Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Znaki niepełnosprawności

30.12.2010
Autor: Anna Dołęgiewicz, Piotr Stanisławski
Źródło: IntegracjaInfo

Zdjęcie: piktogramW Polsce najbardziej rozpoznawalny symbol niepełnosprawności przedstawia znak osoby niepełnosprawnej na wózku, na niebieskim tle. Z tego powodu niepełnosprawność  kojarzona jest w społeczeństwie z osobami na wózku; one też najczęściej pokazywane są przez media.

Osoby z innymi niepełnosprawnościami mogą mieć poczucie nierównego traktowania. Czy powinno być więc więcej znaków odpowiadających innym niepełnosprawnościom? 

We Francji i kilku innych krajach europejskich piktogram opisujący osoby niepełnosprawne składa się z czterech znaków. W Polsce wśród samych osób niepełnosprawnych nie ma jednego poglądu, czy lepszy jest jeden znak, czy kilka.

 


 Piktogramy (mp3, 2,29 MB)

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • awantura w tramwaju
  oburzona krakowianka
  18.05.2014, 01:31
  mam 50lat i orzeczony stopień niepełnosprawności -dawna grupa II- czyli umiarkowany ale związany z problemami dot. poruszania się i uszkodzeń neurologicznych, siadłam w Krakowie na miejscu oznaczonym piktogramem -człowiek z laską i xzłowiek z nogą w gipsie , pasażerowie stanęli po stronie osoby która chciała siąść na moim miejscu z uwagi na wiek podeszły , nie pomogło tłumaczenie ,że mam legitymacje inwalidzką, motorniczy nie zareagował pomimo mojej prośby byłam wielokrotnie obrażana ,zwyzywana od śmieci dowiedziałam się , że powinnam się wstydzić skoro nie chce ustąpić , nadmieniam ,że tramwaj był prawie pusty a miejsca inwalidzkie były wolne albo częściowo zajęte przez / sądząc po wieku/ osoby zdrowe -sama młodzież po 20 ,16 lat jednak nie ustąpiłam do końca . Uważam, że kontrolerzy tak jak karają tych co nie mają biletu, powinni legitymować siedzących na miejscach specjalnych i wlepiać mandaty jak za brak biletu.
  odpowiedz na komentarz
 • miejsce parkingowe
  niepelnosprawny
  02.02.2011, 06:28
  w koninie jest osiedle gdzie prezes likwiduje miejsca parkingowe dla niepelnosprawnych -nikt nie podejmuje sie rozmowy -ani radni ,prezydent miasta a nawet z warszawy gdzie dzwonilem i odsyla kazdy do innej instytucji -to sie nazywa pomoc --POMOCY ---MOZE KTOS TO ZAŁATWI
  odpowiedz na komentarz
 • znaki
  Bogdan
  28.01.2011, 03:31
  Nie ma znaczenia ilość znaków,przecież ten jeden w Łodzi jest nierespektowany.Większość oznaczonych miejsc jest zajętych przez pełnosprawnych.Straż Miejska na takie głupoty nie ma czasu,ponieważ mają obowiązek złapać i ukarać jak najwięcej staruszek handlujących pietruszką.W tensposób mogą się wykazać skutecznością działania nie narażając się na nieprzyjemną interwencję
  odpowiedz na komentarz
 • Niepełnosprawni sa dyskminowaniBzdurne USTAWY NIESPRECYZOPWANE KPINA?
  inwalida
  14.01.2011, 08:27
  Niepełnosprawy JEZIE DO APTEKI, LEKARZA PRZYCHODNI PO ZAKUPY . UCHWAŁY RADNYCH WRAZ ZARZĄDEM MIASTA P{ERFIDNY SPOSÓB OGRANICZAJĄ SWOBODNE PORUSZANIE NIEPEŁNOSPRAWYCH SAMOCHODEM SZUKAJĄĆ KOPERT DO INWALIDY KTÓRA JEST ZAJETA NAWET PRZEZ BYŁEGO MARSZAŁKA SEJMU OLEKSEGO CO MEDIA POKAZYWALI JAK URZEDNICY WYKORZYSTUJĄ NIEPEŁNOSPRAWYCHDO WŁASNYCH POCZEB. RZĄD I PREZYDET RATYFIKOWAŁ PRAWA UNIJNE LECZ NASZA WŁADZA MA GDIEŚ NIEPEŁNOSPRAWYCH POLSCE DAJĄ IM OCHŁAP I MA CICHO SEDZIEĆ I GŁODOWAĆ. WOGÓLE OD RZĄDU PIS NIEZMIENIŁO NA PRZEWODNIKA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ DALI ODLICZENIE NA SAMOCHÓD 2280zł cały rok KPINA PONIZANIE NIEPEŁNOSPRAWYCH NAET NIEPEŁNOSPRAWNI SEJMNIE NIEMOGĄ ZABRAĆĆ GŁOSU TAKLI PANUJE BURDEL SEJMNIE TAKIM POSŁEM JEST LIBICKI A POMAGA MU TOMCZYK?
  odpowiedz na komentarz
 • znaki
  babs
  10.01.2011, 02:00
  osoby z padaczką nie otrzymują prawa jazdy, chyba, że podczas padań ukryły to przed lekarzem ,
  odpowiedz na komentarz
 • Znaki ?
  wojtek55
  31.12.2010, 02:56
  Znaki ,powinny być podzielone tak jak są grupy inwalidzkie. Pan co brakuje mu palce u ręki ma uprawnienia do parkowania dla osób niepełnosprawnych,a osoba na wózku parkuje 300m dalej bo zjęto jego miejsce do parkowania,a jest to już codziennością.Może kiedyś ktoś wkońcu zrobi jakiś porządek ?.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy marihuana lecznicza powinna być dostępna dla pacjentów w Polsce?

Biuletyn