Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ewa Pawłowska: za nami i przed nami

20.05.2019
Autor: Ewa Pawłowska, fot. Marta Kuśmierz
Źródło: Integracja 2/2019
Ewa Pawłowska

Za nami 8 maja i gala w Pałacu Prezydenckim, podczas której poznaliśmy laureatów IV edycji Konkursu Architektoniczno-Urbanistycznego „Lider Dostępności”, pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W moim odczuciu ten konkurs jest najważniejszym wydarzeniem promującym ideę projektowania uniwersalnego.

Oprócz tego, „Lider Dostępności” wpisuje się w projekt ustawy o dostępności Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, jak i całego programu Dostępność Plus, którego celem jest likwidacja barier w życiu publicznym, w szczególności dla osób starszych oraz z niepełnosprawnościami.

Mam przy tym świadomość, że projekt ustawy nie rozwiązuje wszystkich istniejących problemów i barier związanych z niepełnosprawnością, wykraczających poza ramy programu Dostępność Plus, jak np. brak systemowego programu wsparcia dla wszystkich opiekunów rodzinnych tej grupy. Uważam jednak, że pewnym podejściem do kompleksowego rozwoju usług opiekuńczych mogą być dwa programy realizowane w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, działającego od stycznia tego roku, a mianowicie program „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” – edycja 2019 oraz program „Opieka wytchnieniowa”.

Chcę podkreślić, że Zespół Integracji zdaje sobie sprawę, jak ważne jest bieżące monitorowanie tych tematów i informowanie opinii publicznej o postępach działań w kwestii dostępności i rozwoju usług opiekuńczych.

W realizacji...

... są kolejne zadania Integracji związane z edukowaniem pacjentów, aby zdobyli jak najwięcej wiedzy i umiejętności funkcjonowania w nieudolnym systemie ochrony zdrowia. Często pacjenci po prostu nie wiedzą, kiedy powinni udać się do szpitala, kiedy do przychodni, a kiedy do miejsc opieki całodobowej i świątecznej, i zazwyczaj wybierają SOR, choć SOR zarezerwowany jest dla najcięższych przypadków medycznych, zagrażających zdrowiu i życiu.

Z drugiej strony, wobec oblężenia szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz przemęczonych lekarzy właśnie na SOR-ach, gdzie często trwa walka o ludzkie życie, nietrudno o błędy medyczne.

Zachęcam do lektury poradników na ten temat w najnowszym magazynie „Integracji”: jednego dotyczącego postępowania w razie podejrzenia popełnienia przez personel błędu medycznego oraz drugiego – jak przeżyć SOR.

Ponadto gorąco polecam rozmowę z Janem Gawrońskim, wyjątkowym 13-latkiem z autyzmem, występującym zarówno w swoim imieniu (self-adwokat), jak i ostatnio jako rzecznik osób z autyzmem.

A w niedzielę 26 maja...

...wybieram się na wybory do Parlamentu Europejskiego.


okładka magazynu Integracja 2/2019 z Janem Gawrońskim, 13-letnim samorzecznikiem ze spektrum autyzmuArtykuł pochodzi z numeru 2/2019 magazynu „Integracja”.

 

Zobacz, jak możesz otrzymać magazyn Integracja.

Sprawdź, jakie tematy poruszaliśmy w poprzednich numerach (w dostępnych PDF-ach).

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas