Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Znaki niepełnosprawności

30.12.2010
Autor: Anna Dołęgiewicz, Piotr Stanisławski
Źródło: IntegracjaInfo

Zdjęcie: piktogramW Polsce najbardziej rozpoznawalny symbol niepełnosprawności przedstawia znak osoby niepełnosprawnej na wózku, na niebieskim tle. Z tego powodu niepełnosprawność  kojarzona jest w społeczeństwie z osobami na wózku; one też najczęściej pokazywane są przez media.

Osoby z innymi niepełnosprawnościami mogą mieć poczucie nierównego traktowania. Czy powinno być więc więcej znaków odpowiadających innym niepełnosprawnościom? 

We Francji i kilku innych krajach europejskich piktogram opisujący osoby niepełnosprawne składa się z czterech znaków. W Polsce wśród samych osób niepełnosprawnych nie ma jednego poglądu, czy lepszy jest jeden znak, czy kilka.

 


 Piktogramy (mp3, 2,29 MB)

Komentarz

  • awantura w tramwaju
    oburzona krakowianka
    18.05.2014, 13:31
    mam 50lat i orzeczony stopień niepełnosprawności -dawna grupa II- czyli umiarkowany ale związany z problemami dot. poruszania się i uszkodzeń neurologicznych, siadłam w Krakowie na miejscu oznaczonym piktogramem -człowiek z laską i xzłowiek z nogą w gipsie , pasażerowie stanęli po stronie osoby która chciała siąść na moim miejscu z uwagi na wiek podeszły , nie pomogło tłumaczenie ,że mam legitymacje inwalidzką, motorniczy nie zareagował pomimo mojej prośby byłam wielokrotnie obrażana ,zwyzywana od śmieci dowiedziałam się , że powinnam się wstydzić skoro nie chce ustąpić , nadmieniam ,że tramwaj był prawie pusty a miejsca inwalidzkie były wolne albo częściowo zajęte przez / sądząc po wieku/ osoby zdrowe -sama młodzież po 20 ,16 lat jednak nie ustąpiłam do końca . Uważam, że kontrolerzy tak jak karają tych co nie mają biletu, powinni legitymować siedzących na miejscach specjalnych i wlepiać mandaty jak za brak biletu.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas