłada stworzenie placówek dla osób z autyzmem lub ze sprzężonymi niepełnosprawnościami – ŚDS typu D. 

Seks. Wiedza zamiast stereotypów

- Nie ma rozróżnienia na seks niepełnosprawnych i sprawnych – jest po prostu seks – to zdanie wywołało aplauz uczestników zorganizowanej przez Fundację Avalon konferencji SEKS ON. Jednak jej głównym tematem były bariery, na jakie napotykają osoby z niepełnosprawnością ruchową na drodze do udanego życia seksualnego. A jest ich... naprawdę wiele.

Praca

Środki unijne m.in. na wsparcie osób z niepełnosprawnością

- W ramach funduszy europejskich wspieramy m.in. osoby wykluczone z rynku pracy, niepełnosprawnych i jednostki pomocy społecznej – podkreśliła we wtorek 14 maja minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Nasze działania

Już jest nowy numer magazynu „Integracja” 2/2019!

Pojawił się nowy numer magazynu „Integracja” (2/2019). Czytelnicy znajdą w nim kilka poradników, m.in. dotyczący błędów medycznych, jak przeżyć wizytę na SOR-ze, jak głosować 26 maja oraz komu i kiedy należą się usługi opiekuńcze, opieka wytchnieniowa, renta socjalna czy ulgi w PKP. Poza tym, jak zawsze – ciekawi bohaterowie, rozmówcy i felietoniści, kolejna część jubileuszowego kalendarium oraz ukłony i wiele ciepłych słów pod adresem Matek – tuż przed ich świętem. 

Dołącz do akcji „Godzina bez myszy” i sprawdź, czy twoja ulubiona strona jest dostępna!

Korzystanie z internetu bez myszy komputerowej lub touchpada w laptopie? Niemożliwe? Niewygodne? Zbyt skomplikowane? Tymczasem dla wielu osób z niepełnosprawnościami to codzienność. Bywa to skomplikowane, ale nie jest niemożliwe. Aby się o tym przekonać, dołącz 16 maja 2019 r. do ogólnopolskiej akcji „Godzina bez myszy” i sprawdź, jak wygląda przeglądanie sieci z perspektywy osób z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu czy ruchu. 

Gdynia bez barier 2019. Prezydent miasta ustanowił nagrodę im. Piotra Pawłowskiego

13 maja podczas Gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni poznaliśmy laureatów jubileuszowej XX edycji konkursu „Gdynia bez barier”. Tegoroczna gala była dedykowana zmarłemu w zeszłym roku Piotrowi Pawłowskiemu – honorowemu obywatelowi Gdyni i założycielowi Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Jego imieniem nazwano nagrodę, która będzie przyznawana osobom angażującym się w działania, skierowane na poszerzanie wrażliwości społecznej.

Kultura

„Łowcy czarownic”. Ważne przesłanie bez patosu

„Łowcy czarownic” to film kierowany przede wszystkim do dzieci, pozwalający ośmio- czy dziesięciolatkowi w miarę bezboleśnie zetknąć się z tematem rozstania rodziców czy niepełnosprawnością, nie zaś paradokumentem o rozwodzie czy relacją z przebiegu terapii i rehabilitacji trudnych przypadków chorobowych – pisze Agata Jabłonowska-Turkiewicz. Film w kinach od 17 maja, a już dziś można zdobyć bilety w konkursie!

Sport

Gala Paraolimpijska za nami. Rozdano nagrody za 21 lat pracy

Polski Komitet Paraolimpijski, który powstał w 1998 roku, obchodzi w tym roku dwudziestolecie swojego istnienia w strukturach międzynarodowych. Z tej okazji podczas zorganizowanej 10 maja 2019 r. w Warszawie Gali Paraolimpijskiej zostały wręczone nagrody dla najbardziej zasłużonych sportowców, trenerów, działaczy i partnerów Komitetu. Podczas Gali wręczono także nagrody finalistom Plebiscytu PZSN Start „Sportowiec 2018 roku”. Galę zaszczyciła swoją obecnością Para Prezydencka, Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Panią Agatą Kornhauser-Dudą.

Relacje

Lider Dostępności 2019. Przeżyjmy to jeszcze raz [GALERIA]

Za nami 4. edycja Konkursu Architektoniczno-Urbanistycznego „Lider Dostępności” 2019. Kapituła Konkursu przyznała Grand Prix, siedem nagród i cztery wyróżnienia. Zobacz tegorocznych laureatów! 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas